Strażacy mieli wczoraj pełne ręce roboty. Dzisiaj sytuacja może się powtórzyć

Wczorajszy popołudniowy deszcz nie trwał długo, jednak był bardzo intensywny. Chojnicka jednostka PSP, wspierana przez jednostki ochotnicze, interweniowała w sumie 25 razy. Dzisiaj sytuacja może się powtórzyć, IMiGW wydał kolejny alert.

Straż pożarna wodę wypompowywała m.in. na ul. Borówkowej w Chojnicach.   |  fot. DK Chojnice 998

- Wzywani byliśmy do zadań polegających na wypompowaniu wody z zalanych posesji, budynków, parkingów, dróg, ulic, ale także do usuwania powalonych drzew. Głównie te zdarzenia miały miejsce na terenie miasta Chojnice i miejscowości ościennych. Na szczęście osób poszkodowanych nie było. Większych strat materialnych też nie odnotowaliśmy - informuje Marcin Wróblewski. Jedną z interwencji, jaką podejmowali wczoraj (18.06.) strażacy to wypompowanie wody z poziomu „ -1” chojnickiego szpitala. Jednak, jak zapewnia rzecznik PSP w Chojnicach, tam również nie ma poważnych strat.

Od 11.00 ostrzeżenie II stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla całego naszego regionu. Obowiązuje m.in. dla powiatów: chojnickiego, człuchowskiego, bytowskiego, kościerskiego, sępoleńskiego i tucholskiego. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (19.06.) od godziny 11:00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest duże, bo aż 80 proc.

- Możemy się dziś spodziewać silnych burz, lokalnie gradu i intensywnych opadów, dlatego proszę czytelników portalu by w tych godzinach, od 11.00 do północy, wzmogli czujność i stosowali zasady bezpiecznego zachowania w przypadku wystąpienia omówionych wcześniej zjawisk. Zachęcam do śledzenie na bieżąco komunikatów pogodowych, czy w mediach, czy za pomocą dostępnych różnych aplikacji na smartfony, tablety, których jest w internecie dużo.

- Zachęcam by śledzić sytuację pogodową, burzową. A przede wszystkim, kiedy takie zjawisko ma miejsce zastanówmy się czy musimy wychodzić z domów. Jeśli musimy, to należy zachować zasady bezpieczeństwa. Nie chowajmy się pod pojedynczymi drzewami, wiatami przystankowymi. Jeżeli jedziemy samochodami w otwartym terenie, zjedźmy w bezpieczne miejsce. W miarę możliwości starajmy się nie parkować samochodów pod drzewami - przypomina Marcin Wróblewski.

Ważne jest też to by uprzątnąć swoje podwórka, ogrody, tarasy, balkony, itp. miejsca z przedmiotów, które wiatr może łatwo unieść. - Mogą one uszkodzić elewację budynków, samochody, zrobić krzywdę przechodzącym ludziom czy po prostu nam samym - mówi strażak.

Anna Zajkowska