Ruszył nabór wniosków na wymianę kopciuchów

Od wtorku (6.04.) wnioski na dofinansowanie z programów „Czyste Powietrze” oraz „STOP dla SMOGU w Chojnicach” można wypełnić przy pomocy urzędników w chojnickim ratuszu. W przypadku miejskiego projektu, dofinansowanie wynosi 7 tys. zł.

Pracownice magistratu udzielą pomocy przy wypełnianiu wniosków na programy „Czyste Powietrze” i „Stop dla Smogu w Chojnicach”. W przyszłości będą konsultowały także projekt „Moja Woda”.   |  fot. A. Zajkowska

Do tej pory mieszkańcy miasta chcący ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze” (na wymianę źródła ciepła na ekologiczne, wymianę stolarki okiennej, ocieplenie elewacji budynku, etc.) musieli z wnioskami jeździć do Gdańska. Kilka miesięcy temu procedury zostały uproszczone. Konsultantami projektu mogą być nie tylko wojewódzcy urzędnicy, ale także samorządowi.

Z opcji tej na koniec 2020 roku skorzystała gmina Chojnice. Teraz już oficjalnie, własnych konsultantów, z odpowiednią wiedzą, ma także Urząd Miasta w Chojnicach. Urzędniczki pomogą także dokonać formalności w związku z miejskim programem „STOP dla SMOGU w Chojnicach”. Chojniczanie mogą ubiegać się o dotację wynoszącą 7 tys. zł na wymianę węglowego kopciucha, na ekologiczne źródło ciepła.

- Miejscem przyjmowania wniosków jest pokój na trzecim piętrze, w dziale programów regionalnych. Są tam przygotowane dwa stanowiska, gdzie nasze dwie urzędniczki udzielają informacji o tych dwóch programach - informuje Adam Kopczyński. W pomieszczeniu znajduje się dodatkowo stanowisko komputerowe dla petentów, którzy będą chcieli wypełnić wnioski w ratuszu, np. pod okiem konsultantki.

Wiceburmistrz zapowiada także, że w przyszłości urzędniczki zostaną przyszkolne także z programu „Moja Woda”. - Chwielibyśmy w kontekście działań proekologicznych udzielać kompletu informacji o działających programach, jednym miejskim i dwóch, które są dedykowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - zapowiada wiceburmistrz Chojnic.

Anna Zajkowska