Ogrzewanie domu

Branża ciepłownicza stale się rozwija. Tak jest również w przypadku innowacyjnego ogrzewania na podczerwień, które jest jednym z elektrycznych systemów ogrzewania bezpośredniego.

Wśród alternatywnych metod ogrzewania domów znajdziemy elektryczne promienniki podczerwieni.   |  fot. nad.

Ogrzewanie na podczerwień — przydatna innowacja

Promienniki podczerwieni są dość niepozorne. Są to płaskie panele grzewcze, najczęściej montowane na ścianie.
Promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza jak klasyczne promienniki. Rozgrzewają się do 100°C, emitują jednak tylko promieniowanie podczerwone C do swojego najbliższego otoczenia.

Tanie Ogrzewanie elektryczne — jak to działa?

Promieniowanie podczerwone C zapewnia podobny efekt grzewczy jak słońce. Tworzy to bardzo przyjemny klimat w pomieszczeniu, porównywalny z ciepłem otwartego kominka.
Ciepło promieniuje do całego pomieszczenia. Jednak to nie powietrze w pomieszczeniu się nagrzewa, ale przede wszystkim przedmioty i ludzie w pomieszczeniu.

Zalety ogrzewania na podczerwień. Tanie ogrzewanie domu

Wiele osób postrzega efekt ogrzewania jako przenikliwy zaraz po włączeniu. Wspomaga to naturalny metabolizm i wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto podczas pracy prawie nie występuje przeciąg.

Ogrzewanie na podczerwień nie ma takich wad, jakie mają powszechnie stosowane grzejniki. Zazwyczaj ściany zewnętrzne są najzimniejszą częścią pomieszczenia i zakłócają klimat wewnętrzny. W konsekwencji trzeba podkręcić ogrzewanie. Promiennik podczerwieni daje zupełnie inne poczucie ciepła, więc można znacznie zmniejszyć temperaturę.

Promienniki podczerwieni mają tę wielką zaletę, że są łatwe w obsłudze. Panele zaprojektowano z myślą o zaoszczędzeniu miejsca i można je zawiesić bezpośrednio na ścianie jak duży obraz. Zwykle wystarczą do tego cztery otwory.

Ponadto, w przeciwieństwie do przykładowego systemu ogrzewania olejem lub pelletem, nie trzeba się martwić się o to, gdzie przechowywać paliwo. Promienniki podczerwieni nie potrzebują żadnego paliwa, tylko 230 woltów napięcia przemiennego. Wystarczy jedno gniazdo na panel.
Zawsze należy skonsultować się ze specjalistą w sprawie instalacji.

Zmniejszone tworzenie się pleśni i pyłu

Technologia jest również korzystna dla alergików i astmatyków. Ponieważ nie ma cyrkulacji powietrza, która wzbija cząsteczki kurzu.
Ponadto promiennik podczerwieni równomiernie ogrzewa przestrzeń mieszkalną. Pleśń ginie, ponieważ tworzy się mniej wilgotnych miejsc.

Długa żywotność i mniej podatne na awarie

Technologia wbudowana w promienniki podczerwieni jest zadziwiająco prosta i dlatego nie jest podatna na awarie ani bardzo pracochłonna. Ponieważ nie stosuje się żadnych procesów mechanicznych, a zatem nie występuje zużycie, producenci przewidują żywotność co najmniej 25 lat. Wysokiej jakości modele obiecują nawet 50 lat.

(nad.)