Szanujmy zdrowie sąsiadów nie palmy w piecach odpadów

Na terenie gminy Chojnice realizowana jest kampania z zakresu edukacji ekologicznej „ Szanujmy zdrowie sąsiadów nie palmy w piecach odpadów”. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Akolada, partnerami GOK w Chojnicach i gmina Chojnice.

Młodzi ludzie uczestniczący w akcji bardzo zaangażowali się w jej realizację.   |  fot. nad.

Ideą kampanii jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności kształtowanie świadomości mieszkańców w zakresie zagrożeń dla środowiska i zdrowia człowieka, wynikających ze spalania odpadów w nieprzystosowanych do tego celu paleniskach domowych.

Młodzi ludzie, którzy uczestniczą w akcji bardzo zaangażowali się w jej realizację – nie tylko aktywnie biorą udział w pogadankach i dyskusjach, ale starają się przekonać innych, że stan środowiska naturalnego zależy od postawy każdego z nas. Wiele z przedsięwzięć, jakie podejmują wolontariusze, instruktorzy i  młodzi ludzie jest bardzo pomysłowa. Często zajęcia edukacyjne polegające na wytłumaczeniu dzieciom, czym jest powietrze i jak łatwo można je zanieczyścić, łączą się z kreatywnymi warsztatami artystycznymi np. wspólnym tworzeniu wełnianych pomponów symbolizujących Ziemię.

Rozmowom na temat skutków spalania śmieci towarzyszą zajęcia plastyczne, kiedy to na plakatach powstają „szczęśliwe domy” z naszych miejscowości. Niejednokrotnie materiały stworzone przez dzieci i młodzież są wykorzystywane do szerszych akcji - w miejscowościach, gdzie funkcjonują gminne świetlice i domy kultury młodzi ludzie organizują happeningi, ażeby jak najwięcej osób przekonać, że czystość powietrza, którym oddychamy zależy też od nas samych. 

Dorota Chmara

 1. 2 grudnia 2019  22:42   Atakujcie rząd a nie samych ...   Szarak

  Atakujcie rząd a nie samych siebie Polacy dlaczego obywatela nie stać na ogrzewanie gazem ku czemu ta nagonka jeszcze dzieci wypychac na przód na wojnach też tak działali _ parodia i zenada

  2
  3
 2. 2 grudnia 2019  22:33   Dlaczego wypychacie dzieci na ... (1)   Szarak

  Dlaczego wypychacie dzieci na pierwszy plan? Jesteście w pracy? Pokażcie się odważni eko! Pewnie część z was jara w piecu czym popadnie? Ku czemu ta nagonka walczcie najpierw o dotację np na piece lub tańszy gaz a nie między sobą!!!

  4
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 grudnia 2019  11:43   W szkole W Swornegaciach poli ...   oszczedny podatnik

   W szkole W Swornegaciach poli sie ekogroszkiem -wegiel tylko drobniej złupany który śmierdzi i mam szkodliwe spaliny a dzieci które przebywaja w szkole wdychaja to .Kiedyś szkola była ogrzewana olejem opalowych i tak walczy sie z ekologia po to są dzieci potrzebne na rzecz kampani ,trzeba oszczedzać na ogrzewaniu Wojt zarabia coraz mniej a ogrzewanie jest coraz droższe

   1
   0
 3. 2 grudnia 2019  19:56   Ekologia vs ekonomia.   Eko

  Sporo ludzi chce wymienić piece, ale brakuje wsparcia. Jest program "czyste powietrze", ale zarabiając powyżej 1600 zł/mc jest się już bogatym i ciężko otrzymać dotacje. Wymiana ogrzewania domu (grzejniki, projekt, kocioł, robocizna, rury) to koszt ok. 20-25 000 zł. Jeśli zamiast "kopciucha" ma być gaz, to stary budynek trzeba też ocieplić, często wymienić okna czy wyremontować dach, żeby miesięczne rachunki nie były zabójcze. Dużo ludzi chciałoby być "eko", ale niestety koszty przerażają.

  14
  0
 4. 2 grudnia 2019  14:23   Nie pal węglem, nie pal drewnem (1)   Palacz

  to do k.... nędzy czym ludzie mają palić? Kogo stać na ogrzewanie domu gazem, lub olejem opałowym? A tak ostatnio modny /i drogi pellet/ to z czego jest, nie z drewna, palenie tym wynalazkiem jest bez dymu?

  14
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 grudnia 2019  12:32   pellet to coraz częściej ...   anonim

   pellet to coraz częściej zmielone i ponownie sprasowane płyty wiórowe :) ot cudowny pelecik :)

   2
   1