Lasery na budowie – zastosowanie nowoczesnych sprzętów

Czym są lasery krzyżowe i wieloliniowe – i w jaki sposób wykorzystują je budowlańcy? To druga nazwa dla poziomicy laserowej – lub dla lasera liniowego. Urządzenie to jest w stanie emitować więcej niż dwie linie.

Rewolucja laserowa nie ominęła budownictwa.   |  fot. ilustracyjne

Bardzo często na rynku dostępne są zaawansowane multilasery krzyżowe. Rzucają na wybraną płaszczyznę – w pomieszczeniu – siatkę linii, które przecinają się pod kątem prostym. Bazować można również na liniach pochyłych.

Lasery budowlane ułatwiają wiele czynności na placu budowy. Wspomagają budowlańców również podczas prac remontowych i niwelacyjnych. Są niezawodne i precyzyjne, także odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i spowodowane wilgocią, pyłami. Można ich użyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, w każdych, nawet trudnych warunkach atmosferycznych. 

Profesjonalne narzędzia na budowie – budowa

To przede wszystkim profesjonalne narzędzia, ale z powodzeniem sprawdzą się w rękach szybko przeszkolonych amatorów. Lasery wyposażone są w odpowiednie kompensatory, a obsługa jest mało skomplikowana, intuicyjna. Różnią się, jeżeli chodzi o podstawowe rodzaje. W sklepie internetowym i stacjonarnym możemy mieć do czynienia z laserem z pojedynczą wiązką, wiązką 3D czy z multilaserem, rzucającym siatkę linii laserowych. Takie urządzenia można znaleźć w profesjonalnych sklepach pomiarowych, jak https://pomiar24.pl/produkty/lasery-krzyzowe-i-katomierze.

Łatwe wyznaczenie pionów, poziomów i innych linii, w połączeniu z funkcją samopoziomowania, to idealne rozwiązanie dla budowlańców, którzy cenią współczesne rozwiązania w dziedzinie budownictwa i prac wykończeniowych. Lasery dostępne w sklepie mają intuicyjny system sterowania. Funkcjami zarządza się łatwo, zazwyczaj za pośrednictwem tylko jednego przycisku. Laser bardzo stabilnie wyznacza wiązkę, niezależnie od stabilności podłoża, na którym stoi statyw. Jego zablokowanie (multilasera) pozwala na pracę z wiązkami pochylonymi. Odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zapylenia – to kolejny spory plus tych urządzeń. Gumowe elementy chronią wrażliwe części od skutków uderzeń lub wstrząsów, także tych w transporcie czy podczas nieumiejętnego przenoszenia.

Jak wybrać laser budowlany?

Przede wszystkim musimy zdecydować, jak dokładnie będziemy używać tych narzędzi laserowych. Może się okazać, że przydadzą się tylko do pomieszczeń. Wtedy dobrze sprawdzą się prostsze modele, te z niewielkim zasięgiem. Laser budowlany zaś może sprostać działaniu na placu budowy, ze względu na przystosowanie do tak dużych pomiarów. Jeżeli jednak zajmujemy się jedynie pracami remontowymi, warto zakupić prostsze urządzenie – ze względu na prostotę użycia oraz praktyczność i uniwersalność. Zastępują w końcu tradycyjną poziomicę i przyspieszają konieczne prace.

Lasery można zakupić osobno lub w zestawie. Oferowane przez sklepy profesjonalne zestawy są przygotowane przez specjalistów – są dodatkowo czasami tańsze niż własnoręczne uzupełnienie zestawu. Laser budowlany możesz zakupić z tyczką rozporową lub ze statywem z wysięgnikiem. Można również kupić tylko urządzenie, zwłaszcza profesjonalnych marek, zajmujących się produkcją i dystrybucją sprzętu budowlanego.

Laser budowlany może być wykorzystany do różnych celów – a jego cena nie jest zbyt wysoka, patrząc na jego uniwersalność. Warto go zakupić również ze względu na prostotę użytku. Po szybkim przeszkoleniu, każdy, nawet amator poradzi sobie z jego obsługą i tym samym przyspieszy prace budowlane – zarówno te na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

(red)

Zapisz