Ministerstwo chce, aby najgroźniejsi przestępcy jeszcze w tym roku trafili do Czerska

Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski informuje, że w najbliższy poniedziałek (26.07) do czerskiego ratusza ma przyjechać delegacja z Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym z Gostynina, z dyrektorem na czele.

Z wypowiedzi przedstawicieli OZZD wynika, iż szyby okien skierowanych na teren pobliskiego przedszkola mają zostać zasłonięte specjalną matową powierzchnią, by przestępcy nie mogli podglądać dzieci.   |  fot. ilustracyjne

- Przedstawią informację o sposobie funkcjonowania ośrodka i o tym, jak ewentualnie miałby funkcjonować Ośrodek Zamiejscowy w Czersku. Będę namawiał dyrekcję OZZD, żeby wyszli z konkretną informacją do mieszkańców i wyjaśnili nurtujące ich kwestie – mówi włodarz, który chciał zorganizować spotkanie delegacji z mieszkańcami, ale przedstawiciele ośrodka nie zgodzili się na taką formę kontaktu. Włodarz podkreśla, że jest przeciwny powstaniu placówki w Czersku.

Po spotkaniu zostanie przygotowany komunikat przez czerski magistrat. Włodarz informuje również, że nie zna jeszcze efektów działań parlamentarzystów (wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej i posła Aleksandra Mrówczyńskiego). którzy zapowiedzieli podjęcie działań mających na celu zmianę decyzję w sprawie lokalizacji placówki w centrum Czerska, gdzie w pobliżu znajdują się szkoły, przedszkole i osiedle mieszkaniowe. Poseł Aleksander Mrówczyński powiedział dziś (23.07) rano, że cały czas jeszcze interweniuje w przedmiotowej sprawie.

Temat podjął wczoraj (22.07) ogólnopolski portal Wirtualna Polska – zobacz artykuł TUTAJ. Wiadomo już, że umowa na funkcjonowanie OZZD jest podpisana. Według założeń w placówce ma znajdować się maksymalnie 40 osób. Pierwsi przestępcy mieliby trafić do Czerska jeszcze w tym roku. Dyrekcja OZZD planuje w najbliższym czasie przeprowadzić prace adaptacyjne. Pytamy burmistrza o protest w sprawie powstania ośrodka. Padają głosy, aby zablokować berlinkę, by zwrócić uwagę na problem, na pomijanie głosu mieszkańców (koncepcja nowego przeznaczenia budynku w Czersku nie była uzgodnienia z władzami lokalnymi) lub przeprowadzić inną formę protestu.

Przemysław Biesek-Talewski mówi, że nic nie wie o inicjatywie przeprowadzenia protestu mieszkańców. Wyjaśnia, że jeśli ktoś się do niego zgłosi w tej sprawie, wtedy ustosunkuje się w kwestii ewentualnego poparcia takiego działania. „Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (w województwie mazowieckim) działa od 2014 roku. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale powinni być nadal izolowani, bo z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa. O umieszczeniu w ośrodku Gostyninie decyduje sąd na podstawie opinii biegłych.” (tvn24.pl)

Burmistrz informuje, że z wypowiedzi przedstawicieli OZZD wynika, iż szyby okien skierowanych na teren pobliskiego przedszkola mają zostać zasłonięte specjalną matową powierzchnią, by przestępcy nie mogli podglądać dzieci. Cały ośrodek ma być zamknięty, a transport przebywających tam osób ma się odbywać pod ścisłą eskortą strażników.

(red)