Ławeczka dla Rydzkowskiego, Armady i innych zasłużonych

W alejce Historycznej, w parku Tysiąclecia, w sąsiedztwie obelisku upamiętniającego postać m.in. Ottona Weilanda i siedzącej na kamiennym siedzisku figury Juliana Rydzkowskiego, własną ławeczkę ma mieć także zmarły niedawno Jarosław Armada.

W sąsiedztwie regionalisty Juliana Rydzkowskiego być może już niedługo zasiądzie medyk Jarosław Armada.   |  fot. ilustracyjne

Burmistrz Arseniusz Finster, zapowiada, że podczas najbliższej sesji (29.03.) przedstawi radnym projekt uchwały ws. nadania zmarłemu w lutym pielęgniarzowi, szefowi ratowników medycznych i opiekunowi medycznemu lokalnych drużyn sportowych Jarosławowi Armadzie, tytuł zasłużonego mieszkańca Chojnic.

- Spotkałem się z przyjaciółmi Jarka Armady, świętej pamięci, i zadeklarowałem, że jako burmistrz, który posiada inicjatywę uchwałodawczą, wystąpię przed radą miejską z wnioskiem o nadanie Jarkowi, pośmiertnie, tytuły Zasłużonego dla Miasta Chojnice. Myślę, że nie muszę udowadniać nikomu dlaczego to robię. Był aktywy w wielu obszarach, nie tylko sportu i ratownictwa. Znana jest jego bezinteresowność, jego wielkie zaangażowanie w pracę i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Tą inicjatywa chciałbym uświetnić jego postać w poczcie zasłużonych chojniczan - argumentuje burmistrz Chojnic.

Składka na figurę

Rodzina i przyjaciele Jarosława Armady zawiązali niedawno inicjatywę mającą na celu zebranie pieniędzy na umożliwiających powstanie modelu figury z brązu wraz z ławeczką (link do zbiórki). Rzeźba ma być podobna do tej regionalisty Juliana Rydzkowskiego. - Ona ma być tak dobra jak ta Juliana. Na pewno z dobrego kruszcu. Wykonana w taki sposób żeby nam go przypominała. Jeszcze trwają dyskusje jak ma być ubrany, jak ma wyglądać na tej ławeczce itd. - opowiada włodarz.

Więcej ławeczek zasłużonych

Ławeczka Armady ma być zlokalizowana w parku Tysiąclecia, w alejce Historycznej, w sąsiedztwie wspomnianego już Julia Rydzkowskiego oraz obelisku Ottona Weilanda. W ocenie Arseniusza Finstera dobrą ideą byłoby utworzenie w tej części miejskiego zieleńca alei zasłużonych chojniczan. Ich figury zasiadłyby właśnie na ławeczkach. - Będą rozmawiał z radnymi jak dokładnie tę aleję wytrasować w parku. Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli jest Julian i będzie Jarek, to pojawią się i inne osoby. Trzeba by najpierw stworzyć procedurę wyrażania zgody na te ławeczki. Żeby nie było za chwilę tak, że ktoś sam sobie ufunduje ławeczkę. Tak być nie może, to rada miejska musi podejmować takie decyzje - podsumowuje burmistrz.

Anna Zajkowska