Przedwyborcza gorączka w Chojnicach

Prawybory odbyły się w Chojnicach po raz drugi, ale premierowo miały tak imponującą obsadę polityków. Rzadko się zdarza, by w jednym miejscu gościć liderów ze wszystkich znaczniejszych list do wyborów do Europarlamentu.

Uczestnicy debaty na Starym Rynku.   |  fot. (ro)

 Aby zacząć od najbardziej znanych - Janusz Lewandowski (PO) obecny komisarz KE ds. budżetu, Anna Fotyga (PiS) - była szefowa MSZ w rządzie J. Kaczyńskiego, Dorota Gardias - jedna z liderek Europa + Twój Ruch!, Artur Dziambor, wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy, prof. Andrzej Stępniak (PSL) Kierownik Ośrodka Badań Integracji Europejskiej UG. Te postacie zwarły się w słownym pojedynku podczas debaty, ale o tym za chwilę

 Na komisarza Lewandowskiego trzeba było nieco poczekać, bo niemalże do godz. 14. Zapytaliśmy go, jakie są wyzwania dla Unii w następnej kadencji:- Mamy więcej niepewności w naszym otoczeniu, dlatego kwestia bezpieczeństwa stała się ważna na nowo. A to oznacza także bezpieczeństwo energetyczne, czyli większa niezależność od naszego głównego dostawcy, czyli od  Rosji.

- Chodzi też o rywalizację naszej gospodarki, aby oparła się na rywalizacji pod względem technologii. Dwuznaczną korzyścią jest możliwość zarobkowania przez polskie rodziny za granicą - teraz trzeba tworzyć takie możliwości, by mogli to uczynić w kraju. A to, co bardzo zmieniło się przez te 10 lat - Polska wyładniała, oprócz tego, że ma nowe drogi i mosty, ma też tak piękne przestrzenie jak chojnicki rynek.

Inni kandydaci mają nieco inne spojrzenie na to, co chcieliby zrobić w europejskim parlamencie. Magdalena Pawłowska, kandydatka z Europa + Twój Ruch! widzi kilka priorytetów: - ja skupiam się na przedsiębiorcach i studentach. Sama jestem przedsiębiorcą, więc doskonale znam to od wewnątrz, dużo rozmawiam z innymi przedstawicielami biznesu. Skupię się na lepszym dotarciu do dotacji dla biznesu, do tej pory wielu przedsiębiorców na tym traci. Ważne są też działania na rzecz wyrównania płac. Przecież płaca średnia jest dla wielu niedostępna.

Reprezentantka PiS, Danuta Sikora z pochodzenia chojniczanka pozytywnie postrzega dzisiejszą akcję na rynku. - Taka kampania to ogromny kapitał dla mnie. Można spotkać się blisko z wyborcami. Trzeba umieć słuchać i umieć służyć innym. Ja mam za sobą wszystkie szczeble służby publicznej. A w Europarlamencie nie są ważni celebryci, lecz specjaliści.

Dodajmy, że kilka ugrupowań zbagatelizowało tę szansę pokazania się przed audytorium. Brakło całkowicie SLD, Solidarnej Polski. Ale dość o nieobecnych. Organizatorzy, czyli Projekt Chojnicka Samorządność zadbali o polityczny pluralizm. Byli liderzy i kandydaci z dalszych miejsc pomorskich list PO, PSL, PiS, Europa + Twój Ruch! i Kongresu Nowej Prawicy.

Kwintesencją spotkania była debata. Jej treść była bardzo przewidywalna - poszczególni uczestnicy wygłaszali powszechnie znane poglądy o znaczeniu UE, jej wyzwaniach i zagrożeniach, które znamy już z telewizyjnych przekazów, ale sama wymiana poglądów w publicznej przestrzeni była wartością samą w sobie. Niezależnie od prezentacji polityków, odbywały się prawybory - ich wyniki poznamy wieczorem.

(ro)                                               

fotoreportaz.jpg

Aktualizacja

Głosów: 315

PSL 93

PO 88

PiS 66

Demokracja Bezpośrednia 1

Solidarna Polska 2

SLD 11

Polska Razem 4

Europa Plus Twój Ruch 16

KNP 29

Nieważnych 5

Marcin Wałdoch

Zapisz

 1. 5 maja 2014  21:00   PSL rządzi! (1)   Cyk

  Ciekawe jakiego koalicjanta dobierze sobie zwycięskie (w prawyborach) PSL?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 2. 4 maja 2014  15:19   Poseł Pro bono (2)   demokratek

  Czy jakakolwiek partia proponuje aby funkcja posła była funkcją honorową? Przy zachowaniu immunitetu ale bez gratyfikacji finansowej? Jeśli tak to ma mój głos.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 3. 3 maja 2014  11:24   Nie Jedyna (2)   sympatyk Polski Razem

  Z tym Kongresem to lekka przesada, wszyscy wiemy jakie poglądy ma pan Korwin powinniśmy jednoczyć polaków wokół lepszych działań systemowych a nie burzyć wszystko, bo nie wszystko jest złe oczywiście trzeba ten układ zmienić ale rozważnie i odpowiedzialnie.wiemy jak wyglądałaby sytuacja tych, którzy słabiej sobie radzą lub niepełnosprawnych gdyby pan Korwin doszedł do władzy.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 maja 2014  20:57   PR, to stagnacja   Cyk

   PR, to typowa "partia umiarkowanego postępu w granicach prawa" Jaroslava Haska.

   0
   0
  • 3 maja 2014  16:43   Z obecną biurokracją trzeba ...   bójcie się chamy

   Z obecną biurokracją trzeba się rozprawić zdecydowanie żeby już nigdy nie epiepszali się ludziom do ich życia a biednym i niepełnosprawnym i tak nie są w stanie pomóc więc nie wycieraj sobie nimi gęby bo to zwykła obłuda i na szczęście młodzi nie dają się manipulować telewizyjnej manipulacji i tylko w nich nadzieja tylko muszą wytrwale walczyć o swoje!

   0
   0
 4. 2 maja 2014  21:31   KONGRES NOWEJ PRAWICY Janusza Korwin-Mikke (2)   Arek

  to jedyna realna alternatywa dla tego całego zgniłego układu. Jedyna partia, która proponuje realną odmianę, dzięki której Polska może zacząć się rozwijać a młodzi zaczną wracać do kraju.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 4 maja 2014  23:09   To byli narodowi socjaliści. ...   wyprany

   To byli narodowi socjaliści. To socjaliści narzucają innym jak mają żyć, czego się uczyć a nawet jak myśleć. Chcą wszystko wyrównać, standaryzować i tylko wolni ludzie popierają różnorodność. To co jest terac to wprowadzany totalitaryzm. Przemyśl to sobie!

   0
   0
  • 4 maja 2014  21:01   nowa prawica :)   ludmiła

   Czy twoim zdaniem "realna odmiana" to ultraradykalizm? Przerabialiśmy to już chyba. Zaczęło się od przestrzeni życiowej a potem pojawiały się takie hasła jak eugenika, nad i pod ludzie itp. A poza tym nie każdy lubi brydża tak jak "wódz". Na szczęście stanowicie co prawda głośny ale jednak promil.

   0
   0
 5. 2 maja 2014  17:36   Hańba!!!! hańba!!!!   maki

  a ja wierzę w mądrość POLAKÓW i wiem ,że wybiorą ludzi odpowiedzialnych i mądrych do reprezentowania nas w Europie... Społeczeństwo pamięta tych którzy z kościelnych ambon " nawoływali" aby Polska nie wchodziła do UE a terz jeżdżą po całym kraju i mienią się najwartościowszymi reprezentantami naszego narodu HAŃBA!!!!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 6. 2 maja 2014  14:12   Propaganda   sympatyk Polski Razem

  Na szczęście te prawybory nie odzwierciedlają stanu faktycznego,najwięcej głosów mają ci co tam uczestniczyli to jest 5- partii i sami na siebie głosowali.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. 2 maja 2014  10:25   PO co nam taka partia (2)   Lidzia

  Jak można głosować na PO ? Najgorsza partia w polsce od kilkunastu lat . Banda oszustów , kłamców itd.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 8. 2 maja 2014  00:46   Największy wstyd przynieśli ... (1)   anonim

  Największy wstyd przynieśli swojemu komitetowi korwinowcy.polityczną frustracja i zawiść doprowadziła do agresji podczas debaty od pewnej blondi chcącej odebrać sobie prawa wyborcze przez "krula". Wstyd, zero kultury.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 3 maja 2014  18:03   złodziej chce kultury ...   bójcie się chamy

   złodziej chce kultury uczyć? przestań majaczyć, bo koniec kurestwa przyjdzie szybciej czy później ale jest nieunikniony

   0
   0
 9. 1 maja 2014  22:50   POLAKJ   OLO

  EUROPARLAMENT 80 TYS NA GŁOWĘ .SEJM 30TYS NA GŁOWĘ SENAT 40 TYS NA GŁOWĘ

  0
  0
  Odpowiedz
 10. 1 maja 2014  22:29   stop wszystkim, zielone ...   anonim

  stop wszystkim, zielone ludziki was pogodza

  0
  0
  Odpowiedz
 11. 1 maja 2014  22:22   stop PISlamizacji kraju (1)   anonim

  stop PISlamizacji kraju

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 12. 1 maja 2014  21:58   Peło przegrało? kończy ...   anonim

  Peło przegrało? kończy się ich dominacja i monopol na mądrość

  0
  0
  Odpowiedz
 13. 1 maja 2014  20:52   ludzie nie dajcie się ...   anonim

  ludzie nie dajcie się nabrać dość propagandy kłamstw i obietnic

  0
  0
  Odpowiedz
 14. 1 maja 2014  20:04   przechodziłem, widziałem ... (1)   ef

  przechodziłem, widziałem tylu wyborcow co kot napłakał, to moim zdaniem najlepiej pokazuje co sądzimy o tych politykierach, jak sa wybory to zaczynaja pamiętac i klepią farmazony aby dostac sie do koryta, brzydze sie tymi swiniami.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 maja 2014  17:10   Nie chodzi o to aby zmienić ...   Jarcyn

   Nie chodzi o to aby zmienić świnie przy korycie ale żeby im to koryto zabrać aby nie mogły z niego żreć. To właśnie chce zrobić Kongres Nowej Prawicy

   0
   0
 15. 1 maja 2014  19:01   powinniśmy zrobić z nimi ... (1)   anonim

  powinniśmy zrobić z nimi tak jak nasi rodacy w Londynie zrobili z Kaliszem i Palikotem

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 16. 1 maja 2014  18:56   szkoda że naczelny krzykacz ...   anonim

  szkoda że naczelny krzykacz PO poseł Niesiołowski nie przyjechał reklamować szczawiu i mirabelek

  0
  0
  Odpowiedz
 17. 1 maja 2014  18:50   tłumów na chojnickim rynku ...   anonim

  tłumów na chojnickim rynku nie zauważyłem mamy dosyć waszej propagandy najwięcej w wykonaniu PO

  0
  0
  Odpowiedz
 18. 1 maja 2014  18:45   Puszek okruszek Puszek ...   Natalka

  Puszek okruszek Puszek kłębuszek Bardzo go lubię Przyznać to muszę Puszek okruszek Kłębuszek Jest między nami sympatii nić Wystarczy tylko Że się poruszę Zaraz przybiega by ze mną być

  0
  0
  Odpowiedz
 19. 1 maja 2014  18:42   A ja wam mowie, idzcie na ...   anonim

  A ja wam mowie, idzcie na wybory, bo dzieci 1 wrzesnia nie pojda do szkoly!

  0
  0
  Odpowiedz
 20. 1 maja 2014  18:40   Chyba coraz mniej ludzi daje ... (2)   anonim

  Chyba coraz mniej ludzi daje sie nabierac na ich drętwą gadtkę, im chodzi tylko o kase i zeby sie na nia zalapac, co gorsza te same nazwiska od lat sie powtarzaja

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 maja 2014  16:45   Chyba zwracasz uwage tylko na ...   anonim

   Chyba zwracasz uwage tylko na tych ktorzy dotąd rzadzili...

   0
   0
  • 1 maja 2014  22:32   niekoniecznie te same ...   iza

   niekoniecznie te same nazwiska. proszę się przyjrzeć listom :) a drętwa gadka jest w debatach, sloganach, wywiadach, a to akurat była bardzo fajna okazja do rozmowy z konkretnymi kandydatami i poznania ich "od podszewki". szkoda tylko, że tak niewielu Chojniczan chciało to wykorzystać. nie każdy chyba chce zbierać plony demokracji...

   0
   0
 21. 1 maja 2014  18:39   Jurek to fenomen sam w sobie ...   anonim

  Jurek to fenomen sam w sobie on z każdym zrobi wywiad nawet z sobą

  0
  0
  Odpowiedz
 22. 1 maja 2014  18:26   Ciekawe,czy Jurek zrobi ...   W.Miller

  Ciekawe,czy Jurek zrobi wywiad z Panią A.Fotygą?,a jeśli mu się uda,to ile słów powie Pani była minister ?

  0
  0
  Odpowiedz
 23. 1 maja 2014  17:45   Inny świat (1)   zdegustowany

  Byłem słuchałem pic na wodę lanie wody , nic o poprawie naszej sytuacji chyba z ich stołków nie widać naszych realnych problemów są sami dla siebie a nasi lokalni działacze wchodzili im w tyłek , fotki, uśmiechy jedna wielka ściema.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 24. 1 maja 2014  17:29   PYTANIE:   Ciekawy

  Czy w tym mieście i okolicy są jeszcze osoby które dadzą się nabrać na to ich pitolenie i nawijanie ludziom bajek aby tylko załapać się do PE i nachapać "eurasów"???

  0
  0
  Odpowiedz
 25. 1 maja 2014  17:05   Taaaa, jak oni wszyscy ... (2)   anonim

  Taaaa, jak oni wszyscy martwią się o Polskę i jej mieszkanców, aż żal bierze....

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 maja 2014  14:33   enough...   mat

   Ktoś się martwić musi. Ty w wyborach nie startujesz, ale możesz skorzystać ze swojego przywileju, poczytać o programach i wybrać. Zrób chociaż to. Wkurza mnie to uogólnianie, wrzucanie na polityków, kiedy sami siedzimy na tyłkach i nawet do urn nie chce nam się pójść... Ludzie, nie każdy robi to dla pieniędzy!

   0
   0
  • 2 maja 2014  16:49   Przyjzyj sie programowi KNP   anonim

   Przyjzyj sie programowi KNP

   0
   0