Ogrzewaj dom z głową - jak powinna wyglądać i ile kosztuje fotowoltaika w nowoczesnym domu

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne to nie tylko minimalistyczna bryła budynku. To także szereg rozwiązań pozwalających na wykorzystanie energii odnawialnej i automatyzację niektórych instalacji wewnątrz domu.

Fotowoltaika to sposób na realne obniżenie rachunków za prąd oraz niezależność od podwyżek cen energii. To także ekologiczne rozwiązanie dla domów z myślą o czystym środowisku na pokolenia.   |  fot. (nad.)

Jednym z ciekawszych rozwiązań pozwalających również na optymalizację kosztów utrzymania domu jest wykorzystanie fotowoltaiki. Czym dokładnie jest fotowoltaika i ile to kosztuje?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się zjawiskiem przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. Można ją wykorzystać między innymi do ogrzewania domu. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wybrać projekty nowoczesnych domów domoweklimaty.pl to strona, która je oferuje. Dzięki doborowi odpowiedniego projektu można jeszcze więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Jest też więcej miejsca na dachy, gdzie można bezpiecznie zamontować panele fotowoltaiczne. Czym zatem kierować się przy wyborze nowoczesnego projektu domu? Podpowiedzi znajdziesz między innymi w artykule: Nowoczesne budownictwo jednorodzinne – czyli jakie projekty domów jednorodzinnych najchętniej wybierają Polacy?

Ile kosztuje fotowoltaika w nowoczesnym domu?

Aby móc w pełni cieszyć się dobrodziejstwem płynącym z fotowoltaiki w domu, należy wpierw zainwestować w kompletny system paneli słonecznych i elementów montażowych. Dla średniej wielkości gospodarstwa domowego kompletny koszt instalacji to ok. 25 000 w zależności od ilości i jakości ogniw. Wskazuje się, że taka inwestycja, w zależności od wielkości domu i zużycia energii zwraca się po około 7 latach. Warto tutaj podkreślić, że przy pomocy ogniw fotowoltaicznych można wytworzyć więcej prądu, niż aktualnie potrzebuje gospodarstwo domowe. Wówczas można taką nadwyżką przekazać o operatora sieci. Następnie można z niej skorzystać, gdy zużycie energii wzrośnie np. zimą czy w okresie świątecznym.

Dofinansowanie do zakupu ogniw fotowoltaicznych

Decydując się na ogniwa fotowoltaiczne, warto zainteresować się, czy w regionie, w jakim powstanie dom, są prowadzone programy dofinansowań. Jednym z największych jest Program Czyste Powietrze. Dzięki takiemu dofinansowaniu koszt inwestycji może zwrócić się jeszcze szybciej.

(mat. partnera)

  1. 5 listopada 2019  20:08   Nawiązując do ostatniego ...   Artur Sz.

    Nawiązując do ostatniego zdania, u nas jest taka firma, Dokładnie to Dom bez kosztów. Współpracuję z Panem Piotrem już przy drugim projekcie i tym razem z siłą dotacji. Bardzo polecam!

    2
    0