Starosta chciałby, by znaleziska z Odrów trafiły do Muzeum

Wykopaliska archeologiczne pozyskane podczas poszukiwań w rezerwacie Kamienne Kręgi w Odrach w latach 1962 – 2012 być może znajdą się w zasobach chojnickiego Muzeum. Wcześniej były w posiadaniu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Barbara Zagórska długoletnia dyr. muzeum w Chojnicach w 2023 r. przechodzi na emeryturę.   |  fot. arch/A. Knitter

Profesorowie i studenci tej uczelni prowadzili właśnie w tym miejscu badania. Aktualnie część artefaktów trafiła do magazynu prowadzonego przez Pomorskiego Konserwatora Zabytków. - Chcielibyśmy, by podzielił się nimi z naszym muzeum i wzbogacił posiadaną kolekcję. To cmentarzysko Gotów w Odrach, to unikatowa perełka na skalę europejską. Powinna być lepiej wypromowana turystycznie.

- Wg mnie problemem może być brak jednego właściciela rezerwatu. Teren należy do Nadleśnictwa Czersk, Muzeum jest powiatowe, a gospodarzem jest Gmina Czersk – stwierdził na niedawnej konferencji prasowej Starosta Marek Szczepański. W sierpniu 2023 roku ma odbyć się konkurs na nowego szefa lub szefową Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach, gdyż dyrektor Barbara Zagórska osiągnęła wiek emerytalny.

- Może następca będzie miał nowatorski pomysł na promocję tego miejsca w gminie Czersk? Wg mnie Muzeum nie powinno oczekiwać na ludzi, a wychodzić do nich. Warto nawiązać współpracę np. z galerią Brama Pomorza - dodał Marek Szczepański.

(je)