Pomnik Orła do remontu. Czy pomnik ten sławi system komunistyczny?

Radny Zdzisław Januszewski zwraca uwagę na stan techniczny pomnika Orła i apeluje o jego renowację. Dyrektor urzędu Robert Wajlonis zastanawia się, czy pomnik ten przypadkiem nie sławi systemu komunistycznego i być może o zdanie należy zapytać wojewodę.

Radny Zdzisław Januszewski apeluje o renowację pomnika Orła Białego.   |  fot. (olo)

- Wnoszę o renowację pomnika ku czci poległym i ofiarom faszyzmu hitlerowskiego. Pomnik, pochodzący z 1959 roku, jest dziełem prof. Adama Smolany. Stworzony został celem upamiętnienia ofiar faszyzmu hitlerowskiego. Przez autora został nazwany „Pomnikiem Obrońców Chojnic”. Obecnie stan techniczny i wizerunkowy pomnika pozostawia wiele do życzenia. Dokumentacja fotograficzna uzasadnia konieczność przeprowadzenia ekspertyzy stanu obiektu i jak się wydaje szybkiej renowacji. Pomnik Orła Białego, jak dumnie nazwali go chojniczanie, odnosił się do godła naszego państwa, w jego ówczesnej formie.

- Po przemianach ustrojowych przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych znak Orła Białego został wzbogacony o koronę. Zgodnie z obowiązującym prawem i ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych przedstawienie orła zawiera złotą koronę. Po wejściu w życie wspomnianej ustawy zmodyfikowano bardzo wiele przedstawień artystycznych Orła Białego, zwłaszcza takich, które w swej funkcji symbolicznej stanowią znak wyjątkowych miejsc pamięci i szczególnej czci. Postulowana w niniejszym wniosku renowacja tak z samej swojej definicji, jak i z powszechnie obowiązującego zwyczaju powinna zatem uwzględniać dodanie złotej korony po uzyskaniu zgody aktualnych właścicieli praw autorskich chojnickiego Pomnika Orła Białego – z takim wnioskiem zwrócił się do radnych i burmistrza radny Zdzisław Januszewski.

Wbrew pozorom problem jest o wiele bardziej głębszy, niż nam się wydaje i nie jest to kwestia renowacji, odnowienia i przycięcia kilku roślinek. My znajdujemy się w sytuacji prawnej takiej, że właściwie w tej kwestii powinien się wypowiedzieć pan wojewoda w zakresie symboli komunistycznych i pomników komunistycznych tenże system sławiących. To nie jest tak, że po dziewięćdziesiątym roku dodaliśmy sobie koronę na podstawie ustawy i było fajnie. To rzeczywiście jednoosobowo polecił ówczesny wiceburmistrz. Kazał tą koronę nałożyć służbom wydziału komunalnego i tak też się stało. Oczywiście z prawem nie miało to nic wspólnego, ponieważ żyją spadkobiercy, którzy mają prawa autorskie co do tego pomnika. Zresztą ten problem się pojawił, oni wprost zażądali zniesienia wszelkiego rodzaju modyfikacji tego pomnika.

- Tak jak pan sam wskazał, to jest końcówka lat pięćdziesiątych, kiedy ten pomnik powstał, i symbol jest rzeczywiście symbolem państwa komunistycznego. Żeby nie było wątpliwości żadnych. Polski orzeł zawsze był orłem w koronie. Kwestia dyskusji, czy była to korona zamknięta, czy korona otwarta. Jeżeli zaczniemy czytać literalnie przepisy ustawy o likwidacji symboli komunistycznych, to ja mam w ogóle wątpliwości, czy ten pomnik powinien się ostać. Na pewno trzeba się nad tym tematem bardzo głęboko pochylić i może jednak ta kwestia wysokich roślin zasłaniających ten pomnik wcale nie jest aż taką złą opcją w sytuacji, w której jednak nie do końca odpowiadający polskiej racji stanu pomnik jest przedstawiany – mówi dyrektor urzędu Robert Wajlonis.

- Oczywiście chwała, cześć, godność ludziom, którzy walczyli w obronie Chojnic i którzy za te Chojnice zginęli. Jak najbardziej taki pomnik im się należy i naszym zadaniem jest, żebyśmy tego typu pomniki właśnie tym ludziom stawiali. Ale jak wygląda rzeczywistość prawna w tej sytuacji, ja sam do końca nie wiem i uważam, że powinniśmy wystąpić z zapytaniem do wojewody, który w tym zakresie ma tutaj możliwości, i jego zdaniem jak to wygląda.
Zdaniem dyrektora Wajlonisa na ten moment nie ma żadnego zagrożenia życia i zdrowia w związku ze stanem pomnika. - Nas musi być stać na to, żeby cześć i chwałę tym ludziom oddać. To jest nasz podstawowy obowiązek jako pokolenia, które jest beneficjentem czynu zbrojnego naszych przodków. I tu nie ulega najmniejszej wątpliwości.

- Cześć i chwała bohaterom – tak się często mówi i rzeczywiście tak powinno być. Rzeczywiście trzeba coś z tym pomnikiem zrobić, nie możemy udawać, że nic się nie dzieje. Ja też posypuję głowę popiołem, że dopiero w tej chwili, na interwencję Pana radnego, będziemy coś robić. Ale zrobić coś trzeba – dodaje Wajlonis. Przewodniczący Antoni Szlanga nie do końca zgadza się z opinią dyrektora Wajlonisa.

- Ja pozwolę sobie nie zgodzić się z panem dyrektorem Wajlonisem. Jaki to jest symbol komunizmu ten orzeł, który na stałe już się wpisał w krajobraz naszego miasta, gdzie odbywają się co roku, a nawet dwukrotnie w ciągu roku, uroczystości miejskie, a tablica, która jest umieszczona na cokole, wskazuje jednoznacznie, że jest to pomnik pamięci ofiar faszyzmu. W pobliżu mamy cmentarz, na którym spoczęły szczątki osób, które zostały zamordowane w Dolinie Śmierci. To jest jednoznaczne i nie ma nic wspólnego z PRL-em, nie ma nic wspólnego z jakimś tam chwaleniem minionego ustroju – uważa Szlanga.

Tekst i fot. (olo)

 1. 10 listopada 2019  14:49   Jedno jest pewne nie ...   Lester

  Jedno jest pewne nie historycy a tym bardziej politycy tworzą historię. Historia tworzy się sama i trzeba to uszanować. Wszelkie jej przekształcenia to manipulowanie przeszłością i oszustwem dla potomnych. Czasu się nigdy nie cofnie.

  1
  0
 2. 28 października 2019  12:36   Czy aby w tej koronie jest prawdziwa wolność czy też nieudolne państwo turbo kapitalizmu?   h

  Gdzie na operacje czeka się do 2028, jest jedna z niższych wykrywalności raka, mieszkania kosztują krocie, emitowany jest największy w Europie smog trujący i zabijający obywateli tego państwa z koroną, emerytów dalej nie stać na leki, a emerytura jest żartem z ciężko pracujących ludzi? Co jest tak naprawdę w tej koronie, dziś, dla nas? Oprócz tych przyrzeczeń i nadziei rodem z 1989 roku. Pusty symbol.

  9
  2
 3. 26 października 2019  22:16   Do wpisu niżej- jeśli już to uhonorować tych, którzy z paragrafu 175 byli mordowani w obozach (1)   Dorota

  koncentracyjnych, i nie tylko, przez nazistów, za swoją inną orientację seksualną niż heteroseksualna. Najpierw trzeba wiedzieć kolego z wpisu poniżej o czym się pisze. W tamtych czasach, gdyby twoje dziecko było lesbijką, trafiłoby do obozu koncentracyjnego i przeprowadzano by na twej córce eksperymenty medyczne, a potem zginęłaby. Szacunek dla każdego człowieka to podstawowa sprawa, kolego nie wiedzący.

  12
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 26 października 2019  23:53   Pani Doroto   Marian

   To co Pani pisze jest prawdą, ale nigdy nie dotrze do takiego zrytego łba który pisze aby pisać. No tak to już jest, że na tym świecie podobno niema wcale tak wielu idiotów, tylko są tak sprytnie ustawieni, że spotykamy ich na każdym kroku.

   7
   3
 4. 26 października 2019  19:27   Co Wam Powiem To Wam Powiem ... (3)   Chcemy Pomnik Teczowej Lewackiej LGBT

  Co Wam Powiem To Wam Powiem Trza Rozebrac Ten Pomnik i Postawic Nowy Symbol Lewackiej Teczowej LGBT Trza Isc z Duchem Czasu Postepowym Byc A Nie Przeszloscia Zyc

  6
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 27 października 2019  18:47   Na Warszawska 13 po sumie o ...   RUSSKAJA RULETKA

   Na Warszawska 13 po sumie o trzynastej

   3
   2
  • 27 października 2019  18:35   Co usuwacie ze strachu juz w ...   Russkaja Ruletka

   Co usuwacie ze strachu juz w porach na*****ne

   3
   3
  • 26 października 2019  22:05   Uważnie to przeczytaj ty sku*******   św. Mikołaj

   Jeżeli masz problemy i przy każdym artykule wypisujesz te swoje idiotyzmy, to możemy ci pomóc. Zupełnie bezpłatnie wyleczymy cie de**** popie***** z tej twojej choroby, napisz tylko gdzie i kiedy a twoje życzenie zostanie spełnione.

   5
   3
 5. 26 października 2019  18:48   To się nazywa idiotyzm   Alko

  Jakim żałosnym trzeba być człowiekiem,żeby nie uszanować ofiar niemieckiego faszyzmu.0rzeł z koronną,czy bez zawsze był symbolem Polski,za który ginęli Polacy o różnej orientacji politycznej.

  23
  2
 6. 26 października 2019  16:25   Będą się pytać wojewody, to jakiś żart?   Beata

  Może lepiej niech się zapytają jego "doradcy" to jest dopiero autorytet we wszystkich sprawach, który już dawno powinien wylecieć z tej funkcji na zbity pysk i odpowiedzieć przed sądem za swoje wypowiedzi.

  17
  2
 7. 26 października 2019  06:33   Ci którzy chcą zniszczyć wszystko co przypomina im PRL (1)   Komuch

  Powinni najpierw uznać, że wszelkie dyplomy ukończenia szkół w PRL-u są nieważne /najlepiej przegłosować to nocą/ następnie spalić te dokumenty i w życiorysach pisać "brak wykształceni", po czym zatrudnić się do sprzątania ulic i innych prostych prac. Oczywiście pierwszy powinien to zrobić Wódz Naczelny Jaro-Zbaw Wielki.

  22
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 26 października 2019  16:33   Stop historycznym ignorantom!   Zbyszek Myszka

   Razem z Wajlonisem, który z owoców komuny też korzystał. Ja nie widzę problemu. Biały orzeł jest od tysiąca lat godłem Polski. I co ciekawe, gdyby Waljonis nie wiedział, był bez koprony i nikt nie mieł wtedy problemu. Obecnie godło Polski ma mieć koronę, więc proszę Mu tę koronę założyć, a nie pyskować nadaremnie cały dzień i brać za to jeszcze nasze, mieszkańców Chojnic, pieniądze. Robicie z niczego problem. A radny Januszewski ma rację. Pomnik należy odrestaurować. To jest nasze godło, a nie pana Waljonisa!

   11
   2
 8. 26 października 2019  01:13   Z tego ratusza każdy bźdzwiągiel się wypowiada, burmistrz panuje wogóle nad tym   rysiek

  co wypływa oficjalnie z ratusza i urzędu? Przecież to pokazuje że tam granda jakaś w tym ratuszu i zbieranina głupoty i niemocy. Kogo on zatrudnia, i to na stanowisku prawnika urzędu? Przecież to ktoś nieodpowiedzialny, jeśli w sądzie i innych urzędach też takie argumentacje i brak podstawowej logiki i szacunku pokazuje.

  18
  6
 9. 26 października 2019  01:05   Takim myśleniem należałoby zburzyć Starówkę warszawską, gdańską, Zamek Królewski (1)   r

  i wszystkie budynki szkół w Chojnicach, jak również ratusz chojnicki, no bo przecież ten z kolei przez niemców budowany. Również zwinąć drogi wybudowane w czasie 1945-1989, zburzyć Pałac Kultury, ściąć wszystkie drzewa posadzone w czasach przedsolidarnościowych, zburzyć Mostostal, centrum sportowe, hotel Olimp i zaorac cmentarz komunalny. Należało też kompletnie wyburzyć Kinoteatr a nie stawiać panie Wajlonis centrum kultury kompletnie na bazie starego budynku. Aż dziw że Wajlonis chodzi i CHODZIŁ do kinoteatru i chck-u, przecież tam aż "zieje komunizmem". Coż za wyjątkowa płynność rozpuszczonych komórek mózgowych- czy ten prawnik ratusza z muszką aby na pewno ma rozum i nie chrzani umów prawnych burmistrzowi i nam??!!!

  22
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 26 października 2019  16:39   Chwała zdrowo myślącemu! Ale to nie jest na pewno Waljonis!   Zbyszek Myszka

   Brawo! Panie Burmistrzu, proszę wysadzić tego pana z fotela i pozbędzie się Pan oszołoma! Jak mu się nie podoba Biały Orzeł niech wyjedzie np. do Australii i tam dyskutuje o koronie dla kangura, lub koali.

   8
   1
 10. 25 października 2019  22:51   Szlanga ma rację (2)   g

  a Wajlonis to jakieś kretyństwo przerostu i słowotoku jak leci. Niebywałe że ktoś taki jest prawnikiem ratusza, przecież to słoma z butów i z głowy. Nie wstyd burmistrzowi kogo on zatrudnia?

  24
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 26 października 2019  16:44   Do GCH   Zbyszek Myszka

   Otóż chodzi o to, że początkowej fazie Polski piastowskiej nasze godło było bez korony. I to o ile się nie mylę trwało ok. 300 lat. Wychodzi z tego, że ten pożal się Boże prawnik, g...no wie! No, ale jego przodkami byli Niemcy. Może dlatego chce postawić tam czarnego orła? Wiadomo skąd!

   5
   1
  • 26 października 2019  15:40   To Wajlonis jest prawnikiem?   GCH

   To zwykły kauzyperda, który nie radzi sobie z prostymi sprawami ale wymądrza się na każdy temat. Zamiast wywalać pomnik to wywalcie tego pożal się boże prawnika. To jest dopiero symbol bylejakości. Do jego słow: "Polski orzeł zawsze był orłem w koronie"można tylko dodać, że Polski prawnik zawsze miał mózg a nie trociny.

   6
   2
 11. 25 października 2019  22:43   Jest to piękny i najładniejszy pomnik w Chojnicach obok Sępólna Krajeńskiego   Kretynizm Chojniczan

  i należy o niego dbać, zacofane niedbaluchy fafruchy chojnickie, bez podstawowej edukacji i wiedzy.

  23
  1
 12. 25 października 2019  22:41   Chojnickie kretyństwo- profesor Adam Smolana ur. się w 1921 i zmarł w 1987. Czy miał czas   Mieszkaniec Chojnic przeciwko głupocie

  na doczekanie 1989 roku? I życie w innych czasach? https://www.gedanopedia.pl/index.php?title=SMOLANA_ADAM

  15
  2
 13. 25 października 2019  19:12   Adminie wykasuj proszę wpisy   Lek

  tego osobnika któremu ktoś pomieszał pod sufitem, znowu dorwał się do komputera i daje popisy swojej głupoty.

  13
  3
 14. 25 października 2019  17:19   " Wnoszę o renowację ...   zdzicho

  " Wnoszę o renowację pomnika ku czci poległym i ofiarom faszyzmu hitlerowskiego." PROŚCIEJ i bez tej ściemy. Ofiarom NIEMIECKICH ZBRODNIARZY!!!! Tak powinno być napisane.

  14
  14
 15. 25 października 2019  17:17   Wajlonis łapy precz od orła!   józek

  Wajlonis łapy precz od orła!

  34
  2
 16. 25 października 2019  16:51   no, ja jako Zbigniew z ...   Zbigniew

  no, ja jako Zbigniew z Chojnic to wam powiem, że orzeł to ja jestem

  13
  9
 17. 25 października 2019  14:37   Wajlonis ma prawnika dzięki darmowej edukacji w tamtym systemie,   g

  a my żyjemy w systemie teraz, który jest równie do bani.

  28
  0
 18. 25 października 2019  11:20   Szanowny Panie Wajlonis, to, ... (1)   Halinka z VIII a

  Szanowny Panie Wajlonis, to, że buja Pan niekiedy w obłokach potrafię zrozumieć, ale nie godzę się na wypowiadanie bzdur, że pomnik ten chwali system komunistyczny, jeżeli to tak, to w jakim sensie? Wg mnie jest on hołdem dla poległych w latach okupacji hitlerowskiej. A może trzeba było czekać, aż do 1989 r. i wówczas taki pomnik postawić, tylko jak, to by było trzeba uzasadnić w latach powojennych rodzinom pomordowanych? Równie dobrze, można dociekać, dlaczego król Polski Jezus Chrystus stoi w naszym mieście na postumencie niemieckiego cesarza Wilhelma II i do czego nawiązuje kolumna na Placu Jagiellońskim? Myli się też Pan odnośnie korony, jaką posiada orzeł. To nie PRL pierwszy raz pozbawiła orła białego korony. Tracił ją i odzyskiwał wcześniej już kilkakrotnie. Choć umyka to naszej świadomości, polski orzeł kilkakrotnie w historii koronę wkładał i zdejmował, nie dotyczy to bynajmniej tylko czasów PRL. O "signa Polonica" (polskich znakach) pisał już Gall Anonim, natomiast już u Wincentego Kadłubka czytamy o "znaku zwycięskiego orła", pod którym zbierali się rycerze księcia Kazimierza Sprawiedliwego w bitwie z Rusinami pod Brześciem. - To jeszcze był orzeł bez korony. Symbolem białego orła w koronie posługiwali się z kolei królowie okresu zjednoczenia Polski: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki. W miarę rozszerzania się idei demokratycznych i liberalnych właśnie w XIX wieku orła zaczęto przedstawiać bez korony. W roku 1832 na sztandarach Towarzystwa Demokratycznego Polskiego w Paryżu orzeł korony nie miał; towarzyszyły mu hasła: Polska demokratyczna i Wolność - Równość - Braterstwo. Orła bez korony spotykamy też m.in. na sztandarach polskich podczas Wiosny Ludów w 1848 roku i w legionie Adama Mickiewicza A wie Pan , panie Robercie, że w czasie powstania listopadowego głowę orła zdobiła czapka konfederatka. Korony nie dostał też orzełek legionowy. - Na czapkach Związku Strzeleckiego i I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego widnieje orzełek nawiązujący do orłów z roku 1830. Wybito go z zachowanej oryginalnej sztancy przechowanej w Krakowie przez Marię Jarnuszkiewiczównę - kuzynkę projektanta orła Czesława Jarnuszkiewicza. Natomiast w roku 1927 - po zamachu majowym - zmieniono wizerunek na ten, którym posługujemy się dzisiaj. W grudniu 1989 roku Sejm zdecydował się wrócić do godła II RP. Przy okazji nie obyło się bez kłótni - w lutym 1990 roku podczas debaty nad kształtem godła państwowego omal nie doszło do zerwania obrad Sejmu. Posłowie OKP: Marek Jurek, Stefan Niesiołowski i Jan Łopuszański domagali się w debacie sejmowej przywrócenia godła z roku 1919 - z orłem w zamkniętej koronie (w heraldyce oznaka suwerenności) i krzyżem, jako nawiązaniem do chrześcijańskiego dziedzictwa Polski.Rozwiązanie to miałoby odzwierciedlać w skondensowanej formie katolicki charakter państwa. Smutne jest, że wizerunek orła w praktyce do dziś nie został całkowicie ujednolicony. Mamy przeróżne stylizacje, czerwone pole często zostaje objęte ramami niezgodnie z zapisem ustawy, to niedopuszczalne!

  50
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 października 2019  14:10   Brawo Halinka logicznie i na ...   anonim

   Brawo Halinka logicznie i na temat, ty wiesz, czego nie wie dyrektor ratusza? Ano się porobiło. dziecko mądrzejsze od prawnika.

   18
   2
 19. 25 października 2019  11:14   Widzę że Pan Radny nie ma ... (1)   Svenson

  Widzę że Pan Radny nie ma innych problemów?PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH - nie wszystkie doświetlone,DRUGA NITKA OBWODNICY- w powijakach,SZPITAL-problemy finansowe i wiele innych żywotnych problemów do rozwiązania,a tu masz babo placek -korona !!!.

  36
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 października 2019  13:14   Svensonie kochany Ale te ...   anonim

   Svensonie kochany Ale te wszystkie niedoskonałości ,o których piszesz wynikają z uporu p. burmistrza .Dawno byłoby załatwione i zrobione. Pewnie ,ze lepiej robić nowe rzeczy ,które przyniosą więcej splendoru i zadymy. Ale warto byłoby je dobrze zaplanować i konsekwetnie zakończyć,a nie na mawiała klasyk- " nas..ć i uciec" Problem szpitala jak wszyscy widzimy stał się problemem politycznym. Słowem mieszkańcy Chojnic umierają za P.O. i niedoszłego p. Posła. P.S. A czy p. dyrektor jest już w pracy ????????????????????//

   12
   9