O rzeźbiarzach z Borów Tucholskich

Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza na wykład Aleksandry Jarysz pt. Piękno i pasja tworzenia z natury. O rzeźbiarzach z Borów Tucholskich. Godz. 18.00, 26 marca w siedzibie Parku w Charzykowach przy ul. Długiej 33.

"Ptaki" autorstwa Józefa Dudka z Okierska.   |  fot. nadesłane

Aleksandra Jarysz z Muzeum Etnograficznego w Toruniu tak zachęca do udziału w spotkaniu: „Region Bory Tucholskie już w swej nazwie nawiązuje do leśnego krajobrazu, w którym królują sosnowe bory. Urokliwy pod względem przyrodniczym teren Borów Tucholskich to miejsce, które inspiruje artystów nieprofesjonalnych do tworzenia rzeźb w drewnie, pełnych finezji i naturalnego piękna.

W twórczości borowiackich artystów możemy zachwycać się bajkowymi ptakami autorstwa Józefa Dudka z Okierska. Józef Bonk z Tucholi obserwując ptaki w ich naturalnym środowisku „zapamiętuje” ich barwy i kształty poprzez swoje rzeźby. Również Robert Baranowski z Tucholi jest wytrawnym ornitologiem i wiele gatunków ptaków utrwalił w swych realistycznych rzeźbach w drewnie lipowym.

Włodzimierz Ostoja-Lniski. Czersk. Scena pod krzyżem.

W rękach Włodzimierza Ostoji - Lniskiego z Czerska drewno „przemienia” się w anioły, a całe zastępy świętych rzeźbi Zygmunt Kędzierski z Przymuszewa. Każdy z artystów, których sylwetki i twórczość przybliżę Państwu na wykładzie swoją drogę artystyczną nierozerwalnie związał ze swoją „małą Ojczyzną” – Borami Tucholskimi”.

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy!

B.Grabowska PNBT