Salę LO trzeba przeprojektować!

Budowie sali gimnastycznej przy LO nieustannie towarzyszą kłopoty. Najnowszy wyłonił się przed kilkoma dniami. Przy rozbiórce toalet został odsłonięty spory fragment murów miejskich i baszty.

Odsłonięty fragment murów.   |  fot. (ro)

- To miejsce jest najcenniejsze pod względem archeologicznym spośród wszystkich prowadzonych przez nas prac - potwierdza Łukasz Trzciński, archeolog ze stacji w Białych Błotach. Dzisiaj (28 kwietnia) plac budowy sali odwiedzili przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Wizyta była nieco niespodziewana, ale jak się okazało - w porę.

- Konieczne jest skonfrontowanie projektu budowy sali z wykonanymi odkrywkami archeologicznymi - stwierdza Krystyna Sieniawska. - Musimy znaleźć rozwiązanie, by pogodzić fakt budowy sali i jej funkcjonowania z dbałością o tak cenne znaleziska.

Zdaniem gdańskich konserwatorów są potencjalne  trzy rozwiązania tego problemu: w grę wchodzi wyeksponowanie miejskich murów i zarysu baszty w strukturze ściany sali gimnastycznej, można także dokładnie zdokumentować znalezisko a następnie zabezpieczyć je poprzez zasypanie i odseparowanie od murów sali. Trzecia opcja to wykopanie w całości wspomnianych już średniowiecznych murów, realizacja inwestycji a potem wstawienie murów z powrotem. Każda z tych opcji wymaga jednak uzgodnień z inwestorem i projektantem. Idealnym bowiem rozwiązaniem byłoby pozostawienie w nienaruszonym stanie średniowiecznych pozostałości i odsunięcie sali o kilka metrów.

- To jednak wymagałoby oprócz zmiany całego projektu, także zmiany projektowania palowania terenu pod salą - ocenia Partyk Bardelski, architekt współpracujący przy powstawaniu projektu sali.

Trzeba także znaleźć dobre rozwiązanie w sprawie dziedzińca LO. Obecnie trwają tam prace archeologiczne a ich rezultatem jest odsłonięcie prawdziwej plątaniny śladów po rozmaitych budowlach - począwszy od XV - wiecznej studni, poprzez fundamenty pierwszej budowli jezuickiej rezydencji do nieco nowszych budynków. Tymczasem wedle projektu, w tym miejscu także pod ziemią mają być wybudowane toalety szkolne.

Przedstawicieli konserwatora zabytków zdziwił też rozmiar powstającej sali, wcinającej się wyraźnie w krajobraz wzgórza z kompleksem zabytkowych pojezuickich budynków. Wysokość sali ma sięgać 10 metrów, będzie zatem zasłaniać częściowo układ budynków starego LO. Było to jednak jedyne miejsce w sąsiedztwie, w którym można było zbudować salę tak potrzebną dla potrzeb szkoły.

- Architektura obiektu została zaakceptowana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków - odpowiada Marlena Pawlak, miejski konserwator zabytków.

Robocze spotkanie w sprawie dalszych losów budowy sali odbędzie się w przyszłym tygodniu.

(ro)

 1. 7 maja 2010  19:30   mury miejskie   anonim

  W trakcie prac ziemnych odsłonięto ok 40-45 m murów miejskich. W ich ciągu znajdowała się baszta zniszczona najprawdopodobniej w latach 80-tych w trakcie budowania sanitariatów. Najsensowniejszym wyjściem z tej sytuacji byłoby przesuniecie sali o ok 20-30 m na trawnik w stronę stadionu Chojniczanki, odsłonięcie murów, ich konserwacja, ewentualnie podświetlenie. Za murami od strony parkingu trawa, ławeczki.

  0
  0
 2. 5 maja 2010  23:14   OD DAWNA BYŁO WIADOMO,ŻE NA ...   anonim

  OD DAWNA BYŁO WIADOMO,ŻE NA DZIEDZIŃCU LICEUM STAŁ W ŚREDNIOWIECZU TZW. "MOCNY DOM ZAJEZDNY" - przez niektórych nazywany "chojnickim zamkiem krzyżackim". Trzeba to ratować przed zasypaniem i zostawić dla potomnych.

  0
  0
 3. 5 maja 2010  23:08   ...wyeksponować mury i ...   miłośnik historii miasta

  ...wyeksponować mury i najlepiej zdobyć środki na odbudowę baszty !!! ...w tym miejscu stała jedyna baszta-gdanisko (miejska toaleta średniowieczna) ...takie baszty to unikaty !!! ...nie dajmy zmarnować baszty tak jak sie stało z basztą u p.Hackerta !!!...nie mamy,aż tak wielu zabytków w Chojnicach aby je zasypywać !!!

  0
  0
 4. 29 kwietnia 2010  10:13   jaki starosta tak ...   anonim

  jaki starosta tak przygotowana inwestycja

  0
  0
 5. 28 kwietnia 2010  22:37   w tym miejscu salę ...   Chojniczanin

  w tym miejscu salę gimnastyczną mógł zaplanować tylko człowiek nie mieszkający w Chojnicach . Znisczy piękny widok na STARE MIASTO - TRAGEDIA !!!

  0
  0