Teatralna fiesta

Od 9 do 11 lipca chojnickie śródmieście i gimnazjalne boisko będzie jedna wielką sceną. Każdego dnia widzowie będą mogli obejrzeć spektakle, w tym aktorów dawno bądź nigdy nie widzianych w Chojnicach.

Festiwal Sztuki Ulicznej zainaugurował teatr z Będzina.   |  fot. m.n.

Inauguracja XVIII edycji Festiwalu Sztuki Ulicznej miała miejsce w piątek w godzinach wieczornych na Starym Rynku. Zaprezentował się Teatr Wielkie Koło z Będzina, a na boisku szkolnym wystąpił Teatr 4 Żywioły z Chojnic. Kolejne spektakle odbędą się w sobotę i niedzielę. Więcej informacji i zdjęć szukaj na stronach patronów medialnych.

m.n.
fotoreportaz.jpg

Aktualizacja 14.07.

XVIII Festiwal  Sztuki Ulicznej „ Chojnicka Fiesta ‘ 2010 „  dobiegł końca .Zakończyła go etiuda teatralna   „Oddanie Burmistrzowi Chojnic  klucza do bram miejskich „ ,wykonana przez programatora Festiwalu „ Chojnicka Fiesta „ oraz  dwoje aktorów  lwowskiego Teatru Voskresinnia . Etiuda częściowo  wykonywana była w języku francuskim i nasunęło to czterem sympatycznym teatromankom interesującą interpretację ,stwierdziły one że na spotkanie z Wiliamem Szekspirem  / Teatr Voskresinnia zaprezentował spektakl składający się z dramatów wybitnego Anglika /  zawitał twórca teatru francuskiego  Molier i to on właśnie , w imieniu  teatralnej braci , oddał klucz do bram miejskich Burmistrzowi Chojnic.  Być   może zaowocuje to w przyszłorocznym festiwalu prezentacją spektaklu Moliera i spotkaniem Moliera z Wojciechem Bogusławskim-twórcą  polskiego teatru ? Pomysł brany pod uwagę w przyszłorocznym festiwalu.

Zakończona XVIII edycja  to festiwal  teatralnych różności , teatralne panopticum w którym spotkały się spektakle różnorodne treściowo , formalnie i zrealizowane w różnych konwencjach .

Bardzo interesujące były wszystkie spektakle dla widowni dziecięcej oraz te dla dorosłej publiczności . Zdarzyły się również spektakle, w których jednym z zastosowanych  środków   ekspresji aktorskiej było słowo- dialogi aktorów . Zaprezentowano trzy spektakle premierowe ,w tym jeden debiut na naszym festiwalu  - „ Teatr A3 „ z Warszawy. Moim zdaniem każdy z festiwalowych widzów odkrył i znalazł propozycję dla siebie, że urzekła go sztuka teatralna plenerowych teatrów i wędrownych aktorów . Mam również nadzieję, że ci którzy po raz pierwszy zetknęli się ze sztuką teatru , będą od tej pory odczuwać potrzebę uczestnictwa w spektaklach teatralnych , że słowo teatr nie będzie dla nich określeniem obcym , egzotycznym. I na koniec chcę wszystkich zainteresowanych poinformować, że pragnę od przyszłego roku powrócić do formuły festiwalu konkursowego. W  Festiwalu Teatrów Plenerowych „ O Maskę Pierrota ‘ 2011 „ prezentowane będą spektakle gwiazd  oraz spektakle konkursowe, walczące „O Maski Pierrota”  połączone z gratyfikacją finansową oraz z promowaniem na rynku teatralnym.

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację festiwalu, obsłudze festiwalowej , patronom i sponsorom. Bez Waszej pomocy trudno byłoby  ten festiwal zorganizować. Dziękuję Radzie Miejskiej i Burmistrzowi Miasta Chojnice. Mam nadzieję, że również w roku przyszłym wspólnie zorganizujemy XIX Festiwal Teatrów Plenerowych „ O Maskę Pierrota ‘ 2011 „.

Do zobaczenia!

Eugeniusz Mikołajczyk

2014 - zobacz

 1. 15 lipca 2010  17:45   chcialam tylko przypomniec co ...   anonim

  chcialam tylko przypomniec co zrobil Zbigniew Bulawa podczas fiesty: "uczcijmy pamięc zmarłegop aktora muinutą ciszy..." dosłownie po chwili "wynik meczu 0-0" O czym to swiadczy? Totalny brak wyczucia.. i mówi sie tu o teatrze..

  0
  0
 2. 10 lipca 2010  21:54   Jak swietnie, ze mlodzi ...   anonim

  Jak swietnie, ze mlodzi ludzie probuja cos robic. nie bylo to zbyt ciekawe, ale liczy sie proba. Brawo, ze probujecie. pewnie bedziecie sie rozwijali. dobrze bybylo gdyby jakis specjalista was podpowiedzial co robic. Jednak sercem jestem z wami - Monika.

  0
  0
 3. 10 lipca 2010  12:41   Gratuluję świetnej premiery ... (1)   EU

  Gratuluję świetnej premiery teatrowi CZTERY ŻYWIOŁY !!! Jeszcze raz się okazało ,że zapał młodych ludzi odpowiednio pokierowany przynosi bardzo dobre efekty .Jeszce raz GRATULUJĘ !!!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 10 lipca 2010  09:01   więcej na temat   ~~

  chdk.chojnice.pl

  0
  0
 5. 10 lipca 2010  08:52   A po co więcej, dali ...   Arnold

  A po co więcej, dali informację i ok, niech daje szerszą relacje ten, kto ma patronat medialny, w końcu to do czegoś zobowiązuje.

  0
  0
 6. 10 lipca 2010  08:16   Patroni chyba jeszcze śpią, ...   Fr@nca

  Patroni chyba jeszcze śpią, szukałam i nic nie znalazłam, szkoda, ze nie napisaliście więcej.

  0
  0