Podsumowanie projektu podczas balu „U Lisa Witalisa”

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach podsumowuje projekt „Znacie? To posłuchajcie!!” Zadanie to polegało na promowaniu czytelnictwa w gminie Chojnice wśród dzieci oraz ich rodziców i opiekunów.

Projekt zakładał szereg działań edukacyjnych (spotkania z autorami, warsztaty, lekcje biblioteczne) połączonych z działaniami rozrywkowymi.   |  fot. GOK

Na jego realizację udało się pozyskać dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całość działań opierała się na biografii i twórczości Jana Brzechwy, którego utwory są niezmiennie atrakcyjne dla kolejnych pokoleń Polaków. Pomimo, iż skierowane są do najmłodszych czytelników, stanowią kanon literacki a ich znajomość może być uważana za  element tożsamości narodowej Polaków.

Podczas realizacji projektu przypomniano też o współpracującym z Janem Brzechwą ilustratorem - Janem Marcinem Szancerem. Postacie wykreowane przez tego autora, np. Lis Witalis, Ambroży Kleks, Alojzy Bąbel, istnieją świadomości Polaków na równi z tekstami Jana Brzechwy. Dlatego projekt zawiera też działania mówiące o ilustracji i ilustratorach – w tym o Janie Marcinie Szancerze. Przypomnienie jego twórczości jest też odniesieniem do 120 rocznicy urodzin słynnego polskiego ilustratora, którą obchodzimy w 2022 roku.

Projekt zakładał szereg działań edukacyjnych (spotkania z autorami, warsztaty, lekcje biblioteczne) połączonych z działaniami rozrywkowymi. I właśnie taką typowo rozrywkową imprezą zadanie zostało podsumowane. W domu kultury w Ogorzelinach został zorganizowany „Bal u Lisa Witalisa”. Goście stawili się w pięknie przygotowanych kostiumach. Kolorowy tłum, przy dźwiękach muzyki ze słynnej „Akademii Pana Kleksa” zawładnął na kilka godzin domem kultury.

Były prezentacje, tańce i konkursy. Nie zabrakło też małego poczęstunku „Na straganie” i wspólnych fotek (także tych w specjalnej „fotobudce”). Krótką relację z balu można obejrzeć na filmie, który zamieszczono na stronie i na profilu FB Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach.

Lucyna Bucław