Telematyka na plusie. Jak branża telematyki samochodowej przyciąga klientów?

Technologie telematyczne nie przestają zachęcać klientów, o czym dobitnie świadczą bardzo korzystne prognozy rynkowe. Co właściwie sprawia, że już nie tylko firmy, ale i osoby prywatne coraz częściej sięgają po to rozwiązanie?

Wykorzystanie systemów telematycznych pozwala znacznie obniżyć koszty obsługi flot samochodowych i zwiększyć poziom bezpieczeństwa poprzez ograniczenie liczby wypadków i kolizji.   |  fot. arch.

Analitycy rynkowi przewidują, że branża telematyki samochodowej będzie w najbliższych latach kontynuować swój – już i tak znaczny – wzrost. Warto więc sobie zadać pytanie, skąd bierze się popularność tej technologii i co właściwie mają do zaoferowania zajmujące się nią firmy, takie jak Vision Track.

Optymistyczne analizy


O fenomenie rosnącej popularności telematyki, czyli technologii pozwalającej na dokładne śledzenie parametrów samochodu w czasie rzeczywistym, świadczą analizy ekspertów rynkowych. Wynika z nich, że do roku 2020 pełna wartość światowego rynku telematyki samochodowej wyniesie nawet 49 miliardów dolarów (źródło: https://www.alliedmarketresearch.com/commercial-telematics-market). Segmentami branży motoryzacyjnej, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu telematyki, są transport i logistyka. Według niektórych analiz, te segmenty telematyki w roku 2020 mają być warte ponad 29 miliardów dolarów.

Nowe technologie, nowe możliwości


Do wzrostu skuteczności, a co za tymi idzie, popularności telematyki przyczynia się głównie rozwój technologiczny. Przykładowo, coraz powszechniejszy jest dostęp do szybkiego, bezprzewodowego Internetu, a koszty takich usług wciąż maleją (źródło: https://www.technavio.com/report/global-machine-machine-m2m-and-connected-devices-commercial-telematics-market). Dzięki temu przesyłanie danych telematycznych na bieżąco jest coraz tańsze i łatwiejsze. Doceniają to klienci, których do telematyki przyciągają takie udogodnienia jak możliwość analizy danej pod kątem efektywności zużycia paliwa czy czasu przejazdu bądź wykorzystywania danych do indywidualnego szkolenia kierowców. Nie bez znaczenia jest też dodatkowe bezpieczeństwo, jakie oferuje ciągły wgląd w zachowanie się pojazdu na drodze.

Telematyka i Vehicle Tracking (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/) przyciągają nowych klientów szerokimi możliwościami zastosowań, wśród których najpopularniejsze jest używanie jej jako narzędzia szkoleniowego oraz służącego optymalizowaniu efektywności przejazdu. Dzięki tak atrakcyjnej ofercie, wartość rynku telematyki ma w najbliższych latach sięgnąć niebotycznych sum.

(art. sponsorowany)