Pogoda pokrzyżowała nieco szyki organizatorom

Czy świętowanie można pozbawić cokołu patetyzmu i cieszyć się nim? Okazuje się, że tak. Tego udało się dokonać po raz kolejny stowarzyszeniu Dworek Polski mimo niesprzyjającej aury, wraz ze świetnymi kapelami ludowymi.

Na scenie ChCK zaprezentowały się kapele ludowe z różnych zakątków Polski.   |  fot. red.

Taka forma obchodów majowego święta na dobre przyjęła się w naszym mieście, jednak zimna i deszczowa aura spowodowała, iż pierwotnie zaplanowane w fosie miejskiej wydarzenie trzeba było przenieść do Chojnickiego Centrum Kultury.

Być może to spowodowało, iż widownia licznie nie dopisała, chociaż już po raz szósty w atmosferze staropolskich obyczajów można było dziś podziwiać od godz. 14:00 występy folklorystyczne zespołów, w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu Kapel Ludowych.

Była to okazja, by poznać folklor Kaszub, Kujaw, Kurpiów, Rzeszowa, Powiśla, Pomorza, Wielkopolski, Lachów Szczyrzyckich. Po raz pierwszy wystąpiła kapela ludowa z Biłgoraja. Chojnice w konkursie reprezentowała Kaszubska Kapela ,,Purtki". Polski śpiew i taniec przedstawiła również młodzież ze Stowarzyszenia ,,Dworek Polski". Z wiadomych względów trzeba było ograniczyć zaplanowane wcześniej atrakcje, m.in., jak przejażdżka konna czy kiełbaski z grilla.

Na godz. 17:00 przewidziano wręczenie nagród kapelom a zwycięski laureat konkursu zagra finałowy koncert. Mimo, iż pogoda nie dopisała, to majówka w tej formie znakomicie przypomniała, że mamy rodzimą kulturę, którą można się cieszyć. Stroje, muzyka, scenografia oraz prezentowane tradycje dworku polskiego z pewnością pozwoliły poczuć klimat tamtych ważnych dla naszej historii lat.

(red.)