Moc procentów

Okres Noworoczny oraz karnawał sprzyjają spożywaniu napojów wysokoprocentowych. Niegdyś wódki używano jako lekarstwa i trzymano ją w domowej apteczce.

Alkohole poprawiają także smak potraw, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane.   |  fot. lifehacker.com

Z czasem do apteczki zaglądano coraz częściej, stosując ją na przykład w kuchni staropolskiej jako przyprawę. Wódka w małych dawkach posiada lecznicze właściwości, szczególnie wykorzystuje się je do leczenia dolegliwości trawiennych. Zwróćmy uwagę, że do dzisiaj wiele lekarstw produkuje się na bazie alkoholu.

Temat bezpieczeństwa spożywania wysokoprocentowego alkoholu pojawia się bardzo często w rozmowach z pacjentami przy okazji ich edukacji z powodu omawiania profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych.  Tak jak w kuchni staropolskiej, tak i dzisiaj wykorzystuje się wódkę do marynowania mięs, zwłaszcza dziczyzny. Pod wpływem wódki mięso kruszeje. Dzięki temu mięso jest łatwiej trawione.

W kuchni chińskiej wytrawną wódkę dodaje się niemal do wszystkich potraw, na równi z innymi przyprawami. Wódką doprawia się popularną zupę rybną, zupę z mielonym mięsem i makaronem. Wódka wzbogaca smak wołowiny w pięciu smakach i wieprzowiny w sosie słodko - kwaśnym. We Francji i krajach południowych, a także w dawnej Polsce, popularne są owoce  konserwowane w spirytusie z dodatkiem syropu i przypraw korzennych. Można je podawać na deser lub dodawać do ciast, lodów i innych deserów.

Jeżeli zaleje się owoc zbyt mocnym spirytusem, zrobi się z tego wyborna nalewka owocowa, owoc zaś straci zapach, smak i barwę – ostrzega Lucyna Ćwierczakiewiczowa w „Jedynych praktycznych przepisach” ...  i radzi, żeby wziąć jedną część spirytusu i dwie części zimnej i przegotowanej wody i tą mieszanką zalać owoce, trzykrotnie obgotowane w syropie z cukru i w nim pozostawione. Po sześciu tygodniach będą gotowe do spożycia.

Spirytusu albo innych mocnych alkoholi używa się do FLAMBIROWANIA czyli zapalania gotowych potraw. Flambiruje się mięsa zdjęte z rusztu, steki lub usmażone kotlety. Oprócz mięsa flambiruje się również naleśniki, omlety i  lody. Flambirowanie jest nie tylko widowiskowe, ale również nadaje potrawom mięsnym wykwintniejszy smak i kruchość. Danie nie powinno płoną zbyt długo, po kilku sekundach nakrywa się pokrywką, aby płomień zgasł.

Kulinarne rady:

Czystą wódką można doprawiać zupę pomidorową. Alkohol dodaje się w czasie przyrządzania zupy i ponownie w czasie podgrzewania, w proporcji 1-2 łyżki na tależ.

Czysta wódka z brandy albo likierem podnosi smak sałatek owocowych.

Spirytus dodany do faworków powoduje, że staja się bardziej kruche i podczas smażenia nie nasiąkają tłuszczem. Dodany do ciasta zastępuje proszek do pieczenia.

Jałowcówka i żubrówka dobrze komponuje się z dziczyzną , żubrówka i krupnik- albo obie wódki wymieszane  - z potrawami z miodem.. Czysta wódka harmonizuje ze smakiem orzechów.

Nazwy „wódka” po raz pierwszy użyto w języku polskim w tekście z 1405 roku, a pierwsze zezwolenie na pędzenie tego trunku znane jest ze źródeł gdańskich z 1422 roku. Na początku wódkę, zwaną też gorzałką, pędzono na ekstraktach ziołowych, potem ze zboża, a w końcu XVIII wieku – z ziemniaków. Wtedy to nastąpił niebezpieczny wzrost spożycia gorzałki. Wódka nadużywana staje się przyczyną ciężkiej i niebezpiecznej choroby – alkoholizmu. Dlatego jako napój powinniśmy jej używać z wielkim umiarem i okazyjnie.

Osoby, które czują, że nie radząsobie z ilością spożywanego alkoholu, a wręcz nadużywają go powinny zasięgnąć porady specjalistów – psychoterapeutów uzależnień, którzy udzielają pomocy i wsparcia w  Ośrodku Wsparcia Psychicznego PROMEDICA  w Chojnicach ul. Młodzieżowa 35,  tel. 52 39 67 487.

Do Siego Roku.

Katarzyna Karpus Poradnia Dietetyczno - Żywieniowa

www.geminichojnice.pl