Projekt zakończony sukcesem

Od lutego 2020 r, w WDK Silno trwał projekt pn. „Z szydełkiem w dłoni”. Dofinansowanie otrzymaliśmy dzięki projektowi napisanemu przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Pomorze” na grant, który dostaliśmy z Powiatu Chojnickiego.

Serwetka koronkowa wykonana przez jedną z uczestniczek warsztatów.   |  fot. nad.

Dziesięcioro uczestniczek spotykało się na warsztatach, prowadzonych przez Helenę Pawłowską, by poznać sztukę szydełkowania. Dowiadywaliśmy się, jakich należy używać nici i jakich szydełek. Potem rozpoczęliśmy od prostych prac i małych serwetek, by później przejść do bardziej skomplikowanych wzorów. Kiedy w marcu, ogłoszona została epidemia i nasza placówka została zamknięta dla uczestników, przenieśliśmy swoje warsztaty do domów.

Panie były już zaopatrzone we wszystkie materiały i mogły ćwiczyć dalej. Kontaktowałyśmy się poprzez messengera lub telefonicznie. Przesyłaliśmy sobie wzory oraz słuchaliśmy rad dawanych przez p. Helenę. Pani Pawłowska przyznała, że bardzo lubi tę metodę rękodzielniczą, bo można nią wykonywać cudowne koronki, ozdoby, serwety. „Można przyozdobić choinkę własnoręcznie wykonanymi bombkami z koronki” – mówi pani Helena.

Prowadząca wspominała też, że w czasie epidemii utrudnione było prowadzenie projektu przede wszystkim wśród tych pań, które z szydełkiem spotkały się po raz pierwszy „Każda z uczestniczek wykonywała inna pracę, serwetkę, koronkę, jajko wielkanocne. Trzeba było każdą czynność po kolei pokazać i wytłumaczyć, to była pewna trudność, ale często dzwoniliśmy do siebie i kontaktowałyśmy się poprzez internet. Czekamy już, by przywrócone zostały spotkania, aby dalej rozwijać swoje pasje” – powiedziała p. Helena.

Projekt zakończony został sukcesem tym bardziej, że panie chcą spotykać się nadal, raz w tygodniu, już poza projektem i dalej ćwiczyć swoje umiejętności. Po otwarciu placówki zorganizujemy u nas wystawę i każdy będzie mógł zobaczyć, jakie prace powstały na warsztatach oraz w czasie pobytu w domach. Tymczasem proszę obejrzeć zdjęcia, które przesłały nam uczestniczki.

Edyta Barwina