Święto poetów w tym roku inne niż zwykle

Ze względu na szerzącego się koronawirusa, XXVI Chojnicka Noc Poetów nie odbyła się w takiej formie jak zwykle, czyli hucznego święta w Fosie Miejskiej. Zamiast tego zorganizowano kameralne spotkanie podziemiach kościoła gimnazjalnego.

Gościem tegorocznej edycji, i członkiem jury, był Romuald Mieczkowski, litewski poeta, dziennikarz, publicysta narodowości polskiej, działacz społeczności polskiej na Litwie.   |  fot. A. Zajkowska

W tym roku, ze względu na pandemię wiele wydarzeń, odbywa się zupełnie innej formie niż zwykle. Nie inaczej było także z Chojnicką Nocą Poetów, która odbywała się od 30 lipca do 2 sierpnia. Po raz pierwszy od 26 lat wydarzenie nie było ogólnodostępne. W Fosie Miejskiej zabrakło strojnej sceny, śpiewających i recytujących aktorów oraz wielu innych mniej lub bardziej znanych poetów.

Wydarzenie, ze względu na rygor sanitarny przeniesione zostało do podziemi kościoła gimnazjalnego i dostępne było tylko dla nielicznych, żeby nie powiedzieć dla samych twórców. To tam rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza. W bieżącym roku do organizatorów, czyli pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach wpłynęło aż 277 utworów literackich. Z pośród nich, jury w składzie Maria Duszka, Eligiusz Dymowski oraz Romuald Mieczkowski, wyłonili troje zwycięzców.

Są to: Marzenna Lewandowska z Kowala (I miejsce), Eugenia Zawidzka z Ostrowa Wielkopolskiego (II miejsce), Michał Przyborowski z Warszawy (II miejsce). Wyróżnienia natomiast powędrowały do Grzegorza Baczewskiego z Warszawy, Janusza Pyzińskiego z Dębicy oraz do Mirosława Gabrysia z Cieszyna. Rozstrzygnięto także konkurs o Srebrny Kluczyk. W nich, włącznie z trójką jurorów, wzięło udział 31 osób.

- Wśród tych osób, które biorą udział także udział w warsztatach z poezji, też rozstrzygamy konkurs. W tym roku wygrała Ada Jarosz, która przyjeżdża do Chojnic dosyć często, z Opola. Zdobycie Złotego Kluczyka to było jej marzenie. Zawsze była bliska zwycięstwa, ale dopiero teraz jej się udało. Nie obyło się oczywiście bez łez wzruszenia i radości - opowiada Adrianna Połom, jedna z organizatorek wydarzenia.

Anna Zajkowska