Szynka pieczona

Szynka zamarynowana w ziołach i upieczona w domu ma niepowtarzalny smak. Jest delikatna, soczysta, aromatyczna i zdrowa, bo bez konserwantów.

Szynka pieczona

Składniki: 2,5 kg surowej szynki z warstwą tłuszczu, 5 ząbków czosnku, 2 łyżki płynnego miodu, 15 goździków, łyżeczka pieprzu, marynata, 2 szklanki czerwonego półwytrawnego wina, 3 cebule, kilka ziaren ziela angielskiego i liści laurowych, łyżeczka rozmarynu i jagód jałowca, 4 łyżki oleju z pestek winogron, cytryna, łyżka cukru.

Sposób przyrządzenia: Na dnie naczynia połóż kilka plasterków cytryny ze skórką i cebuli. Natrzyj szynkę solą, włóż do naczynia. Wlej do rondla wino, wsyp korzenne przyprawy potrzebne do marynaty, rozmaryn i cukier. Wrzuć resztę plasterków cebuli i cytryny. Podgrzewaj pod przykryciem 15 minut. Zalej mięso wystudzoną marynatą, wierzch posmaruj łyżką oleju i odstaw w chłodne miejsce na 24 godziny. Kilka razy przewracaj szynkę, za każdym razem polewając łyżką oleju.Wyjmij szynkę z marynaty, osusz i natnij w kratkę co 3 centymetry. Zasznuruj by nadać jej ładny kształt, naszpikuj goździkami i pociętymi ząbkami czosnku, posyp pieprzem i polej miodem. Odstaw na 2 godziny. Połóż szynkę na dnie brytfanny, wlej kilka łyżek marynaty i piecz w temperaturze 180ºC. Przez pierwsze trzy kwadranse polewaj marynatą (razem z przyprawami), a potem sosem z brytfanny. Po 2,5 godzinach pieczenia szynka powinna być miękka i soczysta.