Na sesję z torebką ..

Listopadowa sesja Rady Miejskiej Chojnic była prawdopodobnie przedostatnią w tym roku. Kolejna ma się odbyć się 17 grudnia.

Radni podczas sesji.   |  fot. (je)

Będzie poświęcona uchwaleniu budżetu na 2010 rok. Program sesji został okrojony o dwa punkty dotyczące przekazania drogą aportu nieruchomości do ZGM sp. z o.o. Pozostałe punkty obrad zostały w miarę bezkolizyjnie zrealizowane. Tradycyjnie roboczy program sesji rozpoczął się od poinformowania zebranych przez burmistrza o ważniejszych wydarzeniach w okresie międzysesyjnym. Z istotniejszych warto wymienić takie: GDDKiA zgłoszone uwagi do oznakowania obwodnicy uznała za zasadne; miasto dołącza się do otwarcia przez starostwo ul. Przemysłowej ze swoją ul. Zakładową; w środę 18.11. ogłoszony zostanie przetarg na meliorację parku 1000 - lecia; ocena działania supertoalety ma być dokonana po zaliczeniu jej przez setnego użytkownika; UM dostał dyplom za udział w walce z dłużnikami alimentacyjnymi. Ze względu na pewne problemy zdrowotne, w dalszej części sesji burmistrz nie wziął udziału. Dzielnie zastąpił go w wyjaśnianiu niektórych problemów oraz udzielaniu odpowiedzi na zapytania wiceburmistrz Edward Pietrzyk. O części wniosków komisji RM wspominaliśmy już wcześniej. Pokrótce warto nadmienić o wnioskach komisji edukacji oraz komisji kultury, które proponują, aby przy najbliższej okazji upamiętnić osobę Franciszka Pabicha poprzez nadanie ulicy jego imienia. Podczas ustosunkowywania się władz do wniosków komisji, dowiedzieliśmy się, że budynek dawnej chlorowni przy parku wodnym jednak ocaleje. Także wniosek naszego kolegi redakcyjnego Radka Osińskiego dotyczący minidworca MZK na pl. Jagiellońskim będzie zrealizowany. Za jego projektowanie już zabrał się architekt miejski.
Pierwszym projektem uchwały, którym zajęli się radni, były zmiany w budżecie na 2009 rok. Jedynie przy nim wywiązała się jakaś większa dyskusja z oznakami polemiki, gdyż radni Andrzej Dolny i Marcin Wenta domagali się usunięcia wydatku w wysokości 100 tys. zł, które były zaplanowane na sfinansowanie pobytu na basenie uczniów w ramach WF. Stanowczy odpór tym zakusom dała radna Ludomiła Paczkowska, a przy głosowaniu poprawki, także koalicja „rządowa”. Praktycznie wszystkie pozostałe uchwały (poza tą dotyczącą zmiany taryfy Miejskich Wodociągów) przeszły bez jakichkolwiek zapytań, włącznie ze studium uwarunkowań. W zapytaniach najaktywniejszy był radny Andrzej Dolny, który m.in. skrytykował nawiezienie gruzu na ul. Żeromskiego. Ponadto zademonstrował władzom miasta sposób użytkowania papierowych torebek na psie kupki, które za 40 groszy kupił w Gdańsku. Na koniec sesji klub radnych Platformy poinformował poprzez oświadczenie, że będzie dążył do powołania w RM odrębnej komisji, która miałaby zająć się wyłącznie sprawą ochrony środowiska. Przemawiać ma za tym unijna polityka zrównoważonego rozwoju i potrzeba lepszej współpracy z organizacjami pozarządowymi.
(je)

Fotogaleria tutaj