Młodzież na cześć J. Pawła II i św. J. Chrzciciela

W piątek, 7 czerwca, w Bazylice Mniejszej w Chojnicach, odbył się XXII Przegląd Piosenki Religijnej - CREDO 2019, pamięci św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela - patrona Chojnic.

Celem festiwalu była popularyzacja piosenek religijnych i prezentacja dorobku zespołów tworzących w duchu chrześcijańskim.   |  fot. M. Leszczyński

Organizatorami przeglądu byli : Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, Bazylika Mniejsza w Chojnicach, oraz Chojnickie Centrum Kultury. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonali : p. Ewa Modrzejewska - dyrektor SP 1 w Chojnicach, ks. prał. Jacek Dawidowski - proboszcz Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, oraz p. Łukasz Sajnaj – wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury.

W słowie wstępnym organizator przeglądu p. Michał Leszczyński wspomniał o początkach przeglądu oraz o inicjatorach: s. Mironie Turzyńskiej – franciszkance, obecnie Siostrze Prowincjalnej Franciszkanek oraz p. Leszku Chamier Cieminskiemu,  który zmarł w ubiegłym roku. Tegoroczne prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: p. Błażej Połom, p. Katarzyna Schefler, p. Przemysław Woźniak. Konferansjerkę poprowadził p. Bartosz Kurkowski- nauczyciel  ,,Jedynki’. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i młodzież ponadgimnazjalna ( łącznie ok. 250 osób.), z różnych miejscowości min. Świecia, Bytowa, Tucholi, Starogardu Gdańskiego, Osielska, Grudziądza, Rozłazina, Dobrzyc itp.

Po każdej kategorii wiekowej uczestnicy przeglądu wraz z opiekunami byli zapraszani na słodki poczęstunek i napoje. W długiej zaś przerwie na obiad i lody  do stołówki SP 1, przygotowany przez panie kucharki , a ufundowany przez sponsorów festiwalu (Skiba, Ryduchowscy, Wodnik ). Również w tym roku za sprawą p. Zenona Graszka do współpracy włączyło się Technikum nr 3 w Chojnicach, których uczniowie tej szkoły kształcący się na kierunkach: fototechnik oraz grafika komputerowa, przygotowali fotoreportaż z przeglądu oraz wykonywali zdjęcia uczestnikom przeglądu.

O godz. 17.30 odbyło się uroczyste podsumowanie przeglądu, wręczenie dyplomów i nagród , na którym byli obecni również sponsorzy festiwalu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki festiwalowe, a najlepsi puchary, statuetki i płyty CD z nagraniami laureatów ubiegłego, XXI Credo 2018. Przyznano również nagrodę za najlepszą piosenkę o św. Janie - patronie Chojnic, którą była statuetka - rzeźba św. Jana wykonana przez p. Henryka Zarembę - chojnickiego artystę rzeźbiarza, oraz nagrodę Grand Prix - witraż św. Jana ufundowany przez ks. Jacka Dawidowskiego, a wykonany przez p. Czesława Skajewskiego, chojnickiego witrażystę. 

Komitet organizacyjny przeglądu tworzyli: p. Michał Leszczyński ( koordynator ), p. Renata Borzych, p. Lucyna Skórczewska,  p. Magdalena Czarnowska p. Joanna Stoltman. W organizacji pomagali również panowie woźni  i uczniowie SP 1.

Wyniki tutaj

Michał Leszczyński

  1. 12 czerwca 2019  09:28   Zawsze się zastanawiam   Vikary ze Starej Fary

    kiedy kogoś ogłaszają świętym, jak inni ludzie mogą decydować czy dana osoba jest święta, skąd niby to wiedzą? Jedynie Pan Bóg wie czego dokonał na tej ziemi, czy zasługuje na miano świętego, a nie zwykli ludzie / no może nie tacy zwykli bo w czarnych i czerwonych kieckach/.

    2
    4