Przed nami Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej

W przyszły weekend rozpoczynają się Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej. Przez cały tydzień sporo będzie się działo w temacie promocji tego regionu, języka, historii i zwyczajów.

Chojnicki Oddział ZK - P już wiele lat temu do stałego kalendarza imprez kulturalnych wprowadził Dni Kultury Pomorskiej. Tak będzie i w tym roku. Pierwsza odsłona, już w niedzielę 22 października.   |  fot. ChCK

Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej, które organizuje chojnicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, rozpoczną się w niedzielę 22 października w południe mszą w bazylice – z liturgią słowa po kaszubsku oraz występem zespołu Kaszebe.

W poniedziałek z legendami kaszubskimi zapoznają się dzieci w SP nr 7, a o godz. 17.00 w podziemiach kościoła gimnazjalnego promocja książki Mariana Hirsza „Nieustraszeni” – opowieść o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz promocja innych publikacji ZK-P w Gdańsku.

We wtorek odbędzie się powiatowy konkurs recytatorski Kaszebsczi Eko-Art, a z życiem i działalnością ks. Leona Kiedrowskiego zapoznają się w trakcie sympozjum uczniowie z LO im. Filomatów Chojnickich.

W środę m.in. warsztaty z wzorów kaszubskich – rano dla dzieci z SP nr 3 oraz później dla dorosłych (17.00 i 18.00 w czytelni biblioteki).

W czwartek m.in. można zwiedzać kolekcję regionalno-historyczną Albina Makowskiego w mieszkaniu  przy Drzymały 5.

Natomiast w piątek kolejne spotkania z przedszkolakami i uczniami – tym razem autorskie Aleksandry i Dariusza Majkowskich, warsztaty wzorów kaszubskich w Swornegaciach oraz o godz. 17.00 w czytelni biblioteki promocja 21. Kwartalnika Chojnickiego.

Na niedzielę 29 października zaplanowano w Centrum Sztuki Collegium Ars podsumowanie konkursu plastycznego oraz koncert młodych talentów.

Od 23 do 27 października w czytelni biblioteki można też będzie oglądać wystawę zdjęć pokonkursowych w Technikum nr 3.

Szczegółowy program obchodów - zobacz

(olo)

Zapisz