Pamiętaj! Szczepienie to bezpieczeństwu podróży

Ponownie przypominamy, że wyruszając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne niż podczas podróży w naszej rodzimej strefie klimatycznej.

Również w Chojnicach można skorzystać z porady specjalisty medycyny podróży.   |  fot. red.

Warunki sanitarne i opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu, które zapewni bezpieczeństwo i komfort podróży, jak również pozwoli zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych.

Większość chorób tropikalnych łączy jedno: można im skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednie przygotowanie do podróży. W związku z tym na 6 - 8 tygodni przed planowanym wyjazdem należy udać się do poradni medycyny podróży, gdzie lekarz dostosuje program szczepień do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Lekarz medycyny podróży ustali: jak zapobiegać chorobom tropikalnym,  jak ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami pobytu w krajach o niskim poziomie higieny, jak skompletować apteczką podróżną, czy i przeciwko czemu szczepić się przed podróżą, z jakimi zagrożeniami możemy liczyć się podróżując w poszczególne kraje.

Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Jest to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki, wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas.

Dlatego warto rozważyć szczepienia nie tylko w odniesieniu do jednego sezonu ale także w perspektywie kolejnych wyjazdów, gdyż szczepienia, w zależności od rodzaju zastosowanej szczepionki, uodparniają na kilka lub kilkanaście lat, a niektóre na całe życie.

Szczepiąc się w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży otrzymamy potwierdzenie szczepienia w tzw. medycznym paszporcie -  Żółtej Książeczce Szczepień. Warto wiedzieć, że Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży funkcjonuje w Chojnicach. Prowadzi Centrum Medyczne „GEMINI” ul. Młodzieżowa 35 w Chojnicach ( www.geminichojnice.pl). Na wizytę można umówić się telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu 52 39 740 33.

Katarzyna Karpus