„Lex TVN". Protest na rynku w Chojnicach

W związku z przyjęciem przez Sejm ustawy "lex TVN" w niedzielę na terenie całej Polski, w tym również w Chojnicach zaplanowane są manifestacje w obronie wolnych mediów. Protesty odbędą się łącznie w blisko 100 miastach naszego kraju.

W Chojnicach o godz. 19 rozpoczął się protest przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. "lex TVN".   |  fot. Rmak

Stacja TVN uruchomiła stronę, na której można podpisać się pod "Apelem w obronie TVN"., do którego dołączyła redakcja portalu chojnice.com. Przypomnijmy. W piątek dość nieoczekiwanie i w błyskawicznym tempie Sejm odrzucił senackie weto w sprawie ustawy "lex TVN". Za przyjęciem nowych przepisów opowiedziało się 229 posłów, w tym Łukasz Mejza, który miał być w tym czasie na urlopie.

Teraz "lex TVN" trafi na biurko prezydenta. Od tego czasu Andrzej Duda ma 21 dni na podjęcie decyzji co do jej przyszłości. O ile jeszcze latem były sygnały, że głowa państwa zawetuje nowe prawo, tak po piątkowej wypowiedzi nie jest jasne, na co ostatecznie zdecyduje się Andrzej Duda. Po ekspresowym piątkowym zamachu PiS na wolność mediów w niedzielę w całym kraju ludzie zbierają się, by pokazać swój sprzeciw wobec ''lex TVN'' i wezwać prezydenta do weta.

Aktualizacja: Uczestnicy protestu podkreślali, iż są tu obecni dlatego, że decyzja, którą podjął Sejm, jest niezgodna ze standardami państwa demokratycznego i jest nie do przyjęcia dla ludzi, którzy kochają wolność. Wśród protestujących m.in. obecny był wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna i starosta chojnicki Marek Szczepański. Nie zabrakło transparentów z hasłami wsparcia dla stacji i ostrzeżeniami dla Prawa i Sprawiedliwości.

(red.) Fot. Rmak

W związku z ustawą w całej Polsce odbyły się manifestacje. Jednym z organizatorów demonstracji jest Komitet Obrony Demokracji. Protesty zorganizowano w blisko 130 miejscowościach. Mapa protestów  - zobacz.

Największa manifestacja miała miejsce w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Czytaj więcej - tutaj.