Święci i błogosławieni, którzy wzbudzają obecnie największe zainteresowanie internautów

Święci to niezwykłe osoby. Od wieków inspirują ludzi do radykalnej zmiany życia, do walki ze swoimi słabościami i mężnego znoszenia przeciwności. Ich życiorysy stanowią inspirację także teraz, w XXI wieku.

Kościół katolicki jest pełen świętych i błogosławionych, którzy mogą nas inspirować.   |  fot. nad.

Powstaje coraz więcej stron internetowych, na których można znaleźć biografie świętych, teksty modlitw za ich wstawiennictwem i pozostawione przez nich wskazówki. Którzy święci i błogosławieni stali się ostatnio szczególnie popularni wśród internautów?  Dlaczego warto dobrze poznać ich życiorysy? Sprawdź.

Św. Hildegarda z Bingen

Św. Hildegarda była specjalistką od wielu rzeczy: komponowała muzykę, pisała teksty pieśni i dramatów, stworzyła kilka dzieł z zakresu teologii i przyrodoznawstwa, doradzała najbardziej wpływowym osobistościom epoki, brała udział w podróżach kaznodziejskich i założyła nowy klasztor. Największe zainteresowanie współczesnych ludzi wzbudzają jej porady dotyczące zasad zdrowego stylu życia. Już w XII wieku św. Hildegarda podkreślała, że receptą na zdrowie i długowieczność są: dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia ilość snu, ruch, odpoczynek oraz odnalezienie równowagi między ciałem a duchem. Tysiące osób wypróbowało już opracowaną przez św. Hildegardę dietę orkiszową, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety i bardziej szczegółowo poznać życiorys świętej, zajrzyj do artykułu: Św. Hildegarda - postać, którą każdy powinien znać.

Św. Rita

Ta święta to jedna z największych specjalistów od spraw trudnych i beznadziejnych. Urodziła się w XIV wieku we Włoszech. Została wydana przez rodziców za mąż za człowieka o wyjątkowo trudnym charakterze. Mężczyzna został zamordowany, wkrótce zmarły też dzieci Rity. Po śmierci bliskich wstąpiła do zakonu. Jej częstą praktyką modlitewną było rozważanie Męki Pańskiej. Podczas jednej z takich modlitw otrzymała od Chrystusa cierń z korony. Rana po nim wywoływała u niej ból w głowie przez kolejne kilkanaście lat. Po śmierci św. Rity jej ciało zostało nienaruszone. Nawet podczas wielkiego pożaru kościoła trumna cudem ocalała. Nic więc dziwnego, że miejsce pochówku stało się celem licznych pielgrzymek, podczas których ludzie doznają uzdrowień.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Maria Teresa była niezwykle utalentowaną osobą. Pisała, interesowała się muzyką i aktorstwem, znała kilka języków. W młodości zachorowała na tyfus, a niebawem na ospę. Była o włos od śmierci. Postanowiła więc, że w ramach dziękczynienia za uzdrowienie poświęci się Bogu. Jej rodzice wyemigrowali do Austrii z powodu represji po powstaniu listopadowym. Maria została nawet mianowana damą salzburskiego dworu i to właśnie tam po raz pierwszy spotkała siostry prowadzące misje w Afryce. Zainspirowana opowieściami sióstr zaczęła redagować pismo „Echo Afryki”, założyła solidację, która potem przekształciła się w zakon sióstr klawerianek.

Dzięki działaniom osób skupionych w solidacji, udało się wykupić i uwolnić tysiące afrykańskich niewolników. Maia Teresa wspomagała misjonarzy na wiele sposobów: wydawała kalendarze misyjne i książki w językach tubylczych, wygłaszała odczyty w Europie. Troszczyła się także o pomoc materialną: wysyłała do Afryki leki oraz pieniądze. Co ciekawe siostra Marii Teresy, Julia Maria także poświęciła siebie Bogu i została świętą.

Św. Joanna Bretta Molla

Św. Joanna to kolejna niezwykła postać kościoła. Była żoną, matką czwórki dzieci i lekarką. Co więcej, świetnie znała się na modzie i kilka razy zdobyła… Mont Blanc! Była osobą pełną ciepła i czułości. Listy, które pisała do swojego męża są pięknym wyrazem miłości i wzajemnego oddania.  W trakcie czwartej ciąży zdiagnozowano u niej włókniaka. Zaproponowano jej więc przerwanie ciąży. Joanna nie zgodziła się na to i postawiła sprawę jasno: dziecko musi się urodzić. Zmarła tydzień po porodzie w wieku 39 lat. Została beatyfikowana, a następnie kanonizowana przez papieża Jana Pawła II. Jest patronką matek.

Święci i błogosławieni zdobywali serca ludzi dla Boga i pokazywali jak każdego dnia stawać się coraz lepszym człowiekiem. Poświęcali wszystkie swoje siły w służbie innym. Warto poznawać ich życiorysy, by znaleźć inspirację do działania w codzienności. 

nauczanie

(nad.)