Od 20 lipca pełną parą ma ruszyć remont Gdańskiej. Będą utrudnienia w ruchu

Na ulicy Gdańskiej, za skrzyżowaniem z ulicą Tucholską, w kierunku wiaduktów kolejowych na półmetku jest budowa kanalizacji deszczowej i remont wodociągu. Za moment zacznie się kolejny etap prac, m.in. zrywanie istniejącej nawierzchni i kładzenia nowej.

Inwestycja będzie realizowana od skrzyżowania ulic Gdańskiej i Małe Osady. Uzupełniona zostanie także warstwa asfaltu kilkanaście metrów wcześniej.   |  fot. A. Zajkowska

- Na odcinku między skrzyżowaniem Gdańskiej z Tucholską a Małymi Osadami wybudowaliśmy odcinek kolektora deszczowego i na tym fragmencie zostanie tylko odtworzona nawierzchnia, właśnie po tych robotach związanych z kolektorem - informuje Sylwia Jurkowska z wydz. budowlano-inwestycyjnego chojnickiego ratusza.

Zakres prac

Cała, duża inwestycja, widoczna gołym okiem, będzie miała swój początek od skrzyżowania ulic Gdańskiej i Małe Osady. Finisz to wiadukty kolejowe, które są granicą miasta i gminy Chojnice (tu inwestycja łączy się z gminną, która jest na ukończeniu). - Drogę będziemy przebudowywać w całości. Będzie ona na nowo profilowana, powstanie ciąg pieszo-rowerowy, dowiązujemy się do chodnika po prawej stronie ulicy, który w tej chwili kończy się na wysokości Małych Osad. Całość będzie również oświetlona - opisuje zakres prac urzędniczka.

W dokumentacji projektowej uwzględniono również lewoskręt w ulicę Czerską oraz, bliżej Oddziału Celnego w Chojnicach, rondo. - Docelowo naprzeciwko urzędu celnego ma w przyszłości powstać wylot małej obwodnicy północnej miasta (chodzi o łącznicę z ul. Kościerską - przyp.red.). Kiedy ona powstanie tego na razie nie wiadomo, ale chcemy mieć już przygotowane miejsce żeby ewentualnie się włączyć - wyjaśnia Sylwia Jurkowska. W projekcie uwzględniono też zatoki dla autobusów.

Należy się nastawić na duże utrudnienia w ruchu

Na dzisiaj nie ma jeszcze stuprocentowej daty wejścia całej ekipy budowlanej na teren inwestycji. - Mamy informacje, że firma kończy swoje prace na trasie Ogorzeliny, że powinni ostatnie poprawki wykonać do końca tego tygodnia. W przyszłym tygodniu, czyli od około 20 lipca, wszystkimi siłami ma wejść na naszą budowę - mówi urzędniczka. Czy droga będzie przejezdna chociaż jednym pasem, tego jeszcze nie wiadomo. Budowlańcy muszą wykopać starą podbudowę i położyć nową, to wiąże się ze sporą ilością dużego gabarytowo sprzętu i przestrzenią do manewrów dla wywrotek. Należy się więc raczej nastawić na objazdy.

Przebudowę tzw. starej berlinki, dawnej drogi krajowej nr 22, wykonuje Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego. Całkowity koszt inwestycji to blisko 10 mln 62 tys. zł. Miasto otrzymało na nią 50 proc. dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Zadanie jest podzielone na etapy. Ostatni z nich winien się zakończyć do końca 2023 roku.

Anna Zajkowska