„Naszą partią są mieszkańcy”

Tymi słowami Zbigniew Szczepański, skwitował wczorajszą (4.06.) debatę prezydentów Sopotu i Słupska oraz włodarzy miasta i gminy Chojnice. Ideą spotkania było podsumowanie 30-lecia powołania samorządów. Wydarzenie odbyło się w ChCK.

Włodarze czterech pomorskich gmin debatowali w Chojnicach na temat samorządności.   |  fot. A. Zajkowska

Uczestnikami debaty pt. „Samorząd jako wspólnota” była wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, burmistrz Chojnic Arseniusz Finster oraz wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

To był czas nadzieji

Podczas trwającego ponad godzinę spotkania goście wspominali problemy, z jakimi borykały się samorządy zaraz po pierwszych wolnych po 1989 roku wyborach. - Co nie było zabronione, było dozwolone - podsumował ten czas Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu wskazywał, że był to czas kiedy tworzone było prawo i przepisy, które miały unormować m.in. życie Polaków oraz funkcjonowania instytucji.

- To był też czasy ogromnej nadziei, optymizmu i zaufania dla pierwszych samorządowców. Całe społeczeństwo się mobilizowało, ale ta nadzieja kładła na nas ogromną odpowiedzialność. Uczyliśmy się wszyscy tej demokracji - wspominał Zbigniew Szczepański, który 9 czerwca będzie obchodził 30 jubileusz sprawowania funkcji wójta Gminy Chojnice. Arseniusz Finster z kolei, burmistrz miasta od 22 lat, podkreślał jak ważne dla rozwoju miasta i Polski były i są środki pozyskane z Unii Europejskiej.

Problemy dziś

Samorządowcy rozmawiali także o tym, z czym borykają się obecnie. Wszyscy, jednogłośnie, twierdzili, że poprawa poziomu życia, realizacje inwestycji, zaopatrywanie potrzeb szkół to w dużym stopniu nie praca poszczególnych rządów, a samorządów właśnie. - Jak państwo chce coś wykonać to musi to zrobić przez samorząd. Przykład 500 +, szybko i niedbale wprowadzonej reformy, ale myśmy ją szybko wykonali. Samorządy dały radę. Teraz my kierujemy ludzi do urzędów pracy, bo znowu państwo państwo zleciło wykonanie tych rzeczy - wyliczał Karnowski.

- Tak fatalnej sytuacji, jaka dzisiaj jest w samorządach to przez 30 lat nie było. Po wprowadzeniu PIT-u 18, 19 to skutek finansowy utraty około 1,5 mln zł. Nieopodatkowanie młodych obywateli do 26 roku życia skutek finansowy, około 1 mln zł. To dobrze, że nasi mieszkańcy w Polsce będą płacili mniejsze podatki, ale my samorządy, reprezentujące tysiące naszych mieszkańców musimy mieć pieniądze na inwestycje. Czy jest ograniczona władza samorządów? Oczywiście, bo jeśli są ograniczone środki finansowe … nie ma władzy bez pieniędzy. Rządzenie, pomaganie bez pieniędzy to wolontariat. Nie da się w ramach wolontariatu zatrudniać nauczycieli - mówił Zbigniew Szczepański.

Podczas debaty burmistrz Chojnic potwierdził, że po zakończeniu trwającej kadencji będzie starał się, po raz ostatni, o reelekcję.

Drugi panel, ekspercki

W drugiej części spotkania, o Polsce i samorządności, rozmawiali obserwatorzy życia, tj. Maria Eichler („Chojniczanin.pl”), Robert Chomicki (Stowarzyszenie Rozwoju „Inspiracje”), Andrzej Chmielewski (radny gminy Pruszcz Gdański) oraz Zdzisława Hołubowska (Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno). Panel tzw. ekspercki również prowadził Edwin Bendyk z tygodnika „Polityka”.

Cały materiał można obejrzeć m.in. na facebookowym fanpage fundacji Batorego, organizatora - tutaj

Anna Zajkowska