Najnowsza historia na cenzurowanym?

Sporo ostatnio dyskutuje się nad wysokimi kosztami remontu i adaptacji baszty, która będzie siedzibą Galerii Muzeum Janusza Jutrzenki – Trzebiatowskiego. Nie zawsze są to przychylne komentarze.

Jedne z najmlodszych eksponatów muzeum dotyczących historii miasta.   |  fot. (je)

Sonda: Czy uważasz pomysł ekspozycji dotyczącej najnowszej historii miasta za słuszny?

Tak
Nie
Nie mam zdania

Wykorzystując ogólny trend dyskusji może warto sprowokować następną, zadając pytanie: „Czy nie warto  się pokusić o to, aby ta Galeria byłaby pierwszym etapem tworzenia miejskiego muzeum. Nie byłoby one konkurencją dla mieszczącego się w Bramie Człuchowskiej, ale byłoby uzupełnieniem jego zbiorów". Dotyczy to szczególnie najnowszej historii miasta. Najmłodszy eksponat z tego okresu, to „żetony Spółdzielni I Batalionu Strzelców, stacjonującego w mieście w latach 1926 - 1939.” (za chojnicemuzeum.pl). Żadnych dokumentów, znalezisk czy zdjęć z okresu od 1.09.1939 do chwili obecnej. Wrto przypomnieć, że bardzo ciekawe eksponaty z wystawy o PRL - u, zebrane przez nauczycieli i młodzież z Zespołu Szkół na Nowym Mieście w czerwcu 2009, z auli tej szkoły wróciły na strychy i do piwnic.

Z okazji okrągłych rocznic Sierpnia 1980 otwierane są okolicznościowe wystawy, kiedyś w dawnym Domu Kultury „Kolejarz”, teraz we Wszechnicy Chojnickiej. Ale robią je tacy zapaleńcy, jak m.in. Zbigniew Reszkowski, a nie muzeum.  Byłoby wielką stratą, gdyby te ciekawe zbiory gdzieś zaginęły, przepadły, a niestety w wielu przypadkach tak się niestety stało. W maju i czerwcu z okazji 20 - lecia pierwszych wyborów samorządowych w ChDK można było obejrzeć okolicznościową wystawę. Pozostała tylko na zdjęciach. Na jubileuszowej gali z okazji powołania do życia Powiatowego Domu Kultury, wyeksponowano po raz pierwszy wiele ciekawych pamiątek. Czy ponownie będzie można je zobaczyć znów przy okazji okrągłej rocznicy? Gwarancji nie ma.

Pieczołowicie o swoją lokalną historię dbają inni. Przykładem tego niech będzie  trzydziestotysięczny Pisek nad rzeką Otawa, do którego zawitałem podczas letnich wędrówek.  Odwiedziłem także miejscowe muzeum. Był to dawny zamek. Miał przestronne sale i trzy kondygnacje nadziemne. Można zapoznać się z całą historią miasta, włącznie z dokonaniami socjalistycznego przemysłu. Było miejsce i na okres II wojny światowej, i na „braterską wizytę” wojsk Układu Warszawskiego w 1968. Był też bogato udokumentowany okres zmiany ustroju w 1989. Więcej na www.prachenskemuzeum.cz.  

Niestety, w Chojnicach takiego miejsca nie ma, chociaż można pokusić się o stworzenie podobnej ekspozycji, tym bardziej, iż trwają prace przygotowawcze do powstania Centrum Kultury w miejscu ChDK-u. Może (poddajemy to pod rozwagę miejskich władz) warto zobowiązać uczestników konkursu do uwzględnienia w projekcie miejsca na kilka dużych sal wystawowych? Zapewne z dużą przyjemnością wielu chojniczan podzieliłoby się nieodpłatnie swymi zbiorami, bądź przekazało je w depozyt. Czy pomysł jest warty uwagi, i co w zwiazku z tym sądzą internauci? Prosimy o publikowanie komentarzy na ten temat.

(je)  

 1. 4 września 2010  10:57   Galeria z zakupami   ada

  Myślę że w Chojnicach przyda się taka galeria w której nie tylko można oglądać dzieła twórców i artystów ,ale również dokonać zakupu.Myślę że chętnych na kupno jakiegoś nie powtażalnego prezentu nie brakuje

  0
  0
 2. 2 września 2010  08:33   Galeria   chojniczanin

  Po słowach tego pana z Krakowa. Właśnie w tym miejscu powinno powstać muzeum miejskie.Brawo pomysłowi,a ponadto nikt nie będzie nas obrażał.

  0
  0
 3. 1 września 2010  13:22   hehe wystrój domu na zdjeciu ...   anonim

  hehe wystrój domu na zdjeciu "Gospodarstwo Domowe" jest jeszcze w niektorych domoach jak najbardziej aktualny.

  0
  0
 4. 1 września 2010  10:21   No niestety. Sądzę, że ...   podatnik

  No niestety. Sądzę, że sprawa nie wypali. Nie jest to pomysł burmistrza. Koniec. Kropka.

  0
  0
 5. 1 września 2010  10:01   Pomysł jak najbardziej ...   cacek

  Pomysł jak najbardziej trafiony, tylko obawiam się, że nic z tego nie wyjdzie, dokladnie tak jest jak pierwszy wpis poinformował.

  0
  0
 6. 1 września 2010  09:50   Pomysł dobry, tylko zawsze ...   Milosz

  Pomysł dobry, tylko zawsze ta sama śpiewka, nie ma miejsca, nie ma kasy, za to na inne bzdety idą ciężkie pieniądze, to nie są duze koszty, tylko miasto zlewa kulturę pomijajac p. Trzebiatowskiego, nie pierwszy raz historia miasta lata wlodarzom kolo d....nie liczac publikacji kolesi ciagnacych kase za przedruki.

  0
  0