Malarstwo i operetka

Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach, Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej - Baszta Kurza Stopa - zaprasza od 14 maja do 30 czerwca na wernisaż Marii Jasnoch Wiatrowskiej.

Okładka okolicznościowego katalogu.

Artystka jest w Polsce niemal nieznana. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa i litografii prof. Zbigniewa Karpińskiego wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pierwsza Jej wystawa indywidualna w 1986 r. miała miejsce już w Charlotte (Pn Karolina). Artystka aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym swego środowiska, prezentując prace także na wielu znaczących zbiorowych ekspozycjach sztuki współczesnej w Stanach Zjednoczonych. Wystawa w muzealnej Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Chojnicach jest szóstą indywidualną prezentacją Jej twórczości  i pierwszą w Polsce po wielu latach pracy artystycznej za granicą.

Wystawę w chojnickiej Galerii tworzy kolekcja 35 prac reprezentujących malarstwo na płótnie, rysunek oraz tkaninę artystyczną. Znamienny tytuł  ekspozycji Elementy uskrzydlone odzwierciedla obszar artystycznych poszukiwań Autorki i szczególnego zainteresowania uchwyceniem zjawiska ruchu w przestrzeni. W swych kompozycjach posługuje się abstrakcyjną, ekspresyjną formą, pełną subtelnej ulotności i delikatnej kolorystyki, podkreślającej trójwymiarowość przestrzeni.   

Wystawa twórczości Marii Jasnoch Wiatrowskiej jest znaczącym wydarzeniem w 25 - letnich dziejach muzealnej Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Chojnicach. Honorowy Patronat nad wystawą przyjął Pan Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład Komitetu Honorowego Wystawy wchodzą: Piotr Stanke - Poseł na Sejm RP, Wacław Kowalski - Prorektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Stanisław Skaja - Starosta Chojnicki, Arseniusz Finster - Burmistrz Miasta Chojnice. Przy okazji tego wydarzenia artystycznego Muzeum w Chojnicach wydało katalog indywidualnej wystawy Marii Jasnoch Wiatrowskiej, którego sponsorem jest Bank Spółdzielczy w Czersku.  Muzealnej prezentacji twórczości Artystki towarzyszyć będzie ekspozycja kolekcji kilku Jej prac w chojnickim oddziale tego Banku.

Koncert

Z okazji Dnia Matki w Chojnickim Domu Kultury - 26 maja odbędzie się koncert zobacz_foto.jpg solistów Teatru Muzycznego z Poznania. W repertuarze znajdą się musicalowe oraz operetkowe utwory. Bilety do nabycia w kasie Domu Kultury.

ChDK