Realizowali projekt wytwarzania ceramiki kaszubskiej

Wraz z rokiem 2020 kończy się realizowany w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach projekt p.n. „Jak przódë w Swòrnëgacach garczi lepilë”. Pięć osób z gminy Chojnice w okresie kilku miesięcy, nabywało umiejętności wytwarzania ceramiki kaszubskiej.

Warto było podpatrzeć jak glina przeistacza się w gliniany garnek.   |  fot. nad.

Prowadzącym zajęcia, a zarazem koordynatorem prac był mistrz tradycyjnego wyrobu naczyń z gliny, współzałożyciel rodzinnej pracowni ceramicznej  Ryszard Arkuszyński. Systematyczne spotkania uczestników projektu pozwoliły na kompleksowe przyswojenie wiedzy na temat wykorzystania gliny w praktyce – przygotowania, wyrabiania i zdobienia, a w teorii nawet pozyskiwania.

Jak mówi Pan Ryszard „… reszta to już tylko kwestia praktyki”. Wyszkoleni  w projekcie uczestnicy, to osoby współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, z czym wiąże się dalsza – nieformalna kontynuacja projektu. Bowiem to w placówkach GOK, po zniesieniu  ograniczeń związanych z panującą sytuacją epidemiczną, mają odbywać się zajęcia, w których wyszkoleni będą prowadzącymi.

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Dokumentację filmową można obejrzeć - tutaj

Dominik Dykier