Staropolskie Kolędowanie w Dworku Polskim

„Hej Kolęda” rozbrzmiewa już dużo wcześniej w Stowarzyszeniu „Dworek Polski”. Podczas prób, które odbywają się w każdy piątek w Chojnickim Centrum Kultury, młodzież mierzy się nie tylko ze staropolskimi tańcami.

W Szczecinie pomiędzy barwnymi straganami Kolorowej Alei odtańczono m.in. Poloneza oraz „W żłobie leży”. Melodia tej kolędy nawiązuje do poloneza koronacyjnego Władysława IV Wazy.   |  fot. nad.

Wzięła również na warsztat staropolskie kolędy i pastorałki, a niektórzy pochwycili również za instrumenty – gitary, pianino, czy tamburyn. Staropolskie Kolędowanie w wykonaniu Dworku Polskiego swój początek tego roku miało podczas XIII Jarmarku Bożonarodzeniowego w Chojnicach, organizowanego przez Promocję Regionu Chojnickiego. Zespół zaprezentował się zarówno od strony artystycznej, jak i kulinarnej.

W kameralnej atmosferze nadchodzących świąt Bożego Narodzenia młodzież na scenie oraz zgromadzoną przed sceną na chojnickim rynku publiczność wspólnie kolędowała. Natomiast stoisko Dworku Polskiego oferowało świąteczne potrawy i wypieki. Kolejny koncert miał miejsce 12 grudnia 2021 roku w Szczecinie, na specjalne zaproszenie Żeglugi Szczecińskiej. Tam między barwnymi straganami Kolorowej Alei odtańczyliśmy m.in. Poloneza oraz „W żłobie leży”. Melodia tej kolędy nawiązuje do poloneza koronacyjnego Władysława IV Wazy.

Polskie kolędy są tak radosne, że nie jednego przechodnia zachęciły nie tylko do śpiewu, ale i do wesołego kołysania. Wszak ich melodia niejednokrotnie układa się do rytmów polskich tańców. Zespół prezentował osobno polskie tańce i kolędy, co dało możliwość zauważenia ich pięknej wspólnej specyfiki. Tego roku Dworek prezentuje również muzyczne jasełka z kolędami oraz tekstem traktującym przede wszystkim o św. Józefie.

To dopiero początek Staropolskiego Kolędowania dla zespołu, które jest również formą zbiórki pieniężnej organizacji celem zebrania środków na organizację sztandarowych imprez z okazji narodowych świąt i potrwa aż do 2 lutego 2022 roku. Wkrótce zespół zaprezentuje się również na terenie Gminy Chojnice. W minioną sobotę odbył się również wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy, na który to udali się również laureaci VII Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej.

Była to okazja do obejrzenia opery komicznej Falstaff, w której w rolę Forda wcielił się Adam Zaremba, chojniczanin, znany śpiewak operowy. Wyjazd ten był podsumowaniem realizowanego zadania publicznego, dofinansowanego przez Powiat Chojnicki i Urząd Miejski w Chojnicach. Partnerem zadania było Chojnickie Centrum Kultury.

Anna Piekarska-Więcławek