Okna to coś, na czym nie warto oszczędzać. Wiesz, dlaczego?

Remont lub budowa domu wiąże się z wieloma wydatkami, które często są przyczyną szukania oszczędności tam, gdzie tylko jest to możliwe. Pamiętajmy o tym, że na oknach nie należy oszczędzać, gdyż tania stolarka okienna nie da wymiernych efektów.

Jednorazowy wysoki koszt solidnej, energooszczędnej stolarki okiennej zwróci się bowiem z nawiązką podczas wieloletniego bezproblemowego użytkowania.   |  fot. nadesł.

Jednorazowy koszt solidnych okien plastikowych lub drewnianych z pewnością zwróci się podczas wieloletniego użytkowania bez większych problemów. O czym warto pamiętać podczas wyboru okien? Dlaczego taka inwestycja może nas sporo kosztować? Jakie plusy mają solidne okna w domu?

Dobre okna – istotne czynniki 

Cena nie powinna być wyznacznikiem podczas wyboru okien. Niezwykle ważne jest to, że najwyższa jakość drewnianych okien może generować znaczny wydatek, ale jest to inwestycja na całe lata, dająca sporo korzyści. Przy wyborze zwróćmy uwagę na przepuszczalność i szczelność, a także na materiał, z jakiego wykonano okna. Poza tym, istotnymi czynnikami są:

zaawansowana technologia,

bardzo dobra jakość,

okres gwarancji,

energooszczędność i izolacyjność akustyczna,

design. 

Kwestia ceny nie może być priorytetem, gdyż wtedy łatwo popełnić błąd i dobrać okna nieszczelne lub po prostu kiepskiej jakości. W dłuższej perspektywie, tanie okna będą nas znacznie więcej kosztować, niż zaawansowane modele.  

Dlaczego lepiej postawić na droższe okna? 

Jeszcze jakiś czas temu mało kto zwracał uwagę na izolacyjność cieplną, gdyż wszystkie okna były wykonane z jednakowych materiałów. Aktualnie aspekt ten znacząco się zmienił w branży stolarki okiennej. Współczesne okna mogą wyglądać podobnie na pierwszy rzut oka, jednakże z pewnością różnią się parametrami, tj. zdolnością zatrzymywania ciepła w budynku, izolacyjnością, oszczędnością energii. Praktycznie rzecz ujmując, wybierając okna wysokiej jakości i z niskim poziomem Uw, zachowamy ciepło we wnętrzu. To z kolei sprawia, że zaoszczędzimy na rachunkach związanych ze zużyciem gazu, węgla, czy prądu, potrzebnych do ogrzania domu.  

Izolacja akustyczna 

Nie bez znaczenia jest izolacja akustyczna okna, jaka podawana jest za pomocą wskaźnika Rw. Im wyższy poziom wskaźnika, tym mniejsza ilość hałasu będzie dostawać się do wnętrza wtedy, gdy okna będą zamknięte. Oznacza to, że dźwiękoszczelne okna zapewnią nam spokój na co dzień i stworzą ciche wnętrze, w którym z przyjemnością wypoczniemy. Parametr ten jest szczególnie ważny w przypadku osób mieszających w ruchliwym centrum miasta, w pobliżu lotniska, czy dworca kolejowego.  

Wysoką izolacyjność okien producenci uzyskują dzięki innowacyjnym technologiom. Sprawdzają się tutaj wieloszybowe pakiety, gdzie tafle różnią się odległościami między sobą i grubościami. Ponadto, zazwyczaj stosowany jest gaz szlachetny zamiast powietrza oraz wzmacniany stalą profil lub laminat z folii akustycznej. Użycie tych technologii ma wpływ na większą cenę okien, jednak takie okna zapewnią nam spokój na długi czas.  

Zalety drewnianych okien 

Poza plastikowymi modelami na uznanie zasługują okna drewniane, cechujące się bardzo dobrą jakością. Drewniane okna ładnie się prezentują i stanowią ozdobę budynku. Naturalne drewno dobrze dopasowuje się do każdego stylu aranżacyjnego, ponadto cechuje się sporą sztywnością. Ramy są wytrzymałe i bez problemu można jest produkować w większych formatach, porównując do ram z PCV. Ważna jest także ich trwałość - odpowiednia pielęgnacja pozwala przez wiele lat cieszyć się stylowymi oknami z drewna. Nie zapominajmy o sporej plastyczności. Drewno w każdej chwili można przemalować lub polakierować. 

(mat. partnera)