Odkryj historię swojego miasta razem z Legendami Północy od Specjala

Specjal od lat jest symbolem północnej Polski. Jego silne regionalne korzenie ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa – każdy region nadaje mu indywidualny przydomek.

Lokalne powiązania przedstawia również nowa kampania Legenda Północy odkrywając tajemnice miejscowych legend.

O typowym czeskim duchu z Chojnic
W 1433 roku Chojnice najechali husyci. Sprytni Czesi postanowili wedrzeć się do miasta przez jezioro, od strony Baszty Kościelnej. Ukryci w pobliskim lesie zbudowali łodzie i tratwy, którymi mieli niepostrzeżenie popłynąć pod obronne mury. Nie przewidzieli jednak, że dzielni chojniczanie szybko przejrzą ich plany. Legenda głosi, że w momencie, kiedy wojska husyckie płynęły przez jezioro w celu podbicia Chojnic, obrońcy miasta spuścili wodę z Jeziora Zakonnego, która zmyła wszystkich agresorów.

Jeden z nich podobno nawiedza Chojnice, jako duch. Jednak nawet w tej postaci nie przestaje być typowym Czechem, ponieważ zamiast straszyć, prosi o możliwość spróbowania piwa, a później znika. Odkrywać więcej historii regionu można dzięki akcji Legenda Północy marki Specjal. Wszystkie opowieści zebrane na północy Polski zostały zapisane w atrakcyjnej formie komiksów. Wybrane legendy pojawiły się na limitowanej serii puszek i butelek Specjala, a wszystkie dostępne są na stronie internetowej www.legendapolnocy.pl.

Legendarne historie, unikalny smak i regionalny przydomek. A Ty jak go nazywasz?

Nie bez powodu Specjal zagłębił się w miejscowe legendy. Na przestrzeni lat wpisał się w północne rejony naszego kraju jako lokalny trunek, jednocześnie stwarzając pole do tworzenia legend o nim samym.  Okazuje się, że Specjal, znany także jako Lajceps jest różnie nazywany w poszczególnych rejonach północy. Dla jednych Perła Bałtyku, Tczewski Dialekt, czy Elbląska Noc Polarna. W innych miejscach figuruje jako po prostu Czarny, jednak najciekawsze są wariacje epitetów do tego koloru.

I tak właśnie możemy go spotkać pod pseudonimami: Czarny Wąż, Orzeł, Książę, Ninja. Jawi się także jako Mroczny Rycerz, czy Cień Mordoru. Zwolennicy jego unikalnego smaku nazywają go po prostu The Specjal One w regionie.  Chociaż bogactwo nazw jest ogromne, to jedno jest pewne –  Specjal stał się autentycznym symbolem polskiej północy z którą się utożsamia.

Jeśli jesteś ciekawy pozostałych Legend Północy znajdziesz  je nie tylko na stronie www.legendapolnocy.pl. Opowieści są dostępne także w największych miastach północy w postaci oryginalnych murali.

(nad.)


Zapisz