Noce Operetkowe

Latem, w Chojnicach, odbywa się cykliczna impreza kulturalna, „Chojnicka Noc Poetów”. Miejscem spotkań jest Fosa Miejska. Tydzień później kolejne artystyczne wydarzenie, będą to VIII Chojnickie Noce Operetkowe.

Noc Poetów i Chojnickie Noce Operetkowe okazały się triumfem w kulturalnym kalendarzu Chojnic.   |  fot. arch.

Chojnickie Noce Operetkowe

11 sierpnia  „Baron cygański” operetka w trzech aktach. muzyka Johann Strauss, libretto Ignaz Schnitzer.

Marta Wyłomańska - sopran (Saffi, Cyganka)

Hanna Okońska - sopran (Arsena)

Janusz Ratajczak - tenor (Sandor Barinkay)

Małgorzata Ratajczak - mezzosopran (Czipra, stara Cyganka)

Tomasz Łuczak - baryton (Kalman Żupan)

Łukasz Ratajczak - tenor (Ottokar)

Jerzy Wołosiuk - dyrygent

Emilia Czekała – słowo o operetce

Orkiestra im. Johanna Straussa

Tradycją Chojnickich Nocy Operetkowych stało się piękne przedstawienie w pierwszym dniu festiwalu. Nie inaczej będzie podczas jej ósmej edycji - w chojnickiej fosie rządzić będzie słynny „Baron cygański”!  To z pewnością najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło Johanna Straussa. Historia pięknej Cyganki – Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica - Barinkaya, stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii oraz malowniczych scenerii.

Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami a muzyka Johanna Straussa nie wymaga rekomendacji. W role główne wcielą się soliści warszawskiej Opery Narodowej, Opery NOVA w Bydgoszczy czy szczecińskiej Opery na Zamku. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Jerzy Wołosiuk, laureat jednej z najważniejszych nagród operowych w Polsce, Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. Ci wspaniali wykonawcy stworzą niezapomnianą atmosferę i zachwycą artyzmem chojnickich słuchaczy!

12 sierpnia "Tre Voci"

Zespół Tre Voci w składzie:

Voytek Soko - tenor

Mikołaj Adamczak - tenor

Miłosz Gałaj - tenor

Marek Czekała – dyrygent i prowadzenie

Emilia Czekała – prowadzenie

Orkiestra im. Johanna Straussa

Drugim dniem Chojnickich Nocy Operetkowych zawładnie niesamowity zespół podbijający serca publiczności na całym świecie. Tenorzy, artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się charyzmatyczny koktajl mołotowa, którego największym atutem są występy na żywo.

Każdy z nich ma własną karierę na scenie operowej, ale uwielbiają śpiewać razem. Koncertowe spotkania z publicznością są dla nich wyzwaniem, nawet jeśli dzieli się scenę na trzech. A kiedy stają obok siebie, dzieje się magia. Przekonała się o tym publiczność na różnych scenach świata, m.in. w Chicago (Copernicus CENTER), Chiang Mai (Kad Theater - Tajlandia), Warszawie (Filharmonia Narodowa, Mazowiecki Teatr Muzyczny, Stadion Narodowy), Gdańsku (Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka), Krakowie (Aleja Róż), Częstochowie (Filharmonia Częstochowska), Szczecinie (Zamek Książąt Pomorskich), Toruniu (Dwór Artusa), Przemyślu (Centrum Kultury Zamek), Krynicy Zdroju.

Towarzyszyć im będzie oczywiście Orkiestra  im. Johanna Straussa pod batutą Marka Czekały, a o wesołą atmosferę pełną elegancji zadba jego córka, Emilia Czekała. Obydwoje doskonale znani są już chojnickiej publiczności i za każdym razem gorąco są przez nią przyjmowani!

UM

Zapisz

 1. 11 lipca 2018  22:18   Brawo!   Wojciech

  Kinga Rataj!!!Genialna! Śpiewa zjawiskowo Fado!

  2
  1
  Odpowiedz
 2. 11 lipca 2018  10:49   Dla buraków to sieczka, dla ...   anonim

  Dla buraków to sieczka, dla normalnych sztuka i tym się róźnimy głupcze

  3
  1
  Odpowiedz
 3. 10 lipca 2018  21:14   feee (5)   feee

  noc poetów operetka co za sieczka

  1
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 12 sierpnia 2018  10:25   Sam masz sieczkę w głowie!   Uczestniczka Nocy Operetkowych :-)

   Sam masz sieczkę w głowie! Współczuje takim ograniczonym ludziom, bo jakie puste jest ich życie kulturalne. O ile można to nazwać życiem kulturalnym! ! ! !

   0
   0
  • 12 lipca 2018  09:00   Komentarz tego sebika z 23;53 ...   anonim

   Komentarz tego sebika z 23;53 jest tak pusty jak jego pusty sagan, który mu służy do tego, aby jak miał żarcie w siebie wrzucać

   0
   0
  • 11 lipca 2018  23:53   Ludziska idą na te noce ...   anonim

   Ludziska idą na te noce poetów i operetki bo nic innego w Chojnicach nie ma, nic się nie dzieje !

   2
   2
  • 11 lipca 2018  12:19   A zmusza cię ktoś do ...   Zauroczona kunsztem Tre Voci

   A zmusza cię ktoś do obecności na tym przedstawieniu i koncercie ?!

   2
   1
  • 11 lipca 2018  09:54   Jak trudno niektórym ...   Git

   Jak trudno niektórym zrozumieć, że świat nie dzieli sie jedynie na zagorzałych fanów Sławomira, Zenka Maryniuka i muzyki Hip-Hopowej. Widząc rokrocznie rzesze widzów zebranych na Nocach Operetkowych i Nocy Poetów widać, że nie brakuje w naszym mieście (i okolicach) pasjonatów tego typu przekazu artystycznego. Zatem z całego serca popieram tę inicjatywę i mam nadzieję, że będzie ona miała swoje kolejne edycje w latach kolejnych.

   3
   0