Poezja pod niebem pełnym cudów (video)

Choć niebo niekiedy przeciekało, okazało się jednak łaskawe dla widzów i artystów XVIII Chojnickiej Nocy Poetów. A owa noc rozpoczęła się jeszcze w blasku słońca.

Gośćmi Nocy Poetów byli m.in. znakomici aktorzy: W. Wysocki, K. Globisz i B. Wrzesińska.   |  fot. (ro)

Taką scenerię  miała pierwsza wykonawczyni tej imprezy, Małgorzata Kościelniak z fenomenalnym Michalak Band. Zresztą pierwszy na scenie pojawił się właśnie Marek Michalak, najpierw z solowym utworem a po chwili już z kolegami i z czarującą wokalistką. Godzinny recital był przede wszystkim wypełniony autorskimi utworami, z nielicznymi wyjątkami, w tym z piosenką z Kabaretu Starszych Panów "Zmierzch".

Po godzinie muzycznej uczty w rytmie samby i bossa nowy na scenie zjawili się organizatorzy i jurorzy z werdyktem Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza.- Chcieliśmy uniknąć rozdawania laurów dla łowców nagród. Szczęśliwie udało się odkryć kilka nowych talentów - oznajmił Dariusz Dziurzyński, członek jury. Werdykt zaś jest następujący:

I - Janusz Cichoń z Lwówka Śląskiego (Matura z polskiego")

II - Robert Kania z Warszawy ("Wieczór poezji holenderskiej")

III - Krystyna Mazur ze Szczecinka ("Wybór") i Ewa Ponizik z Sepólna Krajeńskiego ("Śluby na niby")

Wyróżnienia: dla Jakuba Sęczyka z Białej Podlaskiej, Pawła Kaczorowskiego z Wrocławia, Zbigniewa Mysłowieckiego z Warszawy i Zdzisława Drzewieckiego z Białego Boru.

1

Poezja Osipa Mandelsztama już dawno zafrapowała szczecińskiego artystę Ryszarda Leoszewskiego, który z powodzeniem prezentuje ją z grupą Sklep z Ptasimi Piórami. Kto zdążył na ich koncert, ten nie żałował. Bo i słowa niebanalne i kompozycje wyśmienite. W godzinnym koncercie udało się zawrzeć sporo emocji. A był to znakomity wstęp do dalszych poetyckich smakowitości.Poezja Herberta zawarta w monodramie "Życiorys" w wykonaniu Wojciecha Wysokiego była prawdziwą ucztą. Aż szkoda, że tak krotko. ale następni artyści czekali w kolejce.

Któż taki? Nie byle kto, bo Barbara Wrzesińska - aktorka kojarzona przede wszystkim z lekkim repertuarem. Na chojnickiej scenie udowodniła, że w takim komediowym wizerunku bardzo jej do twarzy. Wzbudziła wiele salw śmiechu najpierw cytując Tuwima, a potem rozwijając historię o uciechach i kłopotach życia kobiety w "złotym wieku".

Dużo poważniejszy materiał przygotował Krzysztof Globisz. Rosyjska poezja Jesienina czy Majakowskiego to zazwyczaj dość obszerne poematy wymagające skupienia i mistrzowskiej interpretacji. Z tego zadania Globisz wywiązał się wspaniale, różnicując środki wyrazu a przez to w mistrzowski sposób oddał charakter tych utworów.

2

Tuż przed północą nastrój magii zagęścił się od pierwszych dźwięków, które zaczęli wydobywać muzycy Raz Dwa Trzy. Gdy na Nocy Poetów pojawili się 9 lat temu, dosłownie zaczarowali widownię. Ta sama sztuka udała się im także i tej nocy. Rozpoczęli koncert od kompozycji z najnowszej płyty "Skądokąd" a potem wyciągali coraz starsze wyczekiwane utwory z całej swojej twórczości.

Wszystkie zaś zostały zagrane z pasją wirtuozerią i niezwykłym smakiem, okraszone pysznymi solowymi popisami. Widzowie nie chcieli ich łatwo wypuścić ze sceny. Adam Nowak wraz z muzycznymi przyjaciółmi nie dali się długo prosić. Gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki wyjątkowego utworu "Pod niebem pełnym cudów", to zdawało się, że niebo  istotnie może zesłać "ten błękit snów i pragnień". To było pyszne zwieńczenie tej wyjątkowej nocy.

Organizatorzy imprezy: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat medialny: Gazeta Pomorska, www.chojnice.com

(ro)                                                

fotoreportaz.jpgrelacja_video.jpg

komentuj.jpg

Zapisz

 1. 23 sierpnia 2012  05:37   Bywalec, a dlaczego ty nie ...   anonim

  Bywalec, a dlaczego ty nie wystapiles, gwiazda takiego formatu jak ty dodala by kolorytu imprezie

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 23 sierpnia 2012  03:30   NOC   stały bywalec

  Najgorsza w tym wieku.Gdzie te czasy,gdy przyjeżdżali poeci z całej Polski i nie interesowały ich nagrody tylko możliwość zaprezentowania 3 wierszy.Wtedy to była najbardziej odlotowa impreza poetycka w Polsce.i te noclegi na piętrowych łóżkach w internacie.A teraz? Komercja.Poeci w sosie własnym,mało pikantnym.Widoczny brak Łucji Gocek.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. 8 sierpnia 2012  09:59   ..   Jucha

  Pani Kosobudzka bardzo fajnie to prowadziła, pamiętajmy nie liczy się tylko głos ale i wygląd. a Ona ma obie te rzeczy. Pozdrawiam

  0
  0
  Odpowiedz
 4. 6 sierpnia 2012  08:51   Żal.   anna.m

  Z tego co przeczytałam o obejrzałam, to musiało być wspaniale, żal że nie mołam w tym uczestniczyć.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. 5 sierpnia 2012  16:07   super było   Gość

  Nam się bardzo podobało . Jak ktoś ma lepszy pomysł to niech się weźmie do roboty i pokaże co umie .

  0
  0
  Odpowiedz
 6. 5 sierpnia 2012  14:32   Chojnickie buraki krytykują ...   anonim

  Chojnickie buraki krytykują wszystko i wszystkich, Wysocki najwyższa półka jak i Globisz, pozostali też, ale ciągle żle te kwękania i stekania, a mlody musi jeszcze dorosnąć i nabrać doświadczenia, nie zawsze mlodość nadaje się do wszystkiego, może to jedynie atut samego zainteresowanego i to na razie tyle debile.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. 5 sierpnia 2012  12:28   ### (1)   anonim

  XVIII Noc Poetów? Impreza jak impreza - promująca jednego organizatora a kosztująca krocie. Może należałoby się zastanowić nad sensem trwania tej imprezy? Gwiazdy pierwszego blasku już nie chcą w tym uczestniczyć. Te które "zaszczycają" swoja obecnością biorą określone pieniądze i odwalają chałturę. Może tez zastanowić sie nad prowadzącymi. Mamy w Chojnicach młodych zdolnych np.Paweł Wajlonis z pięknym mocnym głosem. Magda Urbańska jest dobrym organistą i niech tak zostanie.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 sierpnia 2012  10:49   Rodzina wysoko postawionych ...   anonim

   Rodzina wysoko postawionych urzędników zawsze jest zdolna. Mamy przestać płacić aktorom, którzy chwalą się poważaniem w środowisku i którzy tak naprawdę przyciągają publiczność, żeby oddać scenę amatorom i to jeszcze z rodzin urzędniczych. Im też mamy zapłacić? Kto przyjdzie na taką imprezę?

   0
   0
 8. 5 sierpnia 2012  10:59   To była prawdziwa ...   widz

  To była prawdziwa artystyczna uczta, dziekuję

  0
  0
  Odpowiedz
 9. 5 sierpnia 2012  10:44   Noc Poetów? (3)   anonim

  Beznadzieja beznadzieja

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 10. 5 sierpnia 2012  06:26   Było super, super, niech ... (1)   anonim

  Było super, super, niech żałują ci co nie byli.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 sierpnia 2012  17:09   Była magia   JMK

   Na taka magię czekaliśmy. Poezja w otulinie muzyki, gwiazd, no i łaskawego deszczu,tłum ludzi, piękna architektura sceny, a nad nią sześć starych baszt,Brama Człuchowska , Fosa Miejska , a nad nią amfiteatr wypełniony po brzegi. Czego chcieć jeszcze w tej życiowej prozie,

   0
   0