Tragedia w Suszku. Trzy osoby odpowiedzą przed sądem

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia. Przed sądem staną komendant obozu harcerskiego w Suszku, jego zastępca oraz były dyrektor wydziału bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

Prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom w związku z tragedią, do której doszło w Suszku ponad dwa lata temu.   |  fot. olo/ilustracyjne

Były dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach Andrzej N. został oskarżony o popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez nie przekazanie na niższy szczebel zarządzania kryzysowego alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy na terenie powiatu chojnickiego; niedopełnienie niniejszego obowiązku spowodowało, że do komendanta obozu harcerskiego w Suszku nie dotarła informacja o zbliżającym się załamaniu pogody.

Przedstawiony komendantowi obozu harcerskiego Mateuszowi I. i jego zastępcy Włodzimierzowi D. zarzut  popełnienia przestępstwa - wiąże się z niewłaściwą organizacją obozu harcerskiego, w tym z niewłaściwie przeprowadzoną akcją ewakuacyjną podczas zaistniałej nawałnicy. Włodzimierz D. podczas dotkniętego tragedią obozu harcerskiego pełnił funkcję zastępcy komendanta obozu; przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Podobnie uczynił Mateusz I.

Byłemu dyrektorowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach grozi kara trzech lat więzienia, natomiast komendantowi obozu i jego zastępcy grozi od trzech miesięcy do pięciu lat.

Jak informuje słupska prokuratura, (komunikat nr 45/2019) do odrębnego postępowania wyłączono sprawy Grzegorza M. i Witolda W. synoptyków IMGW z Krakowa, a także Marii M., synoptyczki z centrum nadzoru operacyjnego z IMGW w Warszawie. Śledztwo w ich sprawie powinno zakończyć się do końca lutego tego roku.

(oprac. red.)

Zapisz

 1. 3 stycznia 2020  16:38   a Skaja jak kot na cztery ...   lisek

  a Skaja jak kot na cztery łapy...

  7
  1
  Odpowiedz
 2. 2 stycznia 2020  20:57   komendant obozu i jego ...   anonim

  komendant obozu i jego zastepca zareagowali by inaczej gdyby otrzymali ostrzezenie. Sama akcja ewakuacji w trakcie wichury to musialy byc straszne emocje. Winni tej tragedii siedzieli w starostwie powiatowym.

  17
  3
  Odpowiedz
 3. 2 stycznia 2020  20:44   Suszek   chojniczanin

  jeszcze pana Boga powinni do sadu podac.

  12
  8
  Odpowiedz
 4. 2 stycznia 2020  16:59   Ewa   Ewa

  Szukają winnych debile na siłę Tu cała spirala winnych

  20
  10
  Odpowiedz