Prezes MZK: Dopłata z budżetu wystarcza tylko na przeżycie

Wczoraj (11.10). radni z Komisji Komunalnej RM Chojnic spotkali się z nowymi prezesami dwóch miejskich spółek, którzy przedstawili programy działania na najbliższe lata. Pierwszy głos zabrał prezes MZK.

Na zdjęciu Dariusz Sawicki, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.   |  fot. (je)

Dariusz Sawicki, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych przedstawił obszerną informację o aktualnej sytuacji finansowej i rzeczowej Spółki. Za najważniejsze zadanie uważa jak najszybsze odnowienie taboru, którego 76% ma minimum 10 lat. Liczy, że uda się MZK pozyskać z rządowego programu "Zielony Transport Publiczny" zeroemisyjne autobusy z dofinansowaniem do 80%. Zauważył, że w chojnickim MZK są najtańsze bilety miesięczne w Polsce.

Przygotował także dla radnych zestawienie dotacji z budżetu miast o podobnej wielkości, jak Chojnice, do miejskich firm komunikacyjnych w roku 2020. W Chojnicach jest to 81 zł na 1 mieszkańca, a np. w Starogardzie Gd. 109 zł, w Wejherowie 223 zł, w Świnoujściu 142 zł, w Szczecinku (funkcjonuje tam komunikacja bezpłatna) 161 zł. Swego prezesa wsparł gminny radny i zarazem kierowca autobusu Jarosław Kurek.

Także uważa, że należy skupić na zakupach autobusów. Ostatnie nowe polskie autobusy (2 sztuki) z dotacji z UM zakupiono w 2000 roku. Następne nowe, to 8 sztuk w 2017 z  udziałem dotacji unijnej w ramach węzła integracyjnego. Inne zakupy, to używane kupowane za granicą kraju. Dyskusję rozpoczęła radna Renata Dąbrowska. Interesowało ją m.in. ile procent dochodów stanowią wpływy z działalności dodatkowej.

Drugim uczestnikiem dyskusji był Bartosz Bluma, który m.in. zapytał „czy są wykonywane ankiety wśród pasażerów, czy jest przygotowywana strategia rozwoju”. Interesowały go także szczegóły programu na zakup autobusów elektrycznych i wodorowych. Do uwag prezesa MZK i jego pracowników oraz kwestii podnoszonych przez radnych odniósł się wiceburmistrz Adam Kopczyński. Zadeklarował, że miasto, gdy program zeroemisyjnych autobusów zostanie uruchomiony, skorzysta z niego.

Podał, że ewentualne wprowadzenie bezpłatnej komunikacji skutkowałoby przekazywanie rekompensaty za wpływy ze sprzedaży biletów w wysokości 1,4 mln zł. Zapewnił też, że ratusz będzie starał się pozyskiwać środki zewnętrzne na wymianę taboru autobusowego.

Więcej w relacji video.

(je)