Ponad 59 tys. mieszkańców powiatu chojnickiego nie jest w pełni zaszczepiona

Według danych GUS za rok 2019, w powiecie chojnickim mieszka 97 645 osób. Z tego 38 506 jest do tej pory w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19. Starosta chojnicki zachęca by nie bać się iniekcji, dla dobra swojego i najbliższego otoczenia.

W powiecie chojnickim dotąd zaszczepiło się około 38 proc. mieszkańców.   |  fot. A. Zajkowska

W Chojnicach dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 17 363 osoby (jedną dawkę 19 206). Stanowi to 43,7 proc. wszystkich mieszkańców. W gminie Chojnice w pełni zaszczepiono 7 536 osób (jedną dawką 8 314), jest to 38,6 proc. wszystkich mieszkańców. Na terenach samorządu czerskiego obie dawki preparatu przyjęło 7 907 osób (jedną dawkę 8 849), czyli 36,5 proc. populacji.

Na terenach gminy i miasta Brusy pełne zaszczepienie mają 4 843 osoby (jedną dawką 5 371), tj. 33 proc. W Konarzynach natomiast przeciw wariantowi koronawirusa SARS-CoV-2, zaszczepiło się 866 mieszkańców (jedną dawką 957), czyli 37,8 proc. Do dalszych szczepień, dla dobra siebie, swoich bliskich, znajomych i nieznajomych zachęca starosta chojnicki Marek Szczepański.

By jego głos dotarł do większej ilości osób, wysłał pismo do wszystkich proboszczów z regionu, z prośbą by podczas mszy odczytali apel i przypomnienie, że „jest w Chojnicach punkt szczepień, można się zaszczepić, przyjąć drugą dawkę niezależnie od tego gdzie się przyjmowało pierwszą”. - Jeśli jednak ktoś nigdzie się jeszcze nie szczepił to może do punktu przy ulicy Świętopełka wejść z „biegu”, że tak powiem, i po prostu to zrobić - mówi włodarz. - Jesteśmy w takim momencie, gdzie wszyscy eksperci mówią, że ta czwarta fala zakażeń nadejdzie. Wolałbym by w motywacji do szczepienia przeważała odpowiedzialność za siebie, za najbliższych i chęć tego byśmy znowu się nie zamykali.

- By było to ważniejsze niż indywidualne postrzeganie szczepionek - dodaje Marek Szczepański. Starosta podkreśla także, że statystyki wszystkich krajów na świecie pokazują, że wszystkie ciężkie przypadki zachorowań na COVID-19, ludzie, którzy trafiają do szpitali dotyczą obecnie osób niezaszczepionych. Zaszczepieni oczywiście również mogą zachorować, jednak ilość wytworzonych w organizmie przeciwciał pomaga organizmowi łatwiej poradzić sobie z zakażeniem.

Starosta chojnicki zaszczepił się już jakiś czas temu. Przyjął preparat AstraZeneca, i jak przyznaje poza bólem ręki po przyjęciu pierwszej dawki, innych dolegliwości nie miał. - Po trzech tygodniach od przyjęcia drugiej dawki zrobiłem test na przeciwciała. Okazuje się, że mój organizm zareagował tak, że wypracował 100 proc. przeciwciał - zdradza.

Na ten moment w Punktu Szczepień Powszechnych przy ulicy Świętopełka 3, iniekcji poddały się 14 150 osób, w etym 8800 dwiema dawkami. Istnieje tam możliwość zaszczepienia się dowolnym, dostępnym na polskim rynku preparatem. W tym jednodawkowym Johnson@Johnson. Korzystać z niego mogą nie tylko mieszkańcy naszego powiatu, ale także przyjezdni. Punkt otwarty jest od piątku do soboty.

Anna Zajkowska