Poszerzona lekcja historii Szubarczyka

Po raz kolejny w Chojnicach odbyła się ceremonia odznaczenia orderem Semper Fidelis. Tym razem posiadaczem tego odznaczenia został pomorski historyk i związkowiec Piotr Szubarczyk.

Dziś w ChDK order Semper Fidelis otrzymał Piotr Szubarczyk.   |  fot. (ro)

Zanim jednak dokonała się dekoracja, gość wygłosił w Chojnickim Domu Kultury prelekcję dla licealnej młodzieży. To była poszerzona lekcja historii Polski. Wprawdzie tematem wykładu miało być męczeństwo polskich księży w PRL, ale Szubarczyk jak sam określił, popełnił wiele dygresji. Jednak one dobrze umiejscawiały znaczenie ofiary duchownych, w kontekście heroizmu XIX - wiecznych powstańców, ofiar II wojny światowej i czasów PRL.

Zebrani śpiewali też pieśni patriotyczne i religijne. Po dwugodzinnym wykładzie Zbigniew Leon Reszkowski wygłosił laudację a dekoracji dokonali związkowcy Renata Krysztoszek i Marek Niedźwiecki. Przy okazji tej uroczystości warto przytoczyć życiorys kawalera orderu. Bo jest ona bogata i znamienna.

Potr Szubarczyk urodził się 3 czerwca 1954 r. w Starachowicach, absolwent wydziału humanistycznego UG. Od 1976 roku działacz opozycji antykomunistycznej w Gdańsku. Od 1976 działacz Komitetu Solidarności, Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Praw Człowieka i  Obywatela. Autor artykułu w Bratniaku "Komu służy a komu przeszkadza cenzura w PRL" (1978 r.). Prowadził nielegalne spotkania na temat cenzury na Uniwersytecie Gdańskim. Działacz w NSZZ "Solidarność", delegat na I Zjazd Regionu Gdańskiego NZZ "S" (1981). 31 sierpnia 1984 r. relegowany ze szkoły średniej (mimo, iż posiadał ważną umowę) za "niewłaściwy wpływ polityczny na młodzież". Znalazł pracę w szkole wiejskiej na Kaszubach w Goręczynie.

W latach 1989 - 93 współtwórca i redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Kartuska", przewodniczący rady konsultacyjnej Stowarzyszenia Prasy Lokalnej w Polsce z siedzibą w Poznaniu. W latach 1990 - 94 działacz odradzającego się samorządu terytorialnego w Polsce, przewodniczący Rady Gminy Somonino, członek prezydium sejmiku województwa gdańskiego, przewodniczący komisji edukacji i kultury sejmiku, członek komisji edukacji Sejmiku Krajowego. W latach 1997 - 98 sekretarz gminy miejskiej Starogard Gdański.

Autor ponad 400 artykułów popularnonaukowych związanych z historią Polski, zwłaszcza najnowszą, publikowanych w: Biuletynach IPN, Naszym Dzienniku, Dzienniku Bałtyckim, Rzeczpospolitej, Naszej Polsce, Biuletynie  Światowego Związku Żołnierzy AK i w prasie lokalnej. Wiele z nich zostało przedrukowanych w prasie polonijnej w USA, Kanadzie, na Litwie oraz na licznych portalach internetowych. Autor i współautor książek m.in. "W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach 1917 - 1956" (Kraków 2010). Współpracuje z mediami: Radio Gdańsk, Radio Plus, Radio Maryja, TVP 1, TVP Gdańsk i TV Trwam. Był konsultantem historycznym spektaklu w TVP 1 "Inka 1946" i autorem pierwszej książki o Danucie Siedzikównie "Ince".

Wiceprzewodniczący Rady Programowej Radia Gdańsk (2010 - 12), zrezygnował z pracy w radzie na znak protestu przeciwko szykanowaniu TV Trwam przz KRRiT. Autor i współautor wystaw historycznych IPN Gdańsk. W ciągu ostatnich 12 lat przeprowadził ponad 200 wykładów i prelekcji publicznych w całej Polsce na tematy związane z najnowszą historią Polski. Były one organizowane dla uczniów szkół, kombatantów, alumnów seminarium duchownego w Gdańsku, dla klubów "Gazety Polskiej (Gdańsk, Gdynia, Sztokholm, Amsterdam, Utrecht, Koeln, Essen), także wykład "Pod namiotem" (Krakowskie Przedmieście) na zaproszenie Solidarnych 2010 na temat polityki historycznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wykładał też w WSKSiM w Toruniu, dla uczestników Forum Polonijnego w Toruniu, dla uczestników Kaszubskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę w Parku Jordana w Krakowie.

Na wniosek środowiska byłych więźniów politycznych "Jaworzniacy" odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na polu edukacji historycznej  a także medalami Pro Memoria i Pro Patria oraz Krzyżem Sybirskim. Rodzina Katyńska przyznała mu tytuł członka honorowego, tygodnik Nasza Polska wyróżnił go nagrodą za rok 2010. Wypowiadał się krytycznie na temat niedostatków polityki edukacyjnej IPN oraz niedocenianie edukacji bezpośredniej. Nieoczekiwanie w 2012 roku został zwolniony z pracy w IPN pod pretekstem naruszania obowiązków pracowniczych.

(ro)

fotoreportaz.jpg

 1. 2 sierpnia 2014  10:24   A pan Szubarczyk, ma rodzine ...   KOKO JAMBO

  A pan Szubarczyk, ma rodzine moze? Bo sie stad nie dowiedziałem?

  0
  0
 2. 29 października 2013  07:06   O tak to najwspanialszy ze ... (2)   Też mlodzież chojnicka

  O tak to najwspanialszy ze wspaniałych, bo dzięki takim jak on mamy tak jak mamy, wolność, demokrację przyjazne przepisy dla przedsiębiorców, wzbogacenie się społeczeństwa, tylko k....wa dlaczego moja siostra nie ma studia, a ja też nie pojde bo nie mam za co? Ojciec tyra po 12 godzin za 2 000 zł miesięcznie!

  2
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 kwietnia 2014  12:32   myslisz   rka

   ze to wina pana szubarczyka? ja z nim pracowałem wiec znam jego zaangazowanie w polityke i wiem ze nigdy nie był za ud i uw!!!

   0
   0
  • 29 października 2013  11:21   Masz rację kolego   Dziadek

   ale, że teraz mamy takie czasy to nie twoja wina bo jesteś zbyt młody i nie miałeś wpływu na to, że Polacy dali się omamić różnymi hasłami które nawciskali im solidaruchy aby tylko dorwać się do koryta! Teraz mamy "panów" na setkach hektarów ziemi przejętych za grosze po byłych PGR-ach, właścicieli dworów i pałaców udających hrabiów i szlachciców. Jednemu tak już się we łbie przewróciło /minister z wiecznie wykrzywioną gębą/, że postanowił zmienić nazwę wsi gdzie ma swoje włości, bo goście nie mogą do niego trafić - proponuję mu nazwę CHOMĄTOWO DWÓR! Pamiętaj młody przyjacielu, że jeszcze doczekasz czasów kiedy naród rozliczy tych sku..... i wreszcie będzie normalny kraj! Pozdrawiam!

   0
   0
 3. 29 października 2013  07:00   Pan dr Piotr Szubarczyk jest ... (1)   Chojnicka Młodzież

  Pan dr Piotr Szubarczyk jest wspaniałym nauczycielem i człowiekiem. Poruszył Nas i PAMIĘTAMY 14 luty 2014r. W Chojnicach młodzież wystąpi i przyjmie nazwę po Wsze Czasy w 62 rocznicę powstania Armii Krajowej na ul. 14 lutego AK

  0
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 29 października 2013  07:26   Puknij się w łepetynę i ...   anonim

   Puknij się w łepetynę i nie wypowiadaj się stary capie za młodzież, bo my mamy na to wylewkę

   0
   0
 4. 26 października 2013  11:29   NIGDY (1)   uczeń LO

  nie chciałbym aby ktoś taki uczył mnie historii utworzonej przez PIS i IPN dla swoich potrzeb!

  1
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 kwietnia 2014  12:31   chłopczyku   rka

   ja pracowałem w gazecie lokalnej z piotrem szubarczykiem był moim przełożonym i złego słowa na niego nie dam powiedziec wiec idz do biblioteki i poczytaj prawdziwa historie polski!!!

   0
   0
 5. 25 października 2013  19:59   Aż dziwne, że (1)   anonim

  jeszcze się nie odezwał żaden obrońca tego "naukowca" i jego zwolenników, np. wódz SAH albo ten pseudoekolog z brodą.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 kwietnia 2014  12:31   buraczku   rka

   ile ty masz lat ?

   0
   0
 6. 25 października 2013  11:41   Solidaruchy i inni nawiedzeni ... (1)   anonim

  Solidaruchy i inni nawiedzeni nie znoszą jak im się prawdę wygarnie, a do gen. szacunek będzie zawsze, bo takiej politycznej ogłady dzisiejsze ćwoki nie mają. W tamtym okresie nie bylo tak tragicznie, jak nam niektorzy próbują to wmowić, ale ci propagandziści wolą uslyszeć co dla ich uszu mile, ale żaden pajac też nie powie ze sierpniowy strajk o podlozu ekonomicznym wymknal sie spod kontroli co wykorzystali go rozni osobnicy do politycznego, a ze postulaty sierpniowe nie do konca zostaly zrealizowane maja to w d....bo motłoch gnębiony daje sie sterować przez tych co z koryta chapią pełnym ryjem

  1
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 października 2013  12:48   Panie Kolego   anonim

   każdy miał chleb i pracę ale te k.... robili wszystko aby strajkami zdestabilizować cały kraj, a z postulatów nic nie spełnili tylko jak się dorwali do koryta to olali ciemny lud! Ale jeszcze kiedyś ten "ciemny lud" się obudzi, przejrzy na oczy i "podziękuje" tym zł........ za wszystko!!!!!!!!!!!

   0
   0
 7. 25 października 2013  10:28   Tęsknoty (4)   ekonm

  Wielu z autorów komentarzy zapewne chcieliby zamiast wykładu p.dr Szubarczyka gościc w Chojnicach i wysłuchać referatu Jaruzelskiego lub innego z umiłowanych przywódców tamtego okresu.

  0
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 kwietnia 2014  12:35   dokładnie   rka

   masz racje, dla niektorych komentatorów wzór człowieka \'\'honoru\'\' to kiszczaj i spawacz

   0
   0
  • 25 października 2013  16:43   Moją ojczyzną był PRL!   NIE

   Nie życzę sobie mieć jakiegokolwiek związku z bandą która głosiła jakieś hasła i postulaty pod wielkim znakiem "S".

   0
   0
  • 25 października 2013  11:42   Do 1989 r Polska byla moją ...   anonim

   Do 1989 r Polska byla moją Ojczyzną, teraz jest miejscem w ktorym mieszkam a to robi szalona roznice.

   0
   0
  • 25 października 2013  11:31   NA 100% wolę słuchać   anonim

   Pana gen. Jaruzelskiego niż tych sk..... solidaruchów, niech ich jasny szlag trafi!

   0
   0
 8. 25 października 2013  09:12   Panie Szubarczyk, posłuchaj ... (1)   anonim

  Panie Szubarczyk, posłuchaj Pan, pochodzę z małego miasteczka Chojnic. W latach PRL było tu kilka małych fabryk z branży spożywczej, budowlanej i drzewno – meblarskiej i przemysłowej gdzie pracowała duża część mieszkańców. Po upadku "komuny" te fabryki zlikwidowano. Teraz jedynym pracodawcą jest budżetówka, dzięki której egzystują również sklepy i zakłady usługowe obsługujące jej pracowników. Drugim ważnym źródłem dochodów mieszkańców jest emigracja - prawie z każdego domu ktoś wyjechał. Gdy byłem młody, to można było w tym miasteczku spokojnie żyć na przyzwoitym (jak na tamte czasy) poziomie. Jeśli ktoś wyjeżdżał do większego miasta, to tylko dlatego, że małe miasteczko mu nie odpowiadało, wolał inne życie. Teraz młodzi wyjeżdżają, żeby zapewnić sobie biologiczne przeżycie, i co Pan na to?

  1
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 października 2013  11:29   Kogo ty pytasz?   anonim

   Do takich jak on i jemu podobni takie pytania nie docierają, oni mają klapki na oczach jak koń!

   0
   0
 9. 24 października 2013  22:56   PYTANIE:   Bardzo ciekawski

  Dlaczego tego gościa wylali z IPN-u, był nadgorliwy w tropieniu komuchów, czy był tak prawicowy, że aż ortodoksyjny? Jakie to zasługi dla Chojnic i regionu ma Pan Zbigniew Reszkowski, bo nie pamiętam? Jeszcze jedno: czy ci panowie nie przydaliby się Antoniemu M. w jego komisji?

  0
  0
 10. 24 października 2013  22:14   Śmiać się czy płakać?   Ciekawy-2

  Z roku na rok coraz więcej kombatantów, dlaczego tylko się ich odznacza jakimiś blachami, dać im jeszcze po 2 miliony złotych i po nowym "Jaguarze"! Zasłużyli sobie, dzięki nim pływacie w dobrobycie, nie ma bezrobotnych, bezdomnych, głodnych - jest kraina mlekiem i miodem płynąca! To nic, że podobno było ich kiedyś jakieś 10 milionów a teraz została garść tych przy korycie i napis "s......" na wypłowiałych sztandarach! Ciekawe gdzie ta reszta, pewnie polegli w walce z komuchami! Rzygać mi się chce gdy ich widzę lub o nich słyszę! Mam rację?

  0
  0
 11. 24 października 2013  19:21   Już sobie wyobrażam jaki ... (1)   mloda

  Już sobie wyobrażam jaki kit młodzi słuchacze wysłuchali, ciągle męczennicy, heroiczni bojownicy itd, świat idzie do przodu

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 października 2013  00:25   Biedne te dzieci z ...   anonim

   Biedne te dzieci z "katolika" spędzone na taki kabaret

   0
   0
 12. 24 października 2013  19:16   Szkoda, że nie powiedział ... (2)   Jan Ochłap

  Szkoda, że nie powiedział nic o roztrwonieniu majątku narodowego, o kolesiostwie, nepotyzmie i o tym, kto odpowie za doprowadzenie setek tysięcy polskich rodzin do nędzy i kolosalnego bezrobocia i jeszcze większej emigracji, o taką Polskę walczyliście?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 października 2013  06:36   Komuny u nas nigdy nie było, ...   anonim

   Komuny u nas nigdy nie było, co jedynie socjalizm i to to najbardziej libearalny w calym ukladzie warzawskim

   0
   0
  • 24 października 2013  22:18   "Otake Polske walczyli"   ANTYsolidaruch

   Właśnie o taką Polskę Panie Janie, chcieli Polski panów i rządzonej przez klechów! Sprzedali i roztrwonili wszystko co zbudowała ta nieszczęsna przeklęta nieboszczka komuna i teraz pier...ą, że to komuna doprowadziła Polskę do takiego stanu jaki mamy!

   0
   0
 13. 24 października 2013  19:13   No...no ma zasług więcej ...   Krwawa Zdzisia

  No...no ma zasług więcej niż kilka pierwszych sekretarzy razem wziętych do kupy, nie przekonuje mnie on ze względu na powiązania i poglądy, o których można przeczytać w artykule, jaki on ma związek z Chojnicami? Widzę, że Pan Reszkowski przyznaje to odznaczenie wg wlasnego rozdzielnika, można i tak, ale to już w historii przerabialiśmy,

  1
  0