Potrzebna nowa misja i wizja miasta

- Dotychczas tworzyliśmy strategię rozwoju miast na kolejną kadencję, teraz potrzebna jest nowa ale bardziej dalekosiężna na kilkadziesiąt nawet lat - to jeden z trzech wniosków sformułowanych przez burmistrza Chojnic na ostatniej sesji RM.

Burmistrz Arseniusz Finster   |  fot. (ro)

Jej skład ma być oparty na ekspertach ale i reprezentantach społeczeństwa, sam burmistrz daje im sporo czasu na przemyślenia, bo do połowy przyszłego roku. Kto znajdzie się w składzie tej rady? To na razie tylko domysły, najbliższe tygodnie przyniosą nam więcej konkretów w personalnych sprawach. A co do samej misji i wizji - przynajmniej w części można spróbować wyrysować jej fragmenty. Wiele wytycznych daje przede wszystkim planistyczny dokument - studium uwarunkowań przestrzennych i rozwoju miasta Chojnice. Ten wielki plan miasta to ni tylko starannie wyrysowane obecne ulice i obiekty ale wyznaczone też perspektywiczne obszary do zainwestowania bądź urbanizacji z wyznaczonymi już wstępnie funkcjami. Dla przykładu - dla osiedla Leśnego i Słonecznego jest zarezerwowane miejsce dla szkoły bądź przedszkola. Natomiast pusta dotąd przestrzeń między krańcem osiedla 700 - lecia a Klawkowem czy też sąsiedztwo Igiel w studium mają już wpisane poszczególne funkcje - głównie mieszkaniowe i usługowe. Pilnie przyglądając się wspomnianemu studium, łatwo jest już określać konkretne zadania - choćby budowy ulic zbiorczych na nowych osiedlach, budowę wspomnianej już szkoły itp.

Jednakże w dotychczasowych zapisach strategii rozwoju społeczno gospodarczego miasta niezmiennie powtarzał się zapis o podwyższaniu jakości życia. A to oznacza choćby zagwarantowanie kolejnych atrakcji. Jest już basen, kręgielnia, w niedalekich Charzykowach port jachtowy, w samym mieście rośnie liczba obiektów sportowych, za kilka lat nowy kształt zyska dom kultury. I co dalej? Z różnych zdarzeń z ostatnich lat jasno wynika, że potrzeby mieszkańców rosną. Chociażby w sferze kultury - jest zapotrzebowanie na teatr, stałą i liczną widownię mają spektakle operowe a z drugiej strony jest też nieustający popyt na kulturę masową - dobrej jakości kino, koncerty popularnych gwiazd. Słowem - wzorując się na starożytnych Rzymianach, każdy pragnie chleba i igrzysk. Oczywiście możliwe na najwyższym poziomie. Aby jednak starczyło na owe igrzyska, mieszkańcy miasta muszą mieć też zapewniony chleb, czyli byt. A temu będzie sprzyjać łagodna polityka podatkowa, sprzyjanie rozwoju przedsiębiorczości, zapobieganie bezrobociu, rozwój budownictwa mieszkaniowego, stałe polepszanie opieki zdrowotnej, socjalnej itp. Chojniczanie mający w całości zabezpieczone potrzeby bytowe mogą myśleć i pragnąć a wreszcie korzystać z innych potrzebnych do życia spraw. I zapewne w tych kierunkach będzie postępować praca tworzonego przez burmistrza zespołu ekspertów i bezpośrednich reprezentantów społeczeństwa.

(ro)

Zapisz

 1. 30 kwietnia 2011  19:08   Cezariusz Finsteriusz   X-Teodoziusz-X

  mniej niż zero,liczyć na dożywotnią władzę

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 27 kwietnia 2011  14:01   Szkoda, że burmistrz dopiero ...   anonim

  Szkoda, że burmistrz dopiero teraz dostrzegł taką potrzebę. O kilka lat za późno, ale lepiej późno niż wcale.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. 27 kwietnia 2011  13:32   Jesli nie bedzie nowych ...   anonim

  Jesli nie bedzie nowych miejsc pracy to wszystkie plany i strategie szlag trafi ! Trzeba szukac inwestorow i to od zaraz bo za chwile nie bedzie komu placic podatkow i wtedy Ratusz sie obudzi bo dotychczas spia nasi urzednicy i nic nie robia w kwestii zmniejszenia bezrobocia i rozwoju naszego regionu.No chyba ze debatuja gdzie i kiedy bedzie polozony nowy chodnik.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. 26 kwietnia 2011  17:26   poprawa jakości życia - ...   anonim

  poprawa jakości życia - gotowe pomysły - galerie znanych i nieznanych artystów, piramidy, drzewa smoczkowe, nowe radio w chińskich radyjkach, wyciąg narciarski, most zwodzony. To sa wszystko pomysły, na które miasto stać. Teatry, opery... = populizm.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. 26 kwietnia 2011  16:14   Burmistrza zmienić... (1)   anonim

  Burmistrza zmienić...

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 6. 26 kwietnia 2011  12:41   Sz.P. Burmistrzu   wow

  Należy szybko poszerzyć Strefę ekonomiczną w Topolach i bardzo aktywnie zapraszać inwestorów. Oni sami nie przyjdą. Kilku urzędników wysłać w Europę by zaprezentowali możliwości inwestycji w naszym mieście. Chojnice potrzebują 1000 miejsc pracy od zaraz w produkcji. Dzięki nim powstanie następne 500 miejsc pracy w usługach. Wtedy także galerie będą miały sens, bo ludzi będzie stać na to, by w nich robić zakupy. Proszę pamiętać o tym, że zamożni inwestorzy będą bardziej skłonni do sponsorowania imprez kulturalnych, więc miejskie spółki będą mogły więcej przeznaczyć na rozwój infrastruktury.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. 26 kwietnia 2011  11:43   czyli koniec z polityką ...   anonim

  czyli koniec z polityką mysoskoczka? Koniec z obietnicami wyborczymi? Koniec z czterolatkami? Panie Finster, jak ja o tym Panu mówiłem, że te 4 letnie plany to bezsens jakiś, to się Pan na mnie zżymałeś, a teraz jednak korzystasz Pan z podpowiedzi swoich oponentów. Strach krytykować, bo zaraz zmieniacie zdanie, z Wami to już nawet spierać się nie ma o co, bo Wy zrobicie już wszystko żeby utzymać się...tam gdzie jesteście.

  0
  0
  Odpowiedz
 8. 26 kwietnia 2011  10:06   Łubu dubu niech nam żyje ...   Voki

  Łubu dubu niech nam żyje prezes naszego klubu niech żyje nam : to powiedziałem ja Jarzabek trener pierwszej klasy

  0
  0
  Odpowiedz
 9. 26 kwietnia 2011  09:04   Przecież taka koncepcja ...   anonim

  Przecież taka koncepcja mogła powstać już dawno. Były nawet konkretne propozycje.

  0
  0
  Odpowiedz
 10. 25 kwietnia 2011  19:42   P.burmistrzu, idee szczytne, ...   ixi

  P.burmistrzu, idee szczytne, ale ja chciałbym widziec plan pozyskania inwestorów, inwestycji, nie za kilka lat ale najlepiej za rok , moze dwa.Może warto zacząc jezdzic na jakies targi, kolokwia, gdziekolwiek gdzie mozna by promowac miasto jako dobre miejsce dla przyszłej inwestycji, zamiast wydawac pieniązki na ulotki, broszurki reklamujace miasto pod kątem turystyki czego do konca nie neguję, le marlorkiem czy 3-miastem to my nie bedziemy, zatem mogę tylko prosic-więcej nowych miejsc pracy!!!!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 11. 25 kwietnia 2011  16:20   Wizja utopijna, podobnie jak ...   anonim

  Wizja utopijna, podobnie jak utopijna jest polityka tego kraju.

  0
  0
  Odpowiedz
 12. 25 kwietnia 2011  14:41   he i wstęp na te wszystkie ...   anonim

  he i wstęp na te wszystkie dobrodziejstwa będzie musiał być za darmo, bo jak ludzie bez pracy to za co kupią bilet

  0
  0
  Odpowiedz
 13. 25 kwietnia 2011  14:40   jak pogłoski o zwolnieniach ...   buchacha

  jak pogłoski o zwolnieniach w Mostostalu okażą się prawdziwe to dopiero trzeba będzie robić strategię

  0
  0
  Odpowiedz
 14. 25 kwietnia 2011  14:39   nie ma jak to głoszenie ...   S

  nie ma jak to głoszenie populizmu i socjalizmu w naszym mieście. Szkoda tylko że mnoży się bezsensowne wydatki, których budżet powoli już nie wytrzymuje, a bezrobocie rośnie.

  0
  0
  Odpowiedz
 15. 25 kwietnia 2011  12:57   Od dawna wiadomo, że ... (1)   anonim

  Od dawna wiadomo, że burmistrz to najlepsza obecnie i pewnie jeszcze długo będzie - koncepcja dla miasta Chojnice. Ma gość jaja i dlatego można być spokojnym na kilka lat w przyszłość, bo nie ma takiego drugiego gościa w Chojnicach, co mógłby się równać z nim.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2011  07:52   he he   2-gi anonim

   jeszcze zawołanie Alleluja i do przodu

   0
   0
 16. 25 kwietnia 2011  12:55   Piekna koncepcja, piekne ...   anonim

  Piekna koncepcja, piekne słowa, czy tylko to uda się zrealizować?

  0
  0
  Odpowiedz