Podczas internetowej transakcji stracili pieniądze

W ostatnim czasie doszło do wielu oszustw internetowych na terenie powiatu chojnickiego. Tylko w miniony piątek dwóch mieszkańców powiatu zostało oszukanych, gdy sprzedawali swoje rzeczy w Internecie.

Celem oszustów jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego. To sposób, przez który możemy stracić tysiące złotych, o czym przekonały się kolejne osoby z powiatu chojnickiego.   |  fot. pixaby.com

Osoby, pokrzywdzone które zgłosiły się do jednostki policji straciły łącznie blisko 12,5 tys. zł. Internetowi oszuści wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Najczęściej przełamują oni zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli, aby wyłudzić pieniądze przekazane za pomocą kodu BLIK. W ostatnim czasie pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp.

Oszust kontaktuje się ze sprzedającym i przesyła link do strony „udającej” witrynę OLX, która według jego zapewnień pozwoli sfinalizować transakcję. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty (numer, datę ważności oraz kod cvv, bądź wygenerować 4-cyfrowy kod BLIK za pomocą którego sprawca wypłaca pieniądze z bankomatu), rzekomo po to, aby otrzymać na konto pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Przekazując te dane, w rzeczywistości dajemy oszustowi pełen dostęp do naszych zasobów finansowych na koncie.

W miniony weekend  w taki sposób oszukanych zostało dwóch mieszkańców powiatu chojnickiego. Mężczyzna chciał sprzedać kask na portalu sprzedażowym, a  kobieta umieściła ogłoszenie o sprzedaży mebli. „Zainteresowani" zakupem wystawionych przedmiotów oszuści podesłali fałszywego linka sprzedającym do otrzymania płatności. W ten sposób pokrzywdzeni stracili ze swoich kont blisko 12,5 tys. zł. Policjanci ostrzegają, aby nie udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, a także haseł do konta lub danych karty.

Nie powinniśmy również otwierać przesłanych linków oraz instalować z nieznanych źródeł oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Pamiętajmy również, aby nigdy nie autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić własne oszczędności.

Co robić, gdy zostaniesz oszukany?

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.

• Zastrzeż swoją kartę w placówce banku lub aplikacji mobilnej. W ten sposób karta przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

• Poinformuj policję.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności:

KPP