Plenery artystyczne z Jarosławem Urbańskim w gminie Chojnice

Ceramika to specyficzny rodzaj rzemiosła, który w naszym regionie zanika. Kiedyś garncarstwo było bardzo popularne na Kaszubach, obecnie w okolicy działa tylko jedna pracownia – państwa Arkuszyńskich w Sokolu koło Polnicy.

Realizacja projektu pokazała, że tradycyjne rzemiosło może przyczynić się do kreatywnego spędzania czasu, jak również do integracji uczestników działań i tych, którzy efekty ich pracy podziwiają.   |  fot. nad.

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt: „O kaszubskich garnkach, przekazie medialnym, i o tym, jak można spędzić czas będąc kulturalnym”, finansowany dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest skierowany do młodych ludzi uczęszczających do placówek GOK i w specyficzny sposób łączy tradycyjne formy edukacji regionalnej z nowymi formami sztuki.

W ramach projektu młodzież z gminnych świetlic miała okazję przez całe lato doskonalić swoje umiejętności w lepieniu i toczeniu z gliny z mistrzami tego rzemiosła z pracowni Arkuszyńskich. Młodzi ludzie brali też udział w warsztatach fotograficznych z Danielem Frymarkiem i Olkiem Kniterem – dzięki temu powstał fanpage, na którym na bieżąco zamieszczane były zdjęcia związane z projektem. Po nauce tradycyjnego rzemiosła przyszedł czas na działania artystyczne. Warsztaty poprowadził Jarosław Urbański – uznany rzeźbiarz z Chojnic.

Dzięki niemu młodzi ludzie mogli przekonać się, że glina jest również doskonałym materiałem do wyrażania własnych wizji artystycznych. Z garnków stworzonych podczas warsztatów toczenia na kole powstawały instalacje artystyczne. Było też wspólne budowanie pieca plenerowego służącego do wypalania garnków. Tworzenie i otwarcie pieca było niewątpliwie najbardziej widowiskowym eventem w ramach projektu. Młodzi ludzie i mieszkańcy miejscowości, gdzie odbywały się wypały, zachwycili się efektem wspólnej, wielotygodniowej pracy.

Lucyna Bucław