Na pikniku nawiążą do walk obronnych z 1939 r.

Już po raz jedenasty w imieniu organizatorów zapraszamy na „Piknik Historyczny” w Gminie Kęsowo, który w tym roku odbędzie się 10 czerwca. Na pikniku z pewnością nie zabraknie chojniczan, którzy czynnie uczestniczą w tego typu imprezach.

W inscenizacji wzbogaconej elementami pirotechnicznymi wezmą udział oddziały żołnierzy polskich oraz niemieckich starając się odtworzyć przebieg walk na pozycji Rytel z września 1939 roku.   |  fot. D. Wałdoch

W programie m.in. inscenizacja historyczna, pokazy straży pożarnej oraz policji, dyskoteka z Radiem Weekend oraz występ gwiazdy wieczoru zespołu „Gesek”. Najbardziej widowiskowym punktem imprezy będzie zapewne inscenizacja historyczna przy schronie bojowym „Lisia Góra” (prowadzenie Mariusz R. Fryckowski). Inscenizacja historyczna nawiązuje do walk obronnych we wrześniu 1939 roku na Linii Obrony "Rytel".

Trochę historii:

Prace na tej pozycji latem 1939 r. wykonywała kompania saperów KOP 'Hoszcza', pluton pionierów z Pomorskiej BK, żołnierze 35 pp oraz Batalion Obrony Narodowej Czersk. Oprócz podwójnej linii okopów i zasieków w lasach wyrąbano także przesieki do prowadzenia ognia z broni maszynowej. Całość dopełniały miny i przeszkody przeciwpancerne. Wieczorem w dniu 01.09.1939 r. po całodziennych ciężkich walkach i odparciu kilku natarć poprzedzanych silnym przygotowaniem artyleryjskim zgrupowanie 35 pp zostało rozkazem dowództwa wycofane z zajmowanej pozycji za rzekę Brdę.

W pasie obrony Obrowo - Drożdzienica wybudowano 6 schronów żelbetonowych, usytuowanych wzdłuż rzeki Wytrych. Dwa z nich (skrajne) to schrony do prowadzenia ognia dwustronnego, w systemie tradytorowym (bocznym - kiedy strzelnice skierowane są do boku, a nie w kierunku bezpośrednio atakującego przeciwnika). Pozostałe cztery to schrony do prowadzenia ognia jednostronnego, również w systemie tradytorowym.

Działania wojenne września 1939 roku nie dały jednak możliwości sprawdzenia w praktyce faktycznej wartości obronnej wzniesionych umocnień. Główny atak wojsk niemieckich w regionie został skierowany na północy wzdłuż linii Chojnice-Tuchola, a na południu wzdłuż rzeki Kamionka. Dowódca niemieckiego XIX korpusu pancernego gen. Heinz Guderian świadomy istnienia linii umocnionej bunkrami oskrzydlił polskich obrońców.

Jedynie niemiecka druga zmotoryzowana dywizja piechoty donosiła w swych meldunkach, że jej natarcie utknęło przed polskimi zasiekami z drutu kolczastego. W wyniku braku możliwości przedarcia się przez linię umocnień wszystkie trzy pułki wspomnianej dywizji wycofano z frontu i przerzucono do walki w celu oskrzydlenia Tucholi.

Nad obroną linii kęsowskich umocnień ze strony polskiej czuwał 35 pułk piechoty wchodzący w skład zgrupowania armii "Pomorze". Dowódcą oddziałów był pułkownik Jan Maliszewski.

Szczegółowy program Pikniku Militarnego:

1:530 – Inscenizacja historyczna przy schronie bojowym „Lisia Góra” (prowadzenie Mariusz R.Fryckowski)

17:00 – Pokazy ratownictwa straży pożarnej oraz policji w parku w Kęsowie

17:30 – Rozpoczęcie części artystycznej

19:00-200 Dyskoteka z Radiem Weekend

20:00 Występ zespołu „Gesek”

Imprezy towarzyszące:

Wystawa pojazdów zabytkowych oraz motocykli

Konkursy oraz pokazy przygotowane przez Krajeński oraz Tucholski Park Krajobrazowy

Wystawa sprzętu wojskowego

Dodatkowe atrakcje: plac zabaw, rowery, przejażdżki starymi pojazdami, konkursy dla dzieci, występy młodych artystów, pokazy tańca dzieci i dorosłych, występ grupy cyrkowej.

D. Wałdoch

 1. 6 czerwca 2017  11:33   Przecież to jest tylko ...   autor informacji D.W.

  Przecież to jest tylko informacja o mającej się odbyć kolejnej imprezie historycznej - taka lekcja historii na żywo. Swoją drogą - świetna sprawa i na pewno warta zobaczenia. Nie wiem skąd tyle frustracji w ludziach ?! Ktoś kopnął kamyczek i potoczyła się cała lawina zbędnych komentarzy. Ale trolle internetowi byli, są i ...niestety będą. Gdzieś muszą dać sobie upust swojej frustracji. Nie ma się czym przejmować. Pozdrawiam Wojtka i Zbyszka i oczywiście ich ekipy za to co robią - to są pasjonaci historii, którzy przekazują ją społeczeństwu w "żywych obrazach" a takie są najlepiej przyswajalne przez młodzież. Pozdrawiam - róbcie swoje !

  6
  0
 2. 4 czerwca 2017  11:52   Bez Maciarewicza i jego ... (3)   anonim

  Bez Maciarewicza i jego wojska z ogłoszenia to nie impreza

  2
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 czerwca 2017  16:06   do "lekarza"   siostra Basen

   ten co ciebie spłodził to był dopiero debil ! czemu nie dali ciebie wyskrobać to pozostanie ich słodką tajemnicą!

   0
   0
  • 5 czerwca 2017  11:20   :-)   Lekarz

   Debil jesteś ! - "debil" to termin medyczny jak bys nie wiedział buraku... ha ha ha ha

   0
   2
  • 4 czerwca 2017  14:36   To nie będzie apelu ...   vic

   To nie będzie apelu smoleńskiego ?! ...łeee !!!

   2
   0
 3. 4 czerwca 2017  11:32   CIS z Mecikała i HiP z ...   A.D

  CIS z Mecikała i HiP z Tucholi to najlepsza gwarancja, że ponownie inscenizacja będzie najwyższej próby i na najwyższym poziomie. Pozytywni fascynaci !

  6
  0
 4. 3 czerwca 2017  11:49   Polecam to widowisko ...jest ...   anonim

  Polecam to widowisko ...jest naprawdę wybuchowo !!! Jest co oglądać !

  6
  1
 5. 3 czerwca 2017  11:01   widz z Chojnic   anonim

  Atmosferę całego Pikniku Militarnego tworzy teren w sąsiedztwie polskiego schronu - i trzeba dodać,że sama inscenizacja świetna !!! Byłem już dwa razy na tej imprezie i za tydzień też pojadę !

  7
  1
 6. 3 czerwca 2017  10:49   do anonima z 10:09 (6)   sołdat

  Wiadomo, że żołnierz musi się napić, piło wojsko w okresie międzywojennym, piło wojsko w okresie wojny, piło się i w wojsku ludowym za tzw. komuny. A dzisiaj ?! Jedynym orężem żołnierza jest modlitewnik i różaniec ! Myślę,że rekonstruktorzy w Kęsowie podtrzymują dobre tradycje prawdziwego wojska a nie tych dzisiejszych "komandosów Macierewicz". Jadę zobaczyć jak tam u nich z tradycjami !

  6
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 czerwca 2017  16:10   do Tucholanina   anonim

   A Ty buraku skąd jesteś? Po co się tak podniecasz ? Strzep wrędzla to się wyluzujesz.

   0
   0
  • 5 czerwca 2017  11:23   szach - mat i z sałdatem ... cześć !   Tucholanin

   No i mądra kobieta zaorała prostaczka - tak bardzo, ze nawet ksywke z sałdata na "anonimka " zmienił.... tak zawsze kończy sie buraczane wstawianie pierduł przez zakompleksionych....

   0
   3
  • 4 czerwca 2017  11:55   To,że jesteś mieszkanką ...   anonim

   To,że jesteś mieszkanką Kęsowa to raczej nie jest powód do dumy ! Ze wsi jesteś i tam zostaniesz.

   5
   0
  • 4 czerwca 2017  11:29   Taki z Ciebie sołdat, ...   Kęsowianka

   Taki z Ciebie sołdat, żołnierz czy inteligentny człowiek jak z KOZIEJ DUPY TRĄBA ! Jak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i mądrze przelać myśli to nie kopiuj i multiplikuj swych żenujących i niskiego lotu wypowiedzi, ni jak nie mieszczących się w temacie. Jestem mieszkanką Kęsowa i wraz z dziećmi i całą moja Rodziną mam zamiar miło spędzić czas na naszym lokalnym festynie, który z roku na rok jest coraz lepszy i nie życzę sobie aby jakikolwiek prostej natury i myśli człowiek psuł to swymi - psu na budę potrzebnymi wypocinami ! W Tesco kartofle są w promocji - odnieś się do tego i połącz to z Maciarewiczem a od Festynu w naszym Kęsowie Ci wara !

   0
   3
  • 4 czerwca 2017  10:44   Nie będziesz mnie synku ...   sołdat

   Nie będziesz mnie synku uczył czy mam jechać czy też nie. Jak jesteś zainteresowany mszą to nie musisz się tam wlec - możesz zostać w Chojnicach. Żołnierz nie wielbłąd i napić się musi ! A dla ciebie synku tylko mleczko (kozie !)

   3
   1
  • 3 czerwca 2017  17:35   zawsze jakiś burak na etacie się znajdzie - oczywiście ANONIMOWO.... żenuaaaaa !   Kęsowianka

   Możesz sobie darować swój wyjazd - tacy jak Ty, którzy tylko potrafią WSTAWIAĆ nikomu nie potrzebne swe polityczne i denne komentarze nie są tam potrzebni ani mile widziani..... To jest festyn rodzinny i historyczny - ps. zaczynający sie z tego co wiem od Mszy świętej... ha ha ha ha.... :-)

   0
   3
 7. 3 czerwca 2017  10:09   Ze względu na prognozowany ...   anonim

  Ze względu na prognozowany upał zmniejszamy dawkę amunicji do 3/4 na łeb, zawsze w razie czego poratują Niemcy

  9
  0