Poszukiwacze historii na terenie obozu jenieckiego

W niedzielę (21.08.) na terenie byłego niemieckiego obozu dla jeńców z pierwszej wojny światowej (Złotowo, w kierunku Łukowa gm. Czersk) realizowano ujęcia do serialu „Poszukiwacze Historii” emitowanego w telewizji Polsat Play.

Archeolog Olaf Popkiewicz i poszukiwacz, dziennikarz Radek Biczak eksplorują Polskę, aby dokopać się do nieznanych faktów i rzucić wyzwanie historii.   |  fot. (red)

Program ma za zadanie poznanie historii danego regionu. - Obóz działał w latach 1914-19. Zajmował obszar około 50 h. Przewinęło się przez niego około 45000 jeńców wojskowych i cywilnych różnych narodowości (Rosjan, Rumunów, Anglików, Włochów, Francuzów). Według naszych wstępnych szacunków zmarło  tam około 6000 jeńców.

- Część z nich pochowana jest na cmentarzu prawosławnym na terenie obozu, na cmentarzu żydowskim w Czersku , natomiast miejsce pochówku jeńców rumuńskich jest nieznane. Więcej informacji można dowiedzieć się oglądając serial prawdopodobnie w miesiącu październiku.

- Dokładną datę i godzinę podamy  przed emisją odcinka dotyczącego obozu w Czersku (pod Łukowem) – informuje Piotr Szulc z Czarnej Wody, miłośnik historii, kolekcjoner militariów, który pomagał ekipie telewizyjnej w przygotowaniu materiału.

(red)

  1. 24 sierpnia 2016  07:51   Jeńcy rumuńscy   ( ... )

    Jeńcy rumuńscy są pochowani na istniejącym cmentarzu obozowym. Weryfikowano tę sprawę przy okazji jednej z wizyt ambasadora Rumunii. Polecam lekturę "Zeszytów Chojnickich" nr 31 s. 261-262 (dostępne w internecie).

    0
    0
  2. 23 sierpnia 2016  16:49   Fakt, trochę rzeczy było, ... (1)   szperacz

    Fakt, trochę rzeczy było, ale teraz coraz mniej, każdy kto ma wykrywacz lata teraz po terenie bez rozeznania

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  3. 23 sierpnia 2016  10:44   Najlepiej wiosną zasuwać z ...   eksplorator

    Najlepiej wiosną zasuwać z "piszczałką" po terenie, gdzie była rampa wyładowcza. Można znaleźć tam ciekawe fanty ! :-))) Niektóre "hieny cmentarne" próbują dobierać się do mogił jenieckich co widać gołym okiem. W każdym środowisku znajdą się "czarne owce".

    2
    0