Praca dodatkowa – jak mieszkańcy Chojnic mogą dorobić do pensji?

W dobie kryzysu gospodarczego i wszechobecnej drożyzny coraz trudniej wyżyć z wynagrodzenia otrzymywanego za pracę na etacie. Zresztą czasami po prostu potrzebujemy dorobić, by móc pozwolić sobie na poniesienie dodatkowych wydatków.

Kurier w trakcie pracy.   |  fot. ilustrac.

Niestety nie każda firma oferuje płatne nadgodziny, a znalezienie pracy dodatkowej może przysporzyć sporych trudności. Choć czy aby na pewno? Wyjaśniamy, gdzie szukać pracy dodatkowej i jak dorobić do pensji w Chojnicach i okolicy!

Praca dodatkowa – co warto wiedzieć?

Praca dodatkowa to zbiorcze określenie na wszystkie sposoby zarabiania pieniędzy, które stanowią uzupełnienie do zwykłej pracy etatowej lub np. nauki czy studiów. Ma to odzwierciedlenie nie tylko w czasie pracy, ale też w zarobkach. Te rzadko kiedy są wysokie, choć w wielu przypadkach stawka godzinowa może być bardzo atrakcyjna.

Warto pamiętać, że praca dodatkowa jest jedynie dodatkiem, a nie głównym zajęciem. W większości przypadków trudno jest się z niej utrzymać i powinno się ją traktować jako sposób na dorobienie do pensji czy pozyskanie pieniędzy na zachcianki. To idealne zajęcie dla tych, którzy z różnych powodów nie są w stanie pracować na zwykłym etacie – dotyczy to studentów dziennych, osób zajmujących się domem czy rodziców. W większości przypadków zobowiązania są ograniczone, a w wielu przypadkach można zrezygnować z pracy dodatkowej z dnia na dzień.

Jakie są rodzaje pracy dodatkowej?

Istnieje wiele rodzajów pracy dodatkowej – wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego życzy sobie pracodawca. Czasami mogą to być pojedyncze zlecenia, a czasami stała długofalowa współpraca. Wszystko zależy od tego, jaką ofertę wybierzemy. W ramach pracy dodatkowej często pracuje się jako:

* korepetytor dla dzieci i młodzieży szkolnej,

* ankieter telefoniczny,

* kelner i sprzedawca na weekendy,

* budowlaniec i złota rączka na pojedyncze zlecenia,

* niania,

* kurier,

* tajemniczy klient.

Warto też pamiętać, że w serwisach ogłoszeniowych takich jak GoWork.pl można też znaleźć wiele ogłoszeń o pracę dodatkową online. Dotyczy to szczególnie tych branż, w których działa wielu freelancerów, a praca polega na wykonywaniu konkretnych zleceń czy projektów dla klientów. Są to głównie zawody takie jak:

* copywriter,

* grafik,

* projektant stron internetowych,

pracownik obsługi klienta, np. na czacie internetowym.

Dużą zaletą pracy online jest duża liczba zleceń – nie trzeba ograniczać się do Chojnic i okolic, dzięki czemu istnieje dużo większa szansa na znalezienie ciekawej, dobrze płatnej oferty.

barista_w_trakcie_pracy.jpg

Jakie są zalety pracy dodatkowej?

Praca dodatkowa ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest elastyczność. Można wybrać taką branżę, jaka nam odpowiada i dostosować godziny do pozostałych zajęć. To nie wszystko – w wielu przypadkach czas pracy dostosowujemy do tego, ile chcemy zarobić. Po prostu w niektórych miesiącach możemy pracować więcej, gdy akurat pojawia się potrzeba pozyskania dodatkowych środków.

Ponadto rynek pracy dodatkowej jest na tyle bogaty, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Nie oszukujmy się – większość wymienionych powyżej zawodów stanowi ciekawe urozmaicenie w porównaniu do zwykłej pracy na etacie, co dla wielu osób może mieć kluczowe znaczenie.

Gdzie szukać pracy dodatkowej?

Jak już wspomnieliśmy, najprostszym sposobem na znalezienie pracy dodatkowej jest regularne przeglądanie serwisów ogłoszeniowych. Na GoWork.pl znajdują się dziesiątki aktualnych ogłoszeń o pracę dodatkową kierowanych do mieszkańców Chojnic i okolicy. Oferty są zróżnicowane – znajdziemy zarówno pojedyncze zlecenia, jak i propozycje stałej, długofalowej współpracy.

Pracy dodatkowej można też szukać na wyspecjalizowanych, lokalnych grupach na Facebooku – wielu pracodawców z Chojnic właśnie tak szuka pracowników. Dobrym pomysłem jest też zajrzenie do odpowiedniej rubryki w lokalnej prasie oraz sprawdzenie pobliskiej tablicy ogłoszeń. W przypadku mniejszych miejscowości to właśnie tam pracodawcy chętnie zamieszczają ofert pracy dodatkowej.

Znalezienie pracy dodatkowej w Chojnicach nie powinno być problemem – wystarczy zajrzeć na serwis ogłoszeniowy i zaaplikować na najciekawsze oferty. A gra zdecydowanie jest warta świeczki, bo dodatkowe zajęcie stanowi świetny sposób na dorobienie do etatu i zdobycie nowych, cennych doświadczeń.

(mat. zewnętrzny)