Pijany motocyklista poszukiwany, jechał na zakazie i próbował uciec policjantom

Policjanci z wydziału ruchu drogowego, chojnickiej komendy, przeprowadzili wczoraj na terenie powiatu działania „Prędkość”. Celem działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących prędkości.

Dzisiaj po przedstawieniu zarzutów za popełnione przestępstwa i wykroczenia zostanie przewieziony do zakładu karnego, gdzie odbędzie zasądzona karę.   |  fot. ilustracyjne

Policjanci uświadamiali również kierowców, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zbyt szybka jazda. Bardzo często kierowcom wydaje się, że jadąc szybko zaoszczędzą dodatkowe kilka minut. Ale co się stanie, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego. W najlepszym wypadku uszkodzone zostaną auta, w najgorszym – życie może stracić sam kierowca, jego pasażerowie, albo inni uczestnicy ruchu drogowego.

W ramach prowadzonych działań policjanci przeprowadzali kontrole prędkości przy wykorzystaniu videorejestratorów oraz radarowych mierników prędkości. Łącznie skontrolowali 47 pojazdów, ujawnili 31 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości, w tym 25 w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci nałożyli 328 mandatów karnych oraz zatrzymali jeden dowód rejestracyjny.

Ponadto podczas działań mundurowi na terenie Czerska zauważyli kierującego motocyklem, który jechał bez kasku ochronnego. Natychmiast podjęli interwencję włączając sygnały świetlne i dźwiękowe dając w ten sposób sygnał do zatrzymania. Kierujący motocyklem początkowo zjechał na pobocze, a w momencie kiedy funkcjonariusz wysiadał z radiowozu gwałtownie ruszył i chcąc ominąć radiowóz najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bok radiowozu po czym się przewrócił.

Pomimo tego próbował uciec policjantom pieszo, ale po chwili został obezwładniony i zatrzymany. Szybko wyszło na jaw co było powodem tego zachowania. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych policji okazało się, że mężczyzna ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 2024 roku, jest poszukiwany do odbycia kary 4 miesięcy za złamanie zakazu sadowego, a także po zbadaniu alkomatem okazało się, że prowadził motocykl mając prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mężczyzna uskarżał się na ból ręki, w związku z tym został przewieziony na badania do szpitala, gdzie został również od niego pobrana krew do badań laboratoryjnych. Dzisiaj po przedstawieniu zarzutów za popełnione przestępstwa i wykroczenia zostanie przewieziony do zakładu karnego, gdzie odbędzie zasądzona karę. Przypominamy, że za przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do każdego uczestnika ruchu drogowego o rozwagę na drodze. Również do kierowców - zmniejszenie prędkości wbrew pozorom nie opóźni zbytnio dotarcie na miejsce przeznaczenia - a może znacząco poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

KPP