Odpust Św. Marcina

Festyn Świętego Marcina w Ciechocinie na stałe wpisał się w kalendarz imprez gminy Chojnice. Uroczystość jest obchodzona 11 listopada, bo właśnie wtedy przypada odpust parafialny – Święty Marcin jest patronem kościoła w Ciechocinie.

W tym roku obchody tego dnia powiązane były z zakończeniem projektu pn. „Taniec i muzyka – coś z tego wynika” realizowanego w miejscowej świetlicy dzięki finansowemu wsparciu Wojewody Pomorskiego.   |  fot. (nad.)

Inauguracja święta rozpoczęła się uroczystą mszą, której oprawę zapewniły dzieci uczęszczające do miejscowej świetlicy. Po nabożeństwie, licznie zgromadzeni parafianie oraz goście z sąsiednich miejscowości przemaszerowali w barwnym korowodzie prowadzonym przez rycerza na koniu. Tradycyjnie już odegrana została scena z życia Świętego, podczas której wręczył on swój płaszcz napotkanemu żebrakowi.

Bractwo Rycerskie Tur z Chojnic uświetniło festyn pokazami walki, salwami armatnimi i scenkami inspirowanymi życiem dawnych rycerzy. Kulminacyjnym punktem programu był występ grup tanecznych z Ciechocina – Ciechocińskich Praczek i małych Spikerinek.  Dzieci uczęszczające do Świetlicy Wiejskiej w Ciechocinie, tańcami w rytm muzyki dawnej zachwyciły publiczność. Oklaski zebrali zwłaszcza chłopcy – tańce z dziewczynami wymagały od nich z pewnością większej odwagi niż walka na miecze z najgroźniejszym przeciwnikiem….

Po występach najmłodsi mogli spróbować swoich sił walcząc z prawdziwymi rycerzami z Bractwa i biorąc udział w licznych konkursach i zabawach plebejskich. Starsi zachwalali Marcińskie rogale, przygotowane przez mieszkanki wsi, zupę brukwiową na gęsinie, bigos i czerninę. Mieszkańcy Ciechocina aktywnie włączają się w przygotowanie święta tej wioski, czynnie też w nim uczestniczą.

Dzięki projektowi „Taniec i muzyka…” w uatrakcyjnienie imprezy włączyły się również dzieci i młodzież. Efekty ich pracy z profesjonalnymi instruktorami tańca oczarowały zgromadzonych gości.  A na kolejny Festyn z okazji Odpustu Świętego Marcina organizatorzy zapraszają już za rok!

Lucyna Bucław

Zapisz