Spotkanie z władzami powiatów i wizyta w terenie. Wojewoda: „Grzegorz Schetyna wprowadza w błąd w sprawie pomocy po nawałnicach"

Burmistrz wyraził zgodę na lądowanie śmigłowca na stadionie Chojniczanki, który dziś ok. 13:30 przywiózł przedstawicieli Komisji Europejskiej w związku z sierpniową nawałnicą, którzy osobiście chcieli zobaczyć skalę zniszczeń.

Eurodeputowani i towarzyszący im politycy zapoznali się skalą zniszczeń, jakie powstały w wyniku nawałnicy.   |  fot. (m.n.)

Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej goszczą w powiecie chojnickim w związku z nawałnicą, jaka dotknęła powiat chojnicki 11 sierpnia. Przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkali się z władzami Powiatu Chojnickiego oraz ościennych powiatów, byli również w terenie w miejscach najbardziej dotkniętych kataklizmem.

W piątek (8.09. tereny dotknięte skutkami nawałnicy odwiedził Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna wraz z  delegacją z Parlamentu Europejskiego. Wśród przedstawicieli Parlamentu Europejskiego byli m.in. wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Adina Valean oraz europosłowie Platformy Obywatelskiej Róża Thun, Janusz Lewandowski, Jarosław Wałęsa i Tadeusz Zwiefka.

Polski rząd nie zdecydował się wystąpić o pomoc finansową do struktur unijnych. Jednak Unia Europejska, w związku z ogromnymi stratami w województwach pomorskim i kujawsko - pomorskim gotowa jest na uruchomienie funduszy pomocowych. W tej sprawie o godzinie 14:30 w Starostwie w Chojnicach odbyła się konferencja prasowa Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny oraz przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. Więcej w relacji video.

W trakcie wizyty przedstawicieli Parlamentu Europejskiego przewidziano spotkania z mieszkańcami Żalna w województwie kujawsko - pomorskim oraz Trzebunia w województwie pomorskim.

Harmonogram wizyty:

13.45 – 14.30 - spotkanie z samorządowcami w Starostwie Powiatowym w Chojnicach

14.30 – 15.00 – konferencja prasowa Przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny oraz przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.

15.00 – 15.45 – przejazd do Żalna (powiat tucholski)

15.45 – 16.15 – spotkanie z mieszkańcami

16.15 – 17.15 – przejazd do Trzebunia (gmina Dziemiany)

17.15 – 17.45 – spotkanie z mieszkańcami

Biuro Prasowe KP PO, fot. (m.n.)

Komunikat biura prasowego wojewody pomorskiego

Grzegorz Schetyna wprowadza w błąd w sprawie pomocy po nawałnicach

Odnosząc się do zarzutów przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, że rząd nie występuje o środki unijne po nawałnicach, informujemy, iż złożenie wniosku o wsparcie z Funduszu Solidarności jest możliwe dopiero po pełnym oszacowaniu strat w rolnictwie i lasach oraz po przekroczeniu określonego przez prawo unijne progu poniesionych szkód.

Przewodniczący Schetyna, jako były szef MSWiA powinien o tym wiedzieć. Warunki występowania o te środki powinni znać także europarlamentarzyści PO. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku udziela rzeczywistej pomocy poszkodowanym, a nie wykorzystuje ich nieszczęścia do uprawiania propagandy. Jeśli tylko spełnione będą warunki ubiegania się o wsparcie z Funduszu Solidarności, rząd z pewnością o nie wystąpi przed upływem obowiązującego terminu 12 tygodni.

Zapisz

 1. 13 września 2017  18:39   dla lansu pisowscy chcieli mieć parę zdjęć na tle zniszczeń   chojniczanin

  Pisowcy przyjechali na zniszczone przez nawałnice tereny jedynie dla autopromocji by się lansować i by zrobić sobie kilka propagandowych fotek i filmów na tle zniszczeń spowodowanych nawałnicą. Rzeczywista pomoc dla poszkodowanych i odbudowa i naprawa zniszczeń pisowców nie obchodzi! Poza tym pisowcy roztrwonili i rozkradli już tyle narodowego majątku, że na rzeczywistą pomoc dla poszkodowanych z powodu nawałnicy nie mają już pieniędzy w rządowych kufrach. Tadek Rydzyk za zniszczenia spowodowane nawałnicą we fikcyjnym królestwie bożym otrzymał od pisowskiego rządu więcej pieniędzy niż cały powiat chojnicki.

  5
  4
  Odpowiedz
 2. 13 września 2017  05:29   NAWALNICA   KOMTUR

  Czy jeszcze sa osoby ktore sluchaja pis-uarow ?????????????????????????????????????????????????????????????

  4
  3
  Odpowiedz
 3. 9 września 2017  09:21   O oooo jak im wesoło przy tak ogromnej tragedii   anonim

  won stąd!!!

  15
  18
  Odpowiedz
 4. 8 września 2017  16:36   Błyskawiczna reakcja PO na ... (3)   Orion

  Błyskawiczna reakcja PO na nawałnice miesiąc po fakcie u nich to standard,

  24
  23
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 września 2017  11:08   STANDART to pusty łeb   MOTH

   który masz tylko po to aby ci deszcz do szyi nie napadał ty żałosny kretynie.

   8
   5
  • 8 września 2017  16:49   przyjechać to przyjechali miejscowi   Jan

   działacze, ale widząc skalę zniszczeń POjechali i tyle ich widzieli a teraz z prędkością ślimaka naczalstwo się zjawia , oczekujemy na mądre rady ale nie typu jakie radzili poprzednio , wszak mądrego warto posłuchać jak dobrze prawi

   8
   12
  • 8 września 2017  16:43   Tylko, ze PO oni od razu tu ...   xo

   Tylko, ze PO oni od razu tu przyjechali, zaraz po nawałnicy, rozmawiali, więc niestety ale musze stanąć tu po stronie PO, chociaz nie jestem za nimi

   13
   11
 5. 8 września 2017  12:33   Kolejarz to zapasowe ...   anonim

  Kolejarz to zapasowe lądowisko i trzeba by ich podwieżć, a tak pojdą spacerkiem

  16
  8
  Odpowiedz
 6. 8 września 2017  10:47   Stadion otoczony trybunami ... (2)   kibic

  Stadion otoczony trybunami nie nadaje się do lądowania, pilot na pewno nie będzie ryzykował. Przypominam jaki problem miał pilot lądując na stadionie KOLEJARZ z byłym premierem Milerem.

  9
  23
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 września 2017  16:57   Kibic z dala   Były skoczek

   Czy Ty w życiu leciałeś śmigłowcem? Chyba wirtualnie. Taki stadion jak MKS to idealne miejsce do lądowania.

   9
   0
  • 8 września 2017  16:34   Do Kibica   Chojniczanin

   Drogi Kibicu. Bylo trzeba przyjsc i zobaczyc jak ladnie sprawnie wyladował na stadionie Chojniczanki, a nie piswc glupot. Pilot doswiadczony nie lądował na murawie tylko na tartanie przed przednią bramką. Ale co tam lepiej napisać glupoty w internecie i pokazać jakim jest się panem i władcą przed monitorem.

   16
   0
 7. 8 września 2017  09:52   Nooo (3)   Jan

  Może odstawia . się od puszczy bialowieskiej jak zobacza skale zniszczeń

  20
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 września 2017  18:04   teraz zostało wycięte 1,5 ...   anonim

   teraz zostało wycięte 1,5 milionów drzew i to chorych z kornikiem , było to konieczne , zainteresujcie się tym . Za rządów PO wycięto 150 milionów drzew i co....cicho było

   4
   9
  • 8 września 2017  16:42   sahara super sprawa   Anty

   sucho ciepło wygodnie daleko od POmysłodawców , ale nie pojadę , POczekam aż nową partie stworzą zobaczymy jak się usadowią na stołkach

   3
   10
  • 8 września 2017  11:53   Według ciebie   GCH-0007

   mają zapomnieć o Puszczy Białowieskiej i pozwolić temu rzeźnikowi którego jakiś idiota zrobił ministrem wyciąć ją w pień? Jeżeli tak to tacy jak ty powinni mieszkać na Saharze!

   15
   8
 8. 8 września 2017  09:48   as   anonim

  Czy stadion Chojniczanki jest do tego przygotowany? Czy spełnia kryteria lądowiska dla śmigłowców? Na pewno nie!!! Nie jest to lądowanie awaryjne!!!

  15
  21
  Odpowiedz